Arthritic hands opening a medication bottle

Być może jest to oczywiste, ale reklamy leków nie mają na celu informowania Cię o najlepszym sposobie leczenia choroby, którą możesz mieć. Ich głównym celem jest sprzedaż produktu, jak wyjaśniono na wcześniejszym blogu poświęconym reklamom leków skierowanym bezpośrednio do konsumentów. A najnowsze leki są zwykle najdroższe, chociaż niektóre nie są dużo lepsze od starszych.

Dlatego reklamy leków, które widzisz, zwykle nie promują najnowszych i najlepszych, jak podobnie jak promują najnowsze i najdroższe. Reklamy te różnią się znacznie pod względem ilości zawartych w nich dokładnych, przydatnych informacji i pominiętych. Dobrym przykładem jest niedawna reklama Xeljanz (tofacitinib).

Reklama: Koncentracja na poranku

A kobieta zostaje obudzona przez syna niosącego zabawkowego dinozaura. Daje mu śniadanie, on zapina swój plecak z dinozaurem i szczęśliwie razem wychodzą przez drzwi. Widzimy, jak przyjeżdżają szkolnym autobusem z kolegami z klasy na wystawę dinozaurów w muzeum.

Pierwsze słowa, które słyszysz w tej reklamie, to slogan: „Poranki zostały stworzone z myślą o lepszych rzeczach niż reumatoidalne zapalenie stawów. ” Myślę, że wszyscy możemy się zgodzić, że to prawda. Ale dlaczego jest to argument sprzedaży?

Cóż, dominującą cechą reumatoidalnego zapalenia stawów (RZS) jest sztywność poranna. Osoby z reumatoidalnym zapaleniem stawów zwykle czują się znacznie gorzej rano, borykają się z godzinną lub dłuższą sztywnością, zanim ich stawy się rozluźnią. A w tej reklamie właśnie widziałeś głównego bohatera, mamę, która prawdopodobnie ma RZS, wyskakującą z łóżka, pełna energii, gotowa na cały dzień.

Standardowa sekwencja reklamy leku

Ta konkretna reklama występuje po znanej sekwencji przez

  • opisujący zatwierdzone zastosowanie leku („dla dorosłych z reumatoidalnym zapaleniem stawów o nasileniu umiarkowanym do ciężkiego, gdy metotreksat nie pomaga wystarczająco”)
  • zwracając uwagę na korzyści z leczenia („… może pomóc złagodzić ból i obrzęk stawów, sztywność oraz pomóc zatrzymać dalsze uszkodzenie stawów”)
  • szybko wymienia możliwe skutki uboczne, podobne do tych występujących w większości nowszych i najskuteczniejszych metod leczenia reumatoidalnego zapalenia stawów, w tym „poważne i czasami śmiertelne infekcje” (ze względu na zmniejszoną zdolność do zapobiegania im) oraz reakcje alergiczne. Bardziej charakterystyczne dla Xeljanz jest ryzyko powstania zakrzepów krwi i łez w żołądku i jelitach.

Dziwne sformułowania są często słyszy się w marketingu bezpośrednim do konsumentów i wydaje się mieć na celu odwrócenie winy od leku: według reklamy nowotwory, w tym chłoniak, „zdarzyły się”. To może sprawić, że zaczniesz się zastanawiać, czy te nowotwory po prostu „zdarzały się”, gdy ludzie zażywali lek, czy też faktycznie były spowodowane lekiem? ” Reklama pozostawia to pytanie bez odpowiedzi.

Niewypowiedziane wiadomości

Już na początku wycieczki do muzeum dinozaurów pojawiają się słowa na ekranie, aby wyśpiewać pochwałę tego leku:

  • „To nie zastrzyk ani wlew.” Jest to ważne, ponieważ wielu innych nowych i najskuteczniejszych leków na reumatoidalne zapalenie stawów nie może być przyjmowanych jako pigułki. Dla wielu osób fakt, że Xeljanz jest pigułką, jest główną zaletą.
  • „… można go przyjmować z metotreksatem lub bez. ” Niektóre leki na reumatoidalne zapalenie stawów są zalecane tylko wtedy, gdy są przyjmowane z metotreksatem, powszechnym leczeniem początkowym. To nie jest prawda w przypadku Xeljanz.
  • „Zalecana dawka leku Xeljanz w reumatoidalnym zapaleniu stawów to 5 mg dwa razy dziennie lub 11 mg raz na dobę. ” Określenie tej dawki w reklamie jest ważne, ponieważ czasami przepisuje się większe dawki leku Xeljanz (na przykład pacjentom z wrzodziejącym zapaleniem jelita grubego), a wyższe dawki mogą wiązać się z większym ryzykiem wystąpienia działań niepożądanych.

Wielki finisz

Uczniowie pozują przed szkieletami dinozaurów, mama robi zdjęcia. Głos wraca do porannego tematu: „Nie pozwól, aby kolejny poranek minął bez pytania lekarza o pigułkę przepisaną na RZS ponad siedem lat temu”. Ta ostatnia część ma nam przypomnieć, że chociaż Xeljanz jest stosunkowo nowym lekiem, nie jest zupełnie nowy. Im dłuższe osiągnięcia, tym mniejsze prawdopodobieństwo wykrycia nowych skutków ubocznych.

Podsumowanie

Ta reklama bardzo dobrze radzi sobie z reumatoidalnym zapaleniem stawów:

  • Objawy są zwykle gorsze rano.
  • Mama – opiekunka rodzica lub nauczycielka – jest aktywna i ma normalnie wyglądające stawy, co słusznie sugeruje, że możliwa jest dobra kontrola choroby.
  • Ważne jest, aby przyjmować leki, które nie tylko łagodzą objawy, ale także chronią stawy przed uszkodzeniem.
  • Chociaż metotreksat jest często pierwszym wyborem w leczeniu reumatoidalnego zapalenia stawów, nie działa on dobrze dla wszystkich.

Ale, tak jak w większości reklam, niektóre fakty pozostają pomijane. Na przykład Xeljanz jest drogi (w przedziale 4 USD 900 miesięcznie, chociaż zakres ubezpieczenia i rabaty są różne). Ponadto istnieje ponad tuzin innych wysoce skutecznych metod leczenia, z których niektóre mogą być jeszcze bardziej skuteczne i mniej kosztowne.

Więc następnym razem, gdy reklama leku przerwie cokolwiek, co robisz. oglądasz lub czytasz, pamiętaj, że chociaż reklama może być dokładna, może nie być kompletna. Jak mówią w reklamach, jeśli uważasz, że ten produkt może być dla Ciebie odpowiedni, zapytaj swojego lekarza. Ale słowo do mądrych: odpowiedź może brzmieć „nie jest”. Jeśli twój lekarz uważa, że ​​lek jest odpowiedni dla ciebie, są duże szanse, że już go przepisał.

Follow me on Twitter @RobShmerling