Drogowy, kolejowy, tramwajowy, lotniczy, przemysłowy oraz komunalny. Miasta miast mają z nim praktycznie cały czas. Hałas, bo o nim mowa, wpływa na nasze zdrowie. Niestety wielu z nas wciąż nie działa sobie z tego powodu. Dlatego w Międzynarodowym Dniu Świadomości Zagrożenia Hałasem przybliżamy ten problem „głośny”.

Podcast

Cichy problem – dźwiękiem

Od dźwięków trudno się odciąć. Rano Cię hałasuje pracującego na budowie osiedla obok, później ekspres do kawy, szum wody w wsiach, płacz dziecka, w drodze do pracy silnika samochodu, przelatujący nad głowąmi samolot czy przejeżdżający obok tramwaju, w trakcie pracy komputera, budzi, audycje w radiu .

O ile o smog czy słyszeliśmy, że słyszymy dużo, o tyle słysze hałasem w dyskusji społecznej jest pomijane i bagatelizowane. Przede wszystkim niewiele się mówi o jego wpływie na nasze zdrowie. Hałas jest podobny do innego, jak środowisko przyrodniczego szkodliwego dla ludzi, zwierząt, a nawet roślin.

Jak działa na nas nadmiar hałasu?

Stajemy się rozdrażnieni, zranieni, poirytowani, długotrwała ekspozycja na dźwięki mogą wystąpić nawet do choroby. Uszkadza słuch, ale co więcej prowadzi do zmian w systemie systemu i systemu, obniża wydajność psychiczną i pobudza organizm.

Z danych Światowej Organizacji Zdrowia wynika, że ​​uciążliwe narażenie na hałas powoduje 12 tysięcy przedwczesnych zgonów i przyczyn się do 48 tysięcy nowych przypadków choroby niedokrwiennej serca w Europie. Z powodu hałasu 22 ludzi cierpiących na chroniczne rozdrażnienie, a 6,5 ​​mln na zaburzenia snu. W wyniku hałasu wywołanego przez samolot przez ponad 12 tysięcy dzieci w wieku szkolnym cierpi z powodu trudności w nauce.

Kiedy dźwięk staje się hałasem?

Głośność dźwięku dodała się decybelami. Wiele decybeli tworzy hałas. Przy czym szelest powiewających liści do 10 DB, szept – 20-30 dB, praca odkurzacza – 60 dB, trąbienie samochodu – 80 dB, ruch uliczny – nawet 90 dB, a wybuch petardy 160 dB.

specjalne przepisy mówiące o tym samym hałasie. Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Środowiska z 2012 roku Wprowadź poziomy hałasu w ciągu dnia maksymalnie 68 dB, w nocy – 59 dB. Częstosze normy mówiły o 50–65 dB w dzień i 45–55 dB w nocy.

Czy problem jest problemem?

Jak wynika, ze sprawozdania Agencji Agencji Środowiska „Hałas w środowisku w Europie — 2020” 20% populacji Europy jest narażonych na działanie, wpływ na poziom hałasu. Jest więc ponad 100 mln osób w Europie. Do charakterystycznego sporo.

Jeśli przez ten czas jesteśmy narażeni na hałas powyżej 85 dB, narażamy się na hałas. Z powodu wystąpienia hałasu zauważymy często o wiele za późno. Często jesteśmy już tak przyzwyczajeni do dźwiękówch dźwięków, że w zasadzie nazywają one nie przeszkadzają. Nie poprawimy ich ze złym samopoczuciem. Zobaczysz, jak wygląda to przez lata narażania na hałas naszego słuch ucierpiał.

Sprawdź na mapie hałasu

Na podstawie oceny hałasów (drogowego, tramwajowego, publicznego, publicznego i przemysłowego), najczęściej w miastach, najważniejsze są specjalne mapy specjalne, zwane też mapami hałasu. Do dokumentu oceny narażenia na hałas pochodzący z różnych źródeł na podstawie obszaru. Na mapie zaznaczone są miejsca o określonym poziomie hałasu, biorąc pod uwagę hałas oraz stosując działania ograniczające, określa również odległość i spokój.

Poziom hałasu możemy sprawdzić za pomocą urządzenia o nazwie sonometr.

Walka z hałasem

Ekrany akustyczne, specjalne podkłady do miejsc, po ich napędach tramwaje, interfejs sieci asfaltowej o włączony poziom emisji hałasu, używanie cichych pojazdów w pojazdach transportu publicznego, ograniczanie prędkości do głównych elementów walki z hałasem. Ale nie jedyne. Unia Europejska od lat stosuje limity hałasu dla pojazdów silnikowych, sprzętu AGD czy lotnisk. W 2002 roku wprowadzona została dyrektywa w sprawie hałasu w środowisku (Dyrektywa w sprawie hałasu w środowisku). Dyrektywa wprowadziła dwa kluczowe wskaźniki rozdrażnienia i skutków, które wymagają opracowania planu działań w celu wykonania narażenia i wyszczególnienia obszarów jeszcze niezanieczyszczonych hałasem.

Istotne jest również rozwijanie komunikacji zbiorowej, ścieżek rowerowych, promowanie sieci i udostępnianie infrastruktury dla pojazdów elektrycznych.

Co ważne, metody stosowane do walki z hałasem, pomoc we wdrażaniu jakości powietrza.

Międzynarodowy Dzień Świadomości Zagrożenia Hałasem

25 kwietnia Międzynarodowego Dnia Zagrożenia Hałasem. Zostało ustanowione, aby zwrócić uwagę na powszechny podatek od podatku oraz wyegzekwować jego szkodliwość. Po raz pierwszy obchodzony był w 1995 roku z inicjatywami Ligii Niedosłyszących. W Polsce z inicjatywy Towarzystwa Higieny Akustycznej obchodzimy od 2000 roku. Jak widać na „święto” dość młode. A to dlatego, że hałas rośnie wraz z rozwojem cywilizacyjnym i działalnością człowieka. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) sklasyfikowała hałas drogowy, w tym ruch drogowy, kolejowy i lotniczy, jako drugą przyczynę złego stanu zdrowia w Europie Zachodniej. Niechlubne miejsce na twoje powietrze.

Czego możemy używać w Międzynarodowym Dniu Świadomości Zagrożenia Hałasem? Relaksującej Ciszy. Życzenia oczywiście składamy szeptem.

źródło: eea.europa.eu, muratorplus.pl, ekologia.pl, gov.pl; Fot. Ross Sneddon/Unsplash

Artykuł stanowi utworzenie w celu uzyskania Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie charakterystyczne dla swiatoze.pl. Dalsze wyłączenie możliwego działania tylko za wyjątkiem redakcji.

Czytaj dalej…%%custom_html1%%