Istnieje cała masa domniemanych witamin i suplementów pamięci, które pomagają skoncentrować się i poprawić funkcjonowanie mózgu. Niestety, jest też wiele dezinformacji, niejasnych badań i rzeczy, których po prostu nie wiemy, które witaminy faktycznie pomagają w pamięci i koncentracji.

Ten artykuł zagłębi się w aktualne badania, aby wybrać cztery najlepsze witaminy i suplementy, aby zwiększyć pamięć i ogólną funkcję mózgu.

Witamina vs suplement

Najpierw porozmawiajmy o różnicy między witaminą a suplementem. Witaminy są po prostu związkami organicznymi, które są niezbędne w małych ilościach do podtrzymania życia. Mówimy tutaj o witaminach A, B, Cs. Witaminy są w nieprzetworzonej, zdrowej żywności, którą jesz na co dzień, a także są dostępne jako codzienne suplementy w postaci tabletek. Lub jako gryzące, jadalne postacie z kreskówek.

Suplementy to tylko dodatkowe pigułki, płyny lub postacie z kreskówek, które spożywasz oprócz rzeczywistego jedzenia, które jesz. Suplementy mogą obejmować między innymi witaminy, minerały, aminokwasy, zioła, budulce hormonów i inne związki, które są syntetyzowane lub ekstrahowane ze źródeł naturalnych.

Co badania mówią o witaminach i suplementach

Teraz musimy porozmawiać o obecnym stanie badań nad witaminami pamięci i suplementami mózgu.

Jedyny prawdziwy konsensus wydaje się, że należy przeprowadzić znacznie więcej badań, aby naprawdę odpowiedzieć na pytanie, na które witaminy i suplementy są najlepsze dla twojej pamięci.

Suplementy to wielki biznes. W 2015 Amerykanie spędzili 643 milionów dolarów na suplementy, a jedna czwarta Amerykanów ponad 50 przyjmuj je regularnie. To dużo pieniędzy wydanych na wyjątkowo nieuregulowany i niedokładnie zbadany przemysł.

Oto, co wiemy:

Mózg potrzebuje witamin i minerałów do prawidłowego funkcjonowania.Prowadzimy również badania na szczurach i małych próbkach ludzi, które wykazują wstępne promyk nadziei, że niektóre witaminy pamięci i mózg suplementy mogą mieć również pozytywny wpływ na nasz mózg.

Jak działają witaminy i suplementy pamięci?

Witaminy i suplementy działają na wiele różnych sposobów, poprawiając pamięć i funkcje mózgu. Rozważmy więc, jak działają niektóre z głównych witamin i suplementów.

Nootropics

Każda witamina lub suplement wspomagający pamięć należy do kategorii nootropów. Nooptropic jest obecnie terminem odnoszącym się do każdej naturalnej lub syntetycznej substancji, która ma pozytywny wpływ na pamięć.

Każdy typ nootropowy działa w ciele inaczej, wpływając na pamięć.

Przeciwutleniacze

Niektóre nootropowe są przeciwutleniaczami. Witaminy takie jak witamina E. należą do tej kategorii.

Przeciwutleniacze wspomagają pamięć, chroniąc komórki przed wolnymi rodnikami. Kiedy w organizmie gromadzą się wolne rodniki (naturalny produkt uboczny metabolizmu, starzenia się i narażenia na toksyny środowiskowe), powodują uszkodzenie komórek, więc przeciwutleniacze pomagają w pamięci, zapobiegając niektórym uszkodzeniom komórkowym i odwracając je.

Regeneracja

Niektóre nootropiki wspomagają pamięć, idąc o krok dalej niż przeciwutleniacze. Niektóre, takie jak grzyby Lion’s Mane, mogą pomóc stymulować wzrost nowych komórek. Ta regeneracja pomógłaby pamięci stymulując nowy wzrost neuronów.

Pamięć opiera się nasilnych ścieżkach neuronowych, więc nootropowe stymulujące wzrost komórek mogą być szczególnie skutecznymi suplementami.

Stymulanty

Aby pamiętać, musimy być czujni i czujni. Pierwszą częścią pamięci jest percepcja, więc środki nootropowe, takie jak kofeina, pomagają nam obudzić się na tyle, by dostrzec przede wszystkim. Te percepcje zmysłowe można następnie przekształcić we wspomnienia.

Adaptogeny

Uważa się, że adaptogeny regulują nadnercza, co pomaga organizmowi radzić sobie ze stresem. Potrzebne są dalsze badania, ale niektórzy uważają, że adaptogeny pomagają kontrolować poziom hormonów, co pomaga układowi odpornościowemu, poziomowi energii i funkcjonowaniu mózgu.

Zmniejszenie stanu zapalnego

Innym sposobem, w jaki niektóre nootropiki pomagają pamięci, jest zmniejszenie stanu zapalnego w mózgu. Pamięć opiera się na silnych połączeniach neuronowych, a zapalenie boli te połączenia. Nootropiki, które łagodzą ten stan zapalny, mogą być pomocne dla ludzi w poprawie ich funkcji poznawczych i pamięci.

Poprawa snu

Badania zaczynają pokazywać, że sen może mieć również kluczowe znaczenie dla pamięci. Badania pokazują, że pamięć może wymagać aktywnego procesu zapominania podczas snu REM.

Podczas snu w rzeczywistości usuwamy mniej ważne ścieżki pamięci. Pomaga to wzmocnić wspomnienia, które mają znaczenie, więc sen jest kluczowym elementem pamięci. Każdy środek nootropowy, który poprawia nasz sen, może również pomóc wzmocnić naszą pamięć i funkcjonowanie mózgu.

A więc, które cztery witaminy pamięci i suplementy mózgu znajdują się na szczycie listy?

Najlepsze suplementy dla mózgu

1. Witamina E

Jeśli mówimy tylko o witaminach, zainwestowałbym pieniądze w witaminę E. Aby poprawić pamięć.

Witamina E jest przeciwutleniaczem, co oznacza, że ​​chroni komórki przed wolnymi rodnikami. Gdy w organizmie jest zbyt wiele wolnych rodników, powodują one uszkodzenie komórek. Tak więc witamina E pomaga spowolnić proces starzenia (uszkodzenie komórek), w tym wystąpienie otępienia związanego z chorobą Alzheimera.

Badania wykazały, że osoby z odpowiednim poziomem witaminy E lepiej radzą sobie z poznaniem i pamięcią testy i znacznie opóźnione otępienie związane z chorobą Alzheimera. Aby jeszcze bardziej zwiększyć działanie witaminy E, niektóre badania wykazały również, że działa ona lepiej przy odpowiednim poziomie witaminy C.

2. Grzywa lwa

Grzyb Lion’s Mane istnieje w medycynie chińskiej od tysięcy lat, ale może jeszcze nie być na twoim radarze. Niektóre wstępne badania na szczurach wykazały, że może poprawić pamięć i chronić mózg.

Lion’s Mane ma działanie przeciwutleniające w organizmie, zwalczając wolne rodniki, ale może również stymulować Czynnik wzrostu nerwów. AsDr. Mary Sabo L.Ac DACMwyjaśnia:

„Białka te stymulują produkcję nowych komórek mózgowych i wspierają zdrowie już istniejących. Wspierają także plastyczność mieliny i mózgu. ”

Mielina jest substancją tłuszczową wokół aksonów komórek nerwowych. Aksony są jak druty między komórkami, więc kiedy mówimy o pamięci, ochrona osłon aksonów jest jak ochrona plastikowej osłony przewodów elektrycznych. Gdy osłona jest zagrożona, sam drut również jest.

Podobnie jak wszystkie inne nootropiki, należy przeprowadzić o wiele więcej badań nad Lion’s Mane, ale wczesne badania wydają się zachęcające. Może pomóc stymulować wzrost neuronów, chronić komórki mózgowe i usuwać wolne rodniki, co może poprawić twoją pamięć.

3. Kwasy tłuszczowe omega-3

Przeprowadzono wiele badań dotyczących oleju rybnego i jego wpływu na ogólne zdrowie mózgu. Podobnie jak witamina E, powinniśmy otrzymywać kwasy tłuszczowe z oleju rybnego w naszej rzeczywistej diecie. Ale jeśli tego nie zrobisz, suplement może być dokładnie tym, co zalecił lekarz (i ponownie, skonsultuj się z lekarzem przed zażyciem jakichkolwiek suplementów).

Olej rybny zawiera kwasy tłuszczowe omega 3. 3 w omega 3 wynika z tego, że w omega 3 są 3 różne kwasy tłuszczowe: EPA, DPA i DHA.

Nadal potrzeba więcej badań w celu wyjaśnienia, które kwasy tłuszczowe mają które wpływ na mózg, ale wstępne badania pokazują, że omega 3, szczególnie DHA, jest najważniejszym kwasem tłuszczowym dla pamięci osób dorosłych z zaburzeniami czynności.

Omega 3 znajduje się w błonach komórkowych, a badania wykazały, że ich spożywanie może pomóc chronić zdrowie komórek w mózgu, pomagając w budowie błon komórkowych w całym ciele.

4. Rhodiola Rosacea

Jest zioło o nazwie Rhodiola Rosacea, które może również pomóc w zmęczeniu psychicznym i fizycznym. Rhodiola Rosacea jest adaptogenem, co oznacza, że ​​pomaga regulować nadnercza. To pomaga lepiej radzić sobie ze stresem.

Według dr Sabo,

„Jedno badanie z podwójnie ślepą próbą, kontrolowane placebo z udziałem lekarzy pracujących na nocnej zmianie wykazało, że [Rhodiola Rosacea] było pomocne w poprawie funkcji poznawczych mózgu działa, gdy jest przyjmowany codziennie w formie suplementu. ”

Więc jeśli szukasz suplementu, który pomoże ci w utrzymaniu zdolności poznawczych, Rhodiola Rosacea może być dla Ciebie.

Dolna linia

Czy jest coś, o czym należy pamiętać, rozważając witaminy z pamięcią i suplementy mózgu?

Wciąż nie ma wystarczających badań, aby definitywnie stwierdzić, które witaminy z pamięci są najlepsze lub które suplementy zwiększą mózg większość. Większość lekarzy zgadza się co do tego, że zdrowa dieta z naturalnymi, nieprzetworzonymi pokarmami, aktywny fizycznie tryb życia, dobry sen i silne relacje społeczne to w rzeczywistości najlepsze rzeczy, które możemy zrobić dla naszych wspomnień i naszego mózgu bardziej ogólnie

Ale jeśli wprowadzasz te pozytywne zmiany w swojej diecie, ćwiczeniach, śnie i relacjach, możesz również rozważyć suplementy. Skonsultuj się najpierw z lekarzem, ponieważ problemy z pamięcią mogą być oznaką czegoś poważniejszego. Jak wyjaśnia dr Sabo,

„Problemy z pamięcią i koncentracją mogą być objawami innych stanów, takich jak niedoczynność tarczycy, lęk, depresja, lub bezsenność. Może to być również wczesny objaw Alzheimera lub demencji u osób starszych. Podczas gdy niektóre suplementy mogą pomóc w leczeniu tych objawów, uzyskanie właściwej diagnozy i opieki medycznej z MD oraz ukierunkowane wsparcie ze strony holistycznego lekarza może być najlepszą drogą do ciągłej opieki. ”

Więc zasięgnij opinii eksperta i zadaj świadome pytania na temat nootropów, adaptogenów i przeciwutleniaczy, aby samodzielnie podjąć decyzję, które witaminy pamięci i wzmacniacze mózgu są dla Ciebie najlepsze.

Więcej o zwiększaniu mocy mózgu

Wyróżniony kredyt na zdjęcie:Ben Sweet przez unsplash.com

 

851034Czytaj więcej