Nadmierne spożywanie alkoholu jest częstą odpowiedzią na stres. Spożycie alkoholu wzrosło po wrześniowych 11 atakach terrorystycznych i huraganach Katrina i Rita. Pandemia COVID – 19 podąża tą samą ścieżką. Jednak ta pandemia ma inny zakres i czas trwania. COVID – 19 wiąże się zarówno z negatywnymi skutkami zdrowotnymi i ekonomicznymi, jak i żalem, stratą i długotrwałym stresem i niepewność.

Emocjonalny wpływ COVID – 19 na kobiety

Według amerykańskiego National Pandemic Emotional Impact Report, w porównaniu z mężczyznami kobiety zgłaszały wyższe wskaźniki związane z pandemią w zakresie produktywności, snu, nastroju, zmartwienia i frustracje związane z niemożnością wykonywania przyjemnych czynności. Kobiety z dziećmi poniżej wieku 18 miały wyższe wskaźniki klinicznie istotnego lęku w porównaniu z mężczyznami z dziećmi poniżej wieku 18 oraz kobietom nieposiadającym małoletnich dzieci. Kobiety częściej niż mężczyźni ponoszą ciężar prac domowych, opieki i wychowywania dzieci. Nakazy pozostania w domu, aby zaprzestać przenoszenia wirusa COVID – 19 doprowadziły do ​​zmniejszenia pomocy na opiekę nad dziećmi i dodatkowego obciążenia zdalne nauczanie.

Rosnące wskaźniki spożycia alkoholu przez kobiety

Wystarczy rzucić okiem na media społecznościowe, aby otrzymać wiadomość że istnieje „lekarstwo” na stres wywołany pandemią: alkohol. Serwisy społecznościowe są pełne memów matek pijących w celu złagodzenia stresu. A alkohol jest teraz łatwiejszy niż kiedykolwiek do zdobycia za pośrednictwem witryn i aplikacji z dostawami. Dlatego nie jest zaskakujące, że widzimy nieproporcjonalny wpływ pandemii na spożycie alkoholu przez kobiety. Wskaźniki spożycia alkoholu, intensywnego picia (definiowanego jako cztery lub więcej drinków jednorazowo) i związanych z tym zaburzeń u kobiet rosły jeszcze przed pandemią. Pomiędzy 2001-02 i 2012-13, nastąpił 16 odsetek kobiet pijących alkohol, wzrost o 58% intensywnego picia przez kobiety (w porównaniu z 16% u mężczyzn) i wzrost o 84% roczna częstość występowania zaburzeń związanych z używaniem alkoholu przez kobiety (w porównaniu z 35% u mężczyzn).

Jest to częściowo spowodowane zmieniającymi się normami społecznymi dotyczącymi spożycia alkoholu przez kobiety oraz ukierunkowanym marketingiem przemysłu alkoholowego skierowanym do kobiet. Pandemia spowodowała dalszy wzrost wskaźników spożycia alkoholu przez kobiety. Według badania RAND Corporation, podczas pandemii kobiety wydłużyły liczbę dni intensywnego picia o 41% w porównaniu z okresem sprzed pandemii . Dodatkowe badania wykazały, że stres psychologiczny związany z COVID – 19 był związany z większym piciem u kobiet, ale nie mężczyźni.

Medyczne i psychiatryczne konsekwencje spożywania alkoholu

Nadmierne picie wpływa niekorzystnie na zdrowie fizyczne, w tym ryzyko nadciśnienia , rak, udar, choroby wątroby i wypadki związane z alkoholem. Ponieważ kobiety wchłaniają i metabolizują alkohol inaczej niż mężczyźni, są bardziej podatne na negatywne fizyczne konsekwencje alkoholu, w tym choroby wątroby, choroby serca i zaburzenia poznawcze. Szacuje się, że jednej trzeciej przypadków raka piersi można by zapobiec, gdyby kobiety nie piły alkoholu, były aktywne fizycznie i utrzymywały zdrową wagę.

Używanie alkoholu może negatywnie wpływać na zdrowie psychiczne. Kobiety są dwukrotnie bardziej narażone na depresję i lęk u mężczyzn, a nadużywanie alkoholu nasila depresję, lęk i bezsenność – objawy, których wiele osób doświadcza podczas tej pandemii. Nadużywanie alkoholu przyczynia się do przemocy między partnerami, a pandemia COVID – 19 stworzyła niebezpieczną sytuację dużego stresu , zwiększone spożycie alkoholu i mniejsze możliwości ucieczki dla kobiet mieszkających z agresywnym partnerem.

Praktyczne wskazówki i zasoby dotyczące radzenia sobie ze stresem związanym z pandemią

Ważne jest, aby kobiety znalazły zdrowe strategie radzenia sobie ze stresem i lękiem związanym z COVID – 19 pandemia. Priorytetyzacja zdrowego odżywiania, snu i ćwiczeń może pomóc poprawić twoje zdrowie fizyczne i psychiczne. Chociaż dystans fizyczny jest konieczny, aby powstrzymać rozprzestrzenianie się COVID – 19, ludzie powinni unikać izolacji społecznej od przyjaciół, rodzinę i bliskich. Utrzymuj codzienną rutynę, aby uniknąć nudy, ponieważ nuda często prowadzi do nadużywania alkoholu.

Jak wprowadzić zmiany w używaniu alkoholu

Pomocne mogą być drobne zmiany w spożyciu alkoholu:

  • Przeanalizuj swoje zachowania związane z piciem pod kątem i zagrożenia dla zdrowia fizycznego, w tym problemy z alkoholem w wywiadzie osobistym lub rodzinnym oraz zażywanie jakichkolwiek leków przeciwwskazanych do spożycia alkoholu.
  • w National Institute on Alcohol Abuse and Alcoholism (NIAAA) aktualne wytyczne dotyczące spożycia alkoholu: nie więcej niż jeden standardowy drink dziennie i nie więcej niż siedem na tydzień dla kobiet (standardowy drink to 5 uncji wina; 1,5 uncji wódki; 12 uncji piwa).
  • Skorzystaj z zasobów, takich jak NIAAA i CDC
  • Weź pod uwagę spożycie alkoholu i możliwe ciąża. Nie ma bezpiecznego limitu spożywania alkoholu podczas ciąży.
  • Poproś lekarza o najbezpieczniejszy sposób ograniczenia spożycia alkoholu
  • Osoby w trakcie rekonwalescencji po zaburzeniach związanych z nadużywaniem alkoholu lub osoby potrzebujące pomocy mogą odnieść korzyści z telezdrowia i spotkań grup wsparcia online. Witryna NIAAA Alcohol Treatment Navigator zawiera informacje na temat telezdrowia i opcji spotkań grup wsparcia online.