Acetylo-L-karnityna (ALCAR) poprawia nastrój, odkrywanie i pamięć, pomagając jednocześnie dostarczając energię do komórek. ALCAR pomaga również mitochondriom w spalaniu tłuszczu w mięśniach, co może zwiększyć Twoją wytrzymałość, zapewnić przewagę w centrum fitness i przyspieszyć regenerację sił. Badania naukowe wykazały, że ALCAR zwiększa energię psychiczną i funkcję mózgu, obniża stany zapalne, poprawia krążenie krwi i poprawia koncentrację. W centrum fitness ALCAR zwiększa siłę, poziom testosteronu, spala tłuszcz, przyspiesza regenerację, buduje mięśnie, zmniejsza zmęczenie i zwiększa wrażliwość na insulinę.

Acetylo-L-karnityna (ALCAR) to potężny dodatek do zestawu narzędzi do suplementacji. Ta cenna mała cząsteczka od wielu lat jest podstawą w kulturystyce i hakowaniu mózgu dzięki jej zdolności do odchudzania oraz wzmacniania mózgu.
Kontynuuj czytanie, aby przeczytać więcej o zaletach acetylo-L-karnityny oraz negatywnych skutkach, bezpieczeństwie i dawkowaniu.

 

Co to jest acetylo-L-karnityna?

ALCAR jest aminokwasem naturalnie wytwarzanym w twoim ciele w celu wytworzenia energii. Znajduje się również w białku zwierzęcym, a mianowicie w czerwonych mięsach. Wiele osób uzupełnia ALCAR ze względu na jego potencjalne korzyści.

 

Jakie są zalety acetylo-L-karnityny?

woman squatting

Możesz użyć ALCAR, aby poprawić swoje funkcje mitochondrialne, funkcje poznawcze, treningi i wiele więcej. ALCAR pomaga mitochondriom (elektrowniom komórek) spalać tłuszcz i wytwarzać więcej energii – szczególnie dla mięśni i mózgu.

Acetylo-L-karnityna ma 2 podstawowe korzyści:

 • Poprawia moc mózgu : ALCAR to przeciwstarzeniowy nootropowy, inteligentny lek, co wskazuje, że pomaga mózgowi lepiej funkcjonować. Grupa acetylowa w nim zawarta pozwala przejść przez barierę krew-mózg i dotrzeć do mózgu i nerwów, gdzie może poprawić nastrój, dowiedzieć się i zapamiętać więcej.
 • Spala tłuszcz i buduje mięśnie: ALCAR może zapewnić przewagę w budowaniu zdrowia. Wpływa także na procesy metaboliczne takie jak spalanie tłuszczu podczas ćwiczeń.

 

Acetylo-L-karnityna i redukcja masy ciała: jak pomaga spalać tłuszcz

closeup of mitochondria

Kiedy bierzesz ALCAR, zmienia się on w karnitynę w twoim ciele. Jeśli poziom insuliny jest niski – na przykład od spożywania diety ketonowej, przerywanego postu, intensywnych ćwiczeń lub utrzymywania deficytu kalorii – karnityna staje się bardzo ważna dla spalania tłuszczu.

Kiedy twoje ciało spala tłuszcz na paliwo, bierze zgromadzoną tkankę tłuszczową (lub tłuszcz, który spożywasz) upraszcza się w kwasy tłuszczowe i wysyła kwasy tłuszczowe do mitochondriów. Twoje mitochondria zamieniają te tłuszcze w ATP (energię), która zasila twoje komórki.

Ale kwasy tłuszczowe nie mogą dostać się do samych mitochondriów. Używają czegoś zwanego karnitynowym autobusem wahadłowym. [1] Zasadniczo karnityna zatrzymuje kwasy tłuszczowe i przenosi je do mitochondriów. Zapewnia mitochondriom surowe produkty do wytwarzania dużej ilości energii i działania w najlepszym wydaniu.

Innymi słowy, potrzebujesz karnityny do metabolizowania tłuszczu. Tam właśnie pojawiają się suplementy ALCAR i dlatego są tak popularne wśród kulturystów.

Dolna linia : Aby spalić tłuszcz, twoje ciało upraszcza go w kwasy tłuszczowe, a ALCAR pomaga wprowadzić te kwasy tłuszczowe do mitochondriów, gdzie można je wykorzystać jako paliwo.

Powiązane: 13 Anti- Starzenie się uzupełnia, aby zamienić cię w przycisk Benjamina

 

Acetylo-L-karnityna na stan umysłu, pamięci i pogorszenie funkcji poznawczych

brain on blue background

ALCAR w postaci suplementu może przejść przez barierę krew-mózg, zapewniając dostęp do gęstej kolekcji mitochondriów w mózgu, a także do mitochondriów w pozostałej części ciała. To wyjaśnia, dlaczego ALCAR jest tak popularny jako suplement nootropowy (coś, co sprawia, że ​​mózg działa znacznie lepiej).

Oto, co mówi badanie naukowe o używaniu ALCAR do poprawy pracy mózgu:

 • Więcej energii psychologicznej i fizycznej: Starsi mężczyźni i kobiety, którzy codziennie przyjmowali ALCAR odnotowali znaczny wzrost poziomu energii fizycznej jak i psychicznej, a także znaczną poprawę zdolności poznawczych.
 • Poprawia gunkcjonowanie poznawcze: Ludzie z niskim poziomem karnityny odczuwają znaczne zmniejszenie funkcjonalności mózgu. Przyjmowanie ALCAR znacznie wpłynęło na ich poprawę. W badaniu z 2010 roku 8 z 14 uczestników odwróciło diagnozę demencji i powróciło do pełnych zdolności poznawczych po systematycznym przymowaniu ALCAR.
 • Obniża obrzęk: ALCAR zmniejsza stany zapalne u zdrowych osób dorosłych. Częściowo wynika to z faktu, że ALCAR zwiększa pozio  glutanionu, czyli głównego przeciwutleniacza występującego w ciele. Uwaga: glutation jest niewzykły w przypadku stopowania kaca. Oznacza to, że ALCAR zmniejsza także uszkodzenie komórek mózgowych po spożyciu alkoholu.
 • Zwiększa krążenie krwi: U zdrowych osób dorosłych ALCAR zwiększa krążenie krwi oraz rozprzestrzeniania bogatych składników po wysokotłuszczowym posiłku. Przepływ krwi jest niezbędną częścią funkcjonowania mięśni i mózgu.
 • Zwiększa koncentrację:  Acetylo-L-karnityna poprawia uwagę zarówno u dzieci z ADHD jak i dorosłych, którzy walczą ze zmęczeniem psychicznym.

Dolna linia : W badaniach ALCAR faktycznie wykazano, że poprawiają energię psychiczną i fizyczną, poprawiają moc mózgu, zmniejszając obrzęk, zwiększają przepływy i skupienie psychiczne.

 

Kto powinien wykorzystać acetylo-L-karnityna jako nootropową?

Warto dyskutować, że chociaż niektóre z tych badań dotyczą zdrowych młodych dorosłych, duża część badań ALCAR dotyczy osób starszych. Oczywiste jest, że ALCAR doskonale nadaje się do zapobiegania starzeniu, ale co, jeśli jesteś młody, kwitnący i chcesz osiągnąć dodatkową przewagę?

Tak jak w przypadku wielu nootropów, ALCAR jest popularny w świecie wpływania na mózg dzięki ogromnym ofertom prywatnym na temat tego, jak bardzo pomaga w poznaniu. Jest to jeden z tych suplementów, który warto wypróbować samemu, aby zobaczyć, czy odczuwasz jakąkolwiek korzyść.

 

Acetylo-L-karnityna do treningu i regeneracji

woman stretching outside

ALCAR od wielu lat jest podstawowym elementem społeczności kulturystycznej. Istnieje wiele dobrych badań, które popierają to stwierdzenie:

Zwiększa siłę : W badaniu 24 młodych, wyszkolonych w ruchu oporu młodych mężczyzn podano karnitynę 90 minut przed ekstremalnym treningiem. Mężczyźni cieszyli się znaczącym wzrostem mocy, a także niższym poziomem mleczanu (mleczan przyczynia się do pieczenia mięśni).

Zwiększa testosteron : Mężczyzna, który wziął ALCAR po podniesieniu, miał gęstsze receptory czynników hormonalnych w ich mięśniach, co mogło zwiększyć wchłanianie testosteronu. Mówiąc prosto: ALCAR nie zwiększa poziomu testosteronu; sprawia, że ​​znacznie lepiej używasz testosteronu.

Przyspiesza gojenie : ALCAR może przyspieszyć gojenie i zmniejszyć obrzęk mięśni po treningu, u mężczyzn i kobiet.

Znacznie lepszy poziom wrażliwości insuliny : ALCAR poprawia poziom wrażliwości insuliny, u osób które nie przetwarzają dobrze glukozy.

Konstruuje mięśnie : ALCAR jest skutecznym suplementem przeciwstarzeniowym, jeśli jesteś starszy i chcesz rozwinąć mięśnie. U osób starszych zmniejsza zmęczenie mięśni i zwiększa utratę masy ciała.

Minimalizuje zmęczenie mięśni : Jedno badanie wykazało, że acetylo-L-karnityna zmniejsza zmęczenie mięśni również u młodzieży.

 

Dolna linia : ALCAR może ci pomóc w cięższej pracy w centrum fitness i w znacznie szybszej regeneracji. A jeśli jesteś starszy, ALCAR jest szczególnie korzystny dla zachowania twojego poziomu energii i zrzucenia tkanki tłuszczowej.

Związane z: Korzyści z kreatyny: Jak ten suplement działa na więcej niż mięśnie

 

Dawka: Jak dużo należy wziąć Acetylo-L-karnityny?

woman smiling in front of sky background

Acetylo-L-karnityna jest ważnym dodatkiem do codziennej rutynowej suplementacji. Szczególnie jeśli jesteś sportowcem lub szukasz anty- zalety starzenia. Oto, co musisz zrozumieć.

Większość badanych zużywa między 1-3 gramami ALCAR każdego dnia. Oto przykładowe strategie przyjmowania leku ALCAR:

 • Acetylo-L-karnityna dla korzyści nootropowych/ przeciwstarzeniowych: 1-2 gramy dziennie w dwóch dawkach.
 • Acetylo-L-karnityna do ćwiczeń i spalania tłuszczu: 1-3 gramy dziennie. Połowa dawki 90 minut przed treningiem aby zwiększyć wytrzymałość mięśni. Druga połowa po treningu w celu przyspieszenia gojenia.

Należy wziąć pod uwagę wszelkie instrukcje dotyczące dawkowania na opakowaniu produktu uzupełniającego.

 

Negatywne skutki oraz środki bezpieczeństwa Acetylo-L-karnityny

person holding pill and glass of water

Podczas gdy ALCAR jest ogólnie uważany za bezpieczny dla wielu osób, możesz doświadczyć pewnych negatywnych skutków, w tym:

 • Zaburzenia żołądka, nudności, wymioty
 • Ból głowy
 • Suchość w ustach
 • Niepokój

Oczywiście, skonsultuj się z lekarzem przed rozpoczęciem dawkowania jakiegokolwiek nowego suplementu, szczególnie jeśli jesteś w ciąży, karmisz piersią lub masz poważne problemy zdrowotne.

Jeśli spróbujesz ALCAR, zacznij ostrożnie i zwróć uwagę na to, jak się czujesz. Niewielkie modyfikacje pomagają znaleźć duże korzyści – o to właśnie chodzi w kuloodporności. Aby znaleźć jeszcze więcej sposobów na zwiększenie wydajności, zapisz się do newslettera  poniżej.

 

Dołącz do ponad 1 miliona fanów 

Zapisz się na kuloodporną listę mailingową, aby otrzymywać aktualne wiadomości i aktualizacje!

Jest to aktualizacja artykułu opublikowanego początkowo w lipcu 2018 r.