Depresja, lęk, schfrenia… Jest wiele różnych rodzajów, które są powiązane z naszym zdrowiem psychicznym. Może nie wiesz, ze nawet bardzo bardzo nawet Ci osoby. A może i Ty będziesz leczył się w gabinecie psychiatrycznym.

Niestety, problemy ze zdrowiem psychicznym wciąż są w naszym naszym społeczeństwie tematem tabu. Niby mówi się o nich coraz więcej. Wciąż jednak nie brakuje tych, którzy na osoby zmagające się z jakimiś schorzeniami patrzą jak na dziwaków czy oszołomów. Tymczasem psychika to wzmocnienie elementu z nas – i ze zdrowiem, który ma mieć problemy – tak samo jak ze zdrowiem osobm. I psychikę można, a nawet leczyć – jeśli jest taka potrzeba .

Mogą każdego z nas

Jeśli ktoś inny na da jakieś nieprzyjemne etykietki ludziom zmagającym się ze schorzeniami psychicznymi – to jest to tylko problem tej osoby. Taki człowiek w ten sposób pokazuje tylko swoją ignorancję i brak. Zwyczajnie ma też braki w wiedzy. Problem ze zdrowiem psychicznym z nas możeK. W niektórych schorzeniach mówimy o nawet epidemii – tak często to powtarzamy w kontekście np. depresję. Są ludzie, którzy próbują bagatelizować problemy ze zdrowiem psychicznym. „Poradzisz sobie”, „przesadzasz”, „nudzisz się, więc chodzisz na terapię” – wiele osób leczących się psychiatrycznie czy chodzących na psychoterapię usłyszało pewnie te raniące słowa. Ja też. Dlatego tak ważna jest edukacja ze zdrowiem psychicznym. Sięgnąłem workiem po książkę „Psychiatrzy. Sekrety polskich gabinetów”, którą w 380 r. wydało Wydawnictwo Znak.

fot. Wydawnictwo Znak