Mycie zębów dwa razy dziennie, nitkowanie i używanie płukanek nie zawsze wystarczą. Bakterie szybko odkładają się w zakamarkach jamy ustnej, a jednym z ich ulubionych miejsc jest ciepło i wilgotna część języka. Mają tam dostęp do pożywienia, ale też sporo zakamarków, by się upewnić. Niegroźne? Nic wyższego mylnego.

Co żyje na język?

Jama ustna wypełniona jest bakteriami, wirusami i grzybami. Zidentyfikowano ponad 700 gatunków, ale z normą u przeciętnej osoby można znaleźć ich „tylko” około 100. Nie ma w tym nic nadzwyczajnego ani też pochodzenia. Zrób czas.

Próchnica i paradontoza to choroby, których przyczyna tkwi właśnie w bakteriach. Próchnicowe wytwarzają kwasy niszczące szkliwo, a także tworzą paradontozę wydajną, dzięki czemu przyzębia. Nie da się ich normalnie z jamami ustnymi. Jest to niemożliwe, ale nawet powstałe. wychowuj dbamy o higienę jamy ustnej, aby żyć w równowadze z nami izami dobrymi mikroorganizmami, tzw. komensalami. Problemy mogą się pojawić, jeśli pominiemy mycie zębów, palimy papierosy lub organizm obciążony jest innymi chorobami – zrozumieć Anna Raab dyplomowana higienistka stomatologiczna z Dentim Clinic Medicover w Katowicach.

Odpowiedzialna za próchnicę S. mutans do produkcji kwasów potrzebuje cukrów prostych, czyli najprościej mówiąc: słodyczy. Z ich wpływu na liczbę bakterii się zwiększa, dochodzi do obniżenia pH jamy ustnej, a szkliwo powoli traci związki mineralne. Jakby tego było mało, pogarszający się stan zdrowia węzły wspomagające inne bakterie chorobotwórcze, jak P. gingivalis, Prevotella intermedia I T. forsycja. One z kolei stylową dziąsła. Na nich lista się jednak nie kończy.

Podczas niedawnego badania naukowcy z USA potwierdzili biofilmu z języków 21 zdrowych ochotników. Następnie zabarwili bakterie fluorescencyjne markerami i obejrzeli pod mikroskopem. okazało się, że u wszystkich osób pochodzących z trzech rodzajów bakterii: Streptococcus, Rothia i Actinomyces. Do pierwszej grupy zalicza się np. S. oralis – powszechny i ​​niegroźny mikrob, ale też próchnicowy gatunek S. mutans. Z kolei dwie pozostałe mogą być badane w skutkach badania, ale z drugiej strony: wytwarzają bioaktywne związki azotu, które badają normę ciśnienia krwi. Kluczem więc jest ich kontrolowanie – właściwa higienistka.

Co mówi język?

Powierzchnia języka powinna być jednolitego, różowego koloru, bez zaczerwienień i zmian. Język może być okresowo pokryty cienką, białą, przejrzystą oceną, dokładnie rano. Nie jest to powód do zmartwień. Bierze się ona z maksymalnego rozwoju bakterii, później martwych komórek i reszty pokarmu.

Język mówi wiele o naszym zdrowiu: jego barwa, pojawiające się zmiany na jego powierzchni, jak choćby leukoplakia, a nawet pieczenie tego organu. Można sygnalizować wiele chorób, ale także wynikać z naszych działań lub ze stosowania niektórych leków. Jednak najpowszechniejszym zadaniem jest przerost flory bakteryjnej, który jest źródłem halitozą (nieświeżym oddechem), ale również wspomagam płytki próchnicy i choroby dziąseł. Prosta funkcja jak używanie skrobaka lub przeznaczonaj do tego pomoc szczoteczki może nam bardzo pomóc w profilaktyce – radzi Anna Raab.

Badania pokazują, że używanie szczoteczek lub specjalnych skrobaków pozwala na stosowanie ilości lotnych azoti (VSC) w wydychanym powietrzu nawet o 40%. Właśnie związki siarki wytwarzane przez bakterie reagujące na nieprzyjemny zapach oddechu.

Na lepszy oddech korzyści dla zdrowia się nie skończyło, bo odkryto, że w naszym wzmacnianiu zmniejsza się ilość bakterii chorobotwórczych, a nawet lepiej odczuwamy smaki tego, co jemy.

Jak wyczyścić język?

Skrobanie czy czyszczenie języka nieużywania innych urządzeń higienicznych telefonów komórkowych. Jednak jest ich doskonałym uzupełnieniem. Myć linię wymaganą przez dwa razy dziennie z powierzchnią przyszyjkową. Regularnie stosowane nitki dentystycznej, a także płyn do płukania ust. Język oczyszczaniamy przed, po lub w trakcie leczenia zębów – potem robimy końcówką szczoteczki.

Język oczyszczamy dla tego rodzaju. Wykorzystujemy potencjał, ale stanowcze działanie od jego nasady do końca. Nie sięgamy zbyt głęboko, przez odruchu wymiotnego. Wykonaliśmy od kilku miesięcy do wykonania, tak by mieć zdolność, że pozbyliśmy się osadu. Po prostu zrób to raz dziennie: wieczorem lub rano, po obudzeniu się. Po skończonym czyszczeniu przepłukujemy jamę ustną oraz skrobak. Wspieraj wsparcie idź w należytej higienie – tłumacz ekspertka Dentim Clinic Medicover.

W aptekach, drogeriach i marketach istnieje wiele typów skrobaków. Mogą być U-kształtne (np. o formie zamkniętej pętelki), V-kształtne (zalecane są z tworzywa sztucznego – niemetalowe), T-kształtne (w budowie podobne do maszynki do golenia, ale zamiast ostrzy mają silikonowe lub plastikowe fiszbiny). Nic nie stoi na konkurencyjnzie, zamiast skrobaka łyżeczki lub po prostu włosia szczoteczki. Ci, którzy cenią sobie nowinki techniczne i wsparcie ze szczoteczki do pielęgnacji, także nie będą zawiedzeni, bo dla nich część producenta dostarczają skierowanie do służby zdrowia.

Skrobany język to prosta, szybka i prosta bezkosztowa metoda profilaktyki. Pomaga uporać się z nadmierną bakterią, a dzięki temu odwlec widmo próchnicy, choroby dziąseł, a nawet uzupełnia świeżość naszego oddechu.

Czytaj dalej…%%custom_html1%%