Many nutritional health supplements and vitamins in capsules, tablets on a wood background with their bottles in the background, shallow depth of focus.

Widziałeś kiedyś reklamę produktu, który brzmi świetnie i zastanawiałeś się, czy naprawdę jest taki dobry? Przydarzyło mi się to niedawno. „Jak dbasz o swoje mitochondria?” zapytał spiker. Cóż, jest pytanie, które nie zadaje mi się codziennie. I to jest taki, na który nie mam odpowiedzi.

Twoje komórki się starzeją: czy suplementy mogą utrzymać je w młodości?

To reklama i towarzysząca jej strona internetowa opisują swoje produkty w ten sposób:

  • „Przełomowa gama roztworów żywieniowych”
  • suplementy, które „działają w harmonii z naturalnymi procesami Twojego organizmu, przepisując zasady starzenia się komórek”
  • „pomaga aktywować odnowę mitochondriów w mięśniach”
  • „kieruje na zmiany związane z wiekiem zachodzące w komórkach”
  • „odnawia naturalna zdolność komórek do codziennego wytwarzania energii ”
  • „zawiera komórkowe składniki odżywcze badane w więcej niż 20 badaniach klinicznych na ludziach”

I właśnie to jest ten cudowny produkt? To jest jedzenie! Żartuję. Te stwierdzenia pochodzą z reklam suplementów Celltrient przygotowanych przez Nestlé Health Science. Tak, od producentów słynnych batonów pochodzą suplementy poprawiające zdrowie i spowolnione starzenie się!

Szum na temat mitochondriów i zdrowia komórek

Twierdzenia koncentrują się na dwóch głównych obszarach zdrowia, które były przedmiotem szeroko zakrojonych badań na poziomie komórkowym w ostatnich latach: starzeniu się i produkcji energii.

Możesz pamiętać z wysokiego szkolnej biologii, że prawie wszystkie ludzkie komórki mają jądro zawierające nasz plan genetyczny (DNA). Ale czy dużo pamiętasz o mitochondriach? Te tak zwane elektrownie komórki przekształcają składniki odżywcze w energię. Są niezbędne dla zdrowia każdej komórki – oraz dla zdrowia tkanek i narządów osoby, w której znajdują się te komórki.

Kiedy mitochondria nie działają normalnie, wyniszczają, czasami mogą wystąpić stany zagrażające życiu, takie jak miopatie mitochondrialne i szereg chorób oczu.

Ogromna liczba badań przeprowadzonych w ostatnich latach sugeruje, że mitochondria

  • odgrywają kluczową rolę w procesie starzenia i większości chorób związanych z wiekiem
  • są niezbędne dla zdrowia komórek, w tym regulując sposób, w jaki składniki odżywcze dostają się do poszczególnych komórek
  • zawierają DNA który łatwo ulega uszkodzeniu wraz z wiekiem, jest podatny na mutacje i ma ograniczoną zdolność do naprawy
  • odgrywa kluczową rolę w funkcjonowaniu układu odpornościowego .

Te odkrycia doprowadziły do ​​spekulacji, że terapie mające na celu utrzymanie lub poprawę zdrowia mitochondriów i komórek może prowadzić do spowolnienia procesu starzenia.

reklamy są poprawne – i reszta historii

Prawdą jest, jak wspomniano powyżej, że mitochondria są niezbędne do niezbędnego procesu produkcji energii komórkowej. Coraz więcej dowodów sugeruje, że mitochondria odgrywają kluczową rolę w starzeniu się i rozwoju chorób przewlekłych.

Jednak pozostałe twierdzenia twórców Celltrient powinny być przyjmowane z dużą dawką sceptycyzmu. Dowody za nimi są skąpe. Podobnie jak wszystkie dostępne bez recepty, niesprawdzone suplementy i środki zaradcze, Celltrient posiada to zastrzeżenie wymagane przez FDA: „ Te oświadczenia nie zostały ocenione przez FDA. Ten produkt nie jest przeznaczony do diagnozowania, leczenia ani zapobiegania chorobom. ”

A co z 20 wspomniane badania na ludziach? Cóż, odnosi się to do badań nad jednym lub większą liczbą składników znajdujących się w tych produktach, ale nie samych produktów. Te badania nie mogą wykazać, że twierdzenia zawarte w reklamie są prawdziwe w przypadku ludzi.

Na przykład jedno badanie wykazało, że jeden składnik preparatu Celltrient – niacyna, forma witaminy B 3 – wchłania się do krwiobiegu. Zwiększa także stężenie we krwi substancji, której mitochondria potrzebują do prawidłowego funkcjonowania, zwanej dinukleotydem nikotynamidoadeninowym (NAD).

Brzmi imponująco? Pamiętaj, że przyjmowanie określonego suplementu witaminowego może być bezużyteczne, jeśli masz już wystarczająco dużo tej witaminy w swoim ciele. Z badania nie wynika więc jasno, że Celltrient faktycznie „odnowił” lub „uzupełnił” mitochondria w komórkach uczestników badania. Co ważniejsze, nie ma dowodów na to, że suplementy te poprawiają zdrowie lub samopoczucie, spowalniają starzenie się lub zapewniają jakiekolwiek inne korzyści zdrowotne.

Znaczne koszty i brak kluczowych informacji

Promocje również nie wspominają o kosztach. Ceny na stronie produktu wahają się od około $ 60 do $ na miesiąc. I nie ma wzmianki o możliwych skutkach ubocznych, interakcjach z innymi lekami ani o tym, czy niektórzy ludzie będą z nich bardziej korzystać niż inni.

Wreszcie, te reklamy nie mówią Ci, jakie inne opcje dotyczą zdrowia mitochondrialnego, zakładając, że jesteś tym zaniepokojony. Na przykład regularne ćwiczenia mogą być najlepszym sposobem leczenia starzenia się mitochondriów.

Podsumowanie

Reklamy podobne do tych dla Produkty Celltrient są szeroko rozpowszechnione. Zobaczysz suplementy promowane dla zdrowia serca, bólu stawów, utraty pamięci i wielu innych schorzeń. Niektórzy mają więcej wsparcia naukowego niż inni. Uważaj jednak na reklamy leków lub suplementów, które obiecują niejasne i szerokie korzyści zdrowotne bez faktycznego dowodu, że produkt działa. Stwierdzenie, że jest „poparte nauką” – bez wyjaśnienia – nie wystarczy.

Dla zdrowia komórek i mitochondriów możesz zaakceptować niesprawdzone twierdzenia w tych reklamach i wydawać tysiące dolarów każdego roku w produktach Celltrient. Być może przyszłe badania udowodnią nawet, że te suplementy działają. Możesz też zaryzykować zakup bardziej konwencjonalnego źródła składników odżywczych potrzebnych mitochondriom: pożywienia. Chyba nie żartowałem.

Śledź mnie na Twitterze @RobShmerling