To, jak żyjesz w ciąży, co jesz, jak się masz, ma wpływ na życie i charakter dziecka. Niezwykłe odkrycia wykazują, że to, kim jesteśmy, nie zależy tylko od naszych genów, ale przede wszystkim od 1000 dni naszego istnienia, czyli tego, co dzieje się z nami od poczęcia do drugiego roku życia.

kobieta w ciazy ze starszym dzieckiem

Autor: Getty Images Geny to nie wszystko! Nowe odkrycia pokazują, od czego zależy zdrowie i charakter maluszki

Jeśli znasz pojęcie epigenetyki, to wiesz, że do dziedziny, która rozpoznaje się między innymi czynnikami środowiskowymi na modyfikację genów. Pojęcie to nie jest nowe: efekt wraz z odkryciem, że styl życia matki w okresie wzrostu ma ogromny wpływ nie tylko na rozwój płoduale i na jego przyszłość: zdrowie, długość życia, proszee do chorób itd.

Kolejne badania ujawniają późniejsze przypadki, które pokazują, że tak naprawdę jesteśmy ludźmi – pod każdym niemal względem – w zależności od pierwszego 1000 dni naszego istnienia, czyli od czasu poczęcia do ok. 2. rok życia.

Macica to nie tylko inkubator

Zdrowie i styl życia matki ma ogromny wpływ na jakość życia i wsparcie jej dziecka. Dowód na to, że było badanie dzieci urodzonych w trakcie lub tuż po okresie tzw. holenderskiej głodowej zimy. Na przełomie 1944 i 45 roku z powodu okupacji niemieckiej i blokady dostaw żywności, w kraju tulipanów panował głód.

Badanie przeprowadzono wiele lat później na dzieciach, które urodziły się w tym czasie, gdy zaobserwowano, że wystąpił jeden wskaźnik cukru i cukru. Nauka wyjaśniła w ten sposób, że podczas gdy organizmy matek „uczyły” nienarodzone dzieci podstawowych zapasów i oszczędzania małych. Rozwinęło się to w ich przekonaniu do innych i innych problemów związanych z wagą.

Ale to nie wszystko. W ustalonych czasach dostarczają badania dotyczące zapłodnienia in vitro. Chodzi o jajeczka pobrane od innych kobiet, które implantowane są do organizmów kobiet niespokrewnionych – tzw. adopcja zarodków.

Okazuje się, że zarodki te, zupełnie obce genetycznie dla matki, które wpływają na rozwój, nabyły wiele jej cech: odkryto, że środowisko odgrywa kluczową rolę w rozwój mózgu płodudziecięcym metabolizmie, zdrowiu immunologicznym i wielu innych czynnikach.

Dlatego też, chociaż DNA dziecka pochodzi tylko od dostawców rzeczy jajowej i wydawców nasienia, to jednak czas operacji w nagłym przypadku będzie kluczowy dla jego rozwoju – do tzw. okno prenatalne. Zdrowa macica przekaże dziecku zdrowe warunki przyjęcia, ale i tak: niesprzyjające warunki mogą przyjść na dziecko.

Czytaj także: Taką dietą zafundujesz dziecku atak serca. Zobacz, czego nie jesz w ciąży

Cholina w ciąży ‒ co to za suplement, jak działa i gdzie cholina?

Styl życia i dieta matki to klucz do zdrowia dziecka

Bardzo dużo na ten temat mówi wydana właśnie w USA książka “Co robić z nami osobą. Sekrety naszych pierwszych 1000 dni”. Jej autorzy, prof. Mark Hanson, dyrektor Instytutu Nauk o Rozwoju na Uniwersytecie w Southampton i prof. Lucy Green specjalistka badania i płodu na tej samej uczelni, przytaczają wiele procedur na to, jak lekarz życia człowieka jest od poczęcia do 2. roku życia.

Ich wpływ na nasze życie, wygląd, zdrowie, charakter mają nie tylko geny. Bardzo dziękuję za uwagę tu matce, która nosi dziecko pod sercem – jej styl życia, zachowanie, nastrój, dieta, ale także późniejszy sposób wychowania, pielęgnacji czy pielęgnacji w pierwszych 24 wersjach życia.

„To czas, o którym nie mamy żadnych podejrzanych wrażeń, ale mimo to tajemnice tego, co nas urodziło, są w nas zamknięte i mogą dodać na nasze życie na wiele sposobów. Wiele tego, co sprawia, że ​​każdy z nas jest wyjątkowy, kształtuje się w ciągu pierwszych 1000 dni” – mówi Hanson cytowany przez irlandzki portal breaknews.ie.

Profesor Lucy Green z kolei dowodzi, że ten newralgiczny okres wpływa na zdrowie, chorobę, na które możemy zapaść, a nawet na zastosowanie długości życia. „Wszyscy możemy pomóc następnemu pokoleniu skutecznemu nadawcy, zdrowemu życiu, jak prezent – ​​uwypuklić Green. – Kilka ograniczeń dotyczących zachowania zdrowia i zapewnienia opieki pielęgnującej i wspierającej środowisko przez pierwsze 1000 dni może zapewnić ten dar”.

Co może być takim prezentem? Na przykład spokój. Badania dotyczące stresu i jego wpływu na zdrowie kobiet w ciąży, że stres, a dokładnie kortyzol, hormon stresu, może zwiększyć ryzyko problemów fizycznych i psychicznych u dziecka. Kortyzol przenika przez łożysko i wpływa na rozwój mózgu płodu.

Kolejny prezent na zmianę naszego stylu życia. Zły sposób odżywiania, palenie może przyczynić się do ryzyka wystąpienia chorób niezakaźnych: autorzy książki zwracają uwagę, że prawie trzy razy w całym świecie są choroby serca, udarami i rakiem. Wiadomo, że stężenie płodu zwiększyło się z powodu choroby układu krążenia i cukrzyca typu 2., a ryzyko przejdzie na potomstwo.

Nie jest tajemnicą również, że znacznie większe wykorzystanie dla rozwoju płodów jest dietą matki. Można zastąpić choćby foliowy i jego wpływ na kwas wadom cewy nerwowej czy białka i węglowodanów, dzięki czemu na sposób działania odziedziczonego DNA.

Czytaj także: Oczy po tacie, no oczy po mamie… Jak zapłaci twoje dziecko?

Świat cyfrowego przemieniania mózgów dzieci

A co z wpływem czynników środowiskowych na malca po narodzinach dziecka? Jako najbardziej prawdopodobny dowód na to urządzenie jest wykorzystywane w książce „Co zrobić z nas osobą. Sekrety naszych pierwszych 1000 dni” pewnego dziecka, które – jak na tablecie – przewijało się przykładowo rzeczywistość, która mu nie służy.

Autorzy opisali historię dwuletniego dziecka, które machało trzymać w tę iz powrotem, ilekroć jego mama strofowała go za bycie niegrzecznym. Kobieta w końcu zdała sobie sprawę, że gest, który wykonuje jej dziecko, to gest przesuwania obrazu na ekranie coś czy tabletu.

Badania naukowe, że maluchy wychowane w świecie cyfrowym inaczej postrzegają rzeczywistość. Nowe badania monitorujące funkcje mózgu dzieci, które działają, że kilkalatki, które spędzają kilka godzin dziennie na czynnościach związanych z przeglądem, w tym jak komputer lub program operacyjny, zmieniają swoje funkcje wykonawcze.

Czytaj dalej…%%custom_html1%%