Prewencja produktu, wczesna diagnostyka oraz efekty leczenia diagnostyczno-terapeutycznego to efekt skuteczności kluczowego efektu poprawy w leczeniu onkologicznego tsunami. W tym tygodniu klinicyści, organizatorzy systemu ochrony zdrowia oraz pacjenci wymieniają się pomysłami na to, jak działają perspektywy dla chorych onkologicznie. Wszyscy zgodnie z przyznaniem, że nadchodzące lata zostali zweryfikowani przez personel medyczny, pacjentów oraz cały system ochrony zdrowia. Czy polska onkologia przetrwa wzbierając falę zachorowań na raka?

Dwa lata temu COVID-19 był jednym z najtrudniejszych okresów dla polskiej onkologii. Zdaniem ekspertów w nadchodzących latach nie tylko muszą być na spłacanie zaciągniętego w tym czasie długu dobrego, ale przede wszystkim – jako społeczeństwo – muszą przy tworzeniu więcej uwagi do prewencji i profilaktyki tworzenia. O tym dyskutowano w trakcie dwóch konferencji – “Nowotwory – pandemia i co dalej?” oraz „Rak. To się leczy- wyłącz szybką i kompleksową diagnostykę”- tworzonych w Narodowym Instytucie Onkologii – Państwowym Instytucie Badawczym

Pandemia sprawdziła się dla onkologii

Zdaniem dr n. med. Joanny Didkowskiej, kierownik Zakładu Epidemiologii i Prewencji Nowotworów NIO-PIB, obserwowany w 2020 roku spadek liczby nowych rozpoznań, które spowodowały, że to z powodu doza prawdopobieństwa efektu naturalnego. Zjawisko to było odraczaniem diagnozy oraz innymi wynikami wynikającymi z restrykcji pandemicznych (np. zidentyfikowanie szpitali i oddziałów w jednostce jednoimiennej). Jej zdaniem – gdyby nie pandemia – prawdopodobnie liczba nowych rozpoznań wyniosłaby w 2020 roku około 177 tys. Koronawirus odcisnął swoje piętno również na pacjentach, których rozpoznano.
– W 2020 roku zachorowanie na COVID-19 wiązało się dla chorób onkologicznych, ze wzmocnionym obowiązkiem zgonu. W 2020 roku wśród niemal 41,5 tys. z powodu COVID-2019 aż 17 proc. dotyczyło chorób onkologicznych. Najwięcej zgonów w tej grupie pacjentówo u chorych na nowotwory płuca (21 proc.). Zgony z powodu COVID-19 zostały uznane przez pacjentów z rozpoznaną chorobą nowotworową- uznaną za ekspertkę.


Nowotwory złośliwe w Polsce. Na co chorują i umierają Polacy [RAPORT]


Dane epidemiologiczne wskazują również, że zdrowie i życie Polaków chorych na nowotwory jest właściwe związane z kodem pocztowym – W Polsce są poważne geograficzne dotyczące możliwości wyleczenia. W województwach dolnośląskim, kujawsko-pomorskim, warmińsko-mazurskim i wielkopolskim wskaźnikiem podziału uwzględniającym o 5-6 punktów procentowych niż w województwie mazowieckim i pomorskim. Średni wskaźnik pochodzenia dla ogółem dla mężczyzn wynosił 51,6 proc., podczas gdy dla kobiet 58,9 proc.- wskazała Joanna Didkowska.


Opieka onkologiczna w Polsce. Raport OECD i KE nie pozostawia złudzeń


Po pierwsze prewencja

Prof. Piotr Rutkowski, prezes Polskiego Towarzystwa Onkologicznego inaugurując Szkołę Epidemiologii i Prewencji Nowotworów wskazując, że obecnie w naszym kraju co piąty zgon wyniku z chorobą onkologiczną. – W ciągu 5 lat liczba zachorowań w Polsce obsługi o 15 proc.. Ale to nie koniec, bo w ciągu 10 lat obsługi o 30 proc. – podkreślał zatrważające dla Polaków prognozy prof. Rutkowskiego. Zwrócono jednak uwagę, że nawet dzięki temu można zapobiec. – Mamy coraz większą wiedzę i możliwości leczenia, a co ważniejsze, coraz większe możliwości prewencji – wskazuje szef PTO.


nagle onkologii ucierpiały w chorobie?


Kluczem do zmiany statystyk statystyk epidemich jest modyfikacja uwzględniania pacjentów, także tych zdrowych. – Wzrost zachorowalności i umieralności z powodu chorób nowotworowych, niezależnie od czynników tworzenie się ludności, jak iz nasilonego narażenia tworzą na podstawie rakotwórcze, w tym m. in. na przyczynę związku ze stylem życia: palenie papierosów, zużycie alkoholu, nieodpowiednia dieta, brak ruchu, a nie pochodzenia genetycznego! czyli W realnym świecie, za pomocą którego można doprowadzić do spożycia kary – wskazał prof. Piotra Rutkowskiego.

To, co udało się w ostatnim wczesnym wieku w związku z przeznaczeniem w Narodowej Strategii Onkologicznej, do m.in. modyfikacja programu profilaktyki chorób odtytoniowych (zmiana od 1 września 2022) czy opracowanie sposobu na celu wdrożenie narzędzi motywacyjnych dla właściwego POZ, dzięki czemu na celu otrzymane badaniami przesiewowymi osób z grupy wprowadzonego ryzyka. Jak wskazać prof. Piotr Rutkowski coraz bliżej jest wsparciem kompleksowych działań związanych z edukacją prozdrowotną i promocją zdrowego stylu życia w szkole, a także wspieraniem kampanii społecznej promującej zdrowy styl życia. Prezes PTO zachęca również uwagę, że trwają również końcowe prace związane z wdrożeniem powszechnych szczepień przeciwko brodawczakom ludzkim (HPV).

Kluczowe wyzwania polskiej onkologii na 2023 rok

Eksperci zgodnie przyznają również, że wśród różnych zadań na 2023 rok będzie w przypadku polskiej onkologi wdrożenia Krajowej Sieci Onkologicznej, która nadal nie została dostarczona i wbrew wcześniejszemu zapowiedziom nie w życie 1 stycznia 2023 roku. Urządzenie zostanie wprowadzone. Szczepień przeciwko wirusowi HPV oraz opracowanie standardu i obsługi Lung Cancer Unitów. – Uporządkowanie systemu leczenia onkologicznego to jest to, o co walczyliśmy od wielu lat. Z naszego punktu widzenia poważnego będzie również wdrożenie jednolitych procedur diagnostyczno-terapeutycznych prof. dr hab. Andrzej Kawecki, dyrektor ds. Narodowego Instytutu Onkologii- Państwowego Instytutu Badawczego.

Ważnym z punktu widzenia polskiej onkologii będzie także przygotowanie dodatkowej wyceny dla świadczenia diagnostyki patomorfologicznej oraz przygotowanie akredytacji diagnostyki molekularnej. W ocenie dr n. med. Andrzeja Tysarowskiego, kierownika Pracowni Diagnostyki Genetycznej i Molekularnej Nowotworów NIO-PIB, nie wszyscy pacjenci, którzy usłyszą diagnozę rak ma wykonywaną diagnostykę molekularną. – Zresztą, tylko 30 proc. pacjentów z rakiem płuca jest kompleksowo wyspecjalizowanych, wykorzystano pełny profil badań naukowych- skierowanie dr Andrzej Tysarowski. Z jego punktu widzenia nie można wykonać diagnostyki, aby wdrożyć leczenie, a także pomóc w wykonaniu procesu leczenia – jego pojawieniu się oporności, czy też utrudnić podjęcie decyzji o kolejnym kroku terapeutycznym i np. zmiana terapii.


Cancer Unity w Polsce: liczba, rozwój i rozmieszczenie w kraju


W trakcie tworzenia grupy przez Polskie Towarzystwo Onkologiczne z okazji Dnia Międzynarodowego Raka podkreśla również, że uwzględniają one elementy, które pozwalają na współpracę IKP na kontakt z obywatelem w kontekście prowadzenia badań profilaktycznych. A także wdrożenie do praktyki testu FIT (pozwalającego na profilaktykę raka jelita grubego) oraz testu HPV-DNA stosowanego w profilaktyce raka zastosowanego.

Czy wiesz, że:

  • na całym świecie co roku diagnozę onkologiczną słyszy aż 19,3 mln ludzi

  • w 2020 roku prawie milion dzieci stało się sierotami w wyniku choroby onkologicznej u rodzica, co cztery dziecko z tej grupy utracono mamę w sposobie raka piersi

  • według rekomendacji WHO (zawartych w ramach „Global Breast Cancer Initiative Implementation Framework” opublikowanym 3 lutego 2023) w krajach, gdzie rozwinięto programy badań przesiewowych 60 proc. Produkt pochodzenia powinien być wykrywany na początku postępowania choroby

  • ten sam dokument wskazuje nowe wskaźniki śmiertelności dla pacjentek z rakiem piersi, które w związku z tym powinny 20 lat powinny zostać wprowadzone do poziomu 2,5 proc.

Polecamy również:

Europejska walka z rakiem: wiele nierówności, wiele wyzwań

Czytaj dalej…%%custom_html1%%