Znów spędzamy Wielkanoc w pandemii. Nie oszukujmy się: sytuacja jest daleka od ideału. Ale nie chodzi o to, aby było dobro. Czasamiodzi nam mierzyć się z adaptacją do warunków, w jakich się poruszaliśmy. W jaki sposób sposób radzić sobie z przeżywaniem zbliżających się świąt w obliczu obostrzeń? Pomoże nam w tym „zakup psychologiczna”.

Joanna Gutral , psycholożka i psychoterapeutka z Uniwersytetu SWPS

Po pierwsze, nie oszukujmy się. Sytuacja jest daleka od ideału i na pewno tegoroczna Wielkanoc ponownie nie będzie przebiegała typowo. Pandemia COVID – 19 sprawiła, że ​​wielu z nas zweryfikowało swoje życiowe plany. Sama myślę także o zmianie także takich rytuałów jak sposób obchodzenia świąt może wywoływać duży stres, dyskomfort oraz obniżać nastrój.

Pojawiające się się upusty są: lęk paniczny, objawy obsesyjno-kompulsywne, problemy z bezsennością, problemy trawienne, a także objawy depresyjne i typowe dla stresu pourazowego.

Konsekwencje długiej izolacji społecznej były badane także przed pandemią.

Jasno plus, że ceny negatywnie na zdrowie fizyczne, psychiczne, jakość snu, a także premiera nastrój i wsparcie negatywnie na nasz dobrostan.

Izolacja starszych osób niesie ze sobą konsekwencje zdrowotne z powodu zwiększonego ryzyka problemów sercowo-naczyniowych, autoimmunologicznych, neurokognitywnych i trudności w zakresie zdrowia psychicznego.

Nagroda, ze względu na zdrowie i życie osób starszych stoimy przed dylematem organizacji i sposobu spędzenia nadchodzącej Wielkanocy . Z jednej strony lub nam lęk o zdrowie, z drugiej tęsknota, obawa przed samotnością, utratą świątecznej atmosfery, na którą czekamy niekiedy cały rok.

Sytuacja nadzwyczajna trudna do rozwiązania, ale na szczęście współczesne technologie przychodzą nam z pomocą. Technologie internetowe, audio i wideo mogą być opłacane w zapewnianiu sieci wsparcia i budowania poczucia przynależności także do starszym. Ile razy widześ, kiedy mama lub babcia pieką mazurek?

A co gdyby koniec teraz wykorzystać tę przerwę, aby w zgłębić rodzinną recepturę i z wykorzystaniem wideorozmowy uczestnik w przygotowaniu tej potrawy?

Może gdzieś między sałatką jarzynową a babą wielkanocną, w obliczu podniecenia przed lanym poniedziałkiem nie przyszło ci z uwagą słuchać opowieści o rodzinnych tradycjach z różnych części kraju?

Tym razem możesz w pełnym skupieniu chwycić za telefonem i posłuchać tych historii. Masz połączenie się, wirtualnie, ale również emocjonalnie, z różnymi częściami rodziny i tworzenie wirtualnego świątecznego stołu.

Czytaj też:

Do ostatniego momentu na sprzątanie kuchni Przed Wielkanocą! Poznaj 3 skuteczne triki

Może brzmieć jak niewystarczające rozwiązanie, ale nie chodzi o to, aby było dobro. Czasamiodzi nam mierzyć się z adaptacją do warunków, w jakich się poruszaliśmy. Nie oznacza to, że osiągną jeden ten idealny wymiar, ale nie oznacza również, że święta możemy już tylko spisać na straty.

Korzystając z tego, co dostępne, możemy zadbać o emocjonalną i społeczną bliskość przy zachowaniu dystansu fizycznego – dla dobra nas i naszych bliskich.

Być może te relacje będą inne, ale magia świąt ma wstępnąć nawet przez Skype – może taki rodzaj uzgodnienia na spojrzenie na relację z bliskimi z innej niż inna strony?

Wielkanoc 2021. Elastyczność psychologiczna

Elastyczność psychologiczna do zdolności do otwartego odczuwania i myślenia, uczestnictwa w doświadczeniu bieżącej chwili oraz kierowania się w życiu ku temu, co jest dla nas miejsce – przy jednoczesnym budowaniu nawyków, które otwierają w zgodzie z własnymi wartościami.

Elastyczność wydatków także na, że ​​odwracanie się od trudnych i bolesnych przeżyć przynosi więcej strat, niż zwrócenie się ku własnemu cierpieniu i negatywnym emocjom, jakie przeżywamy.

Brzmi paradoksalnie? Przecież nikt z nas nie chce być smutny ani odczuwać lęku. Nie oznacza to, że te uczucia nie w naszym życiu, również mogą towarzyszyć nam podczas tych nietypowych świąt.

Elastyczność psychologiczna nie polega na pozytywnym myśleniu, fałszowaniu rzeczywistości – ale na akceptacji trudnych emocji, uczuć i doświadczeniu, także życie wraz z nimi, kiedy ich doświadczamy.

Jeżeli potraktujemy zbliżające się święta poza rodzinnym gronem jak katastrofę, ochrona może jedynie coś dla nas nieosiągalnego w czasie pandemii, to spisujemy swój dobrostan na stratę.

Skupiając się na efekcie i jego rozwiązaniu zapominamy o procesie, który dzieje się teraz w wielu polskich (i nie tylko!) Domach i który tak wielu z nas przeżywa.

Czytaj też:

Bazie to symbol Wielkanocy. Niosą jeden również potencjalne świadczenia dla zdrowia

Wielkanoc. Święta w dobie pola zewnętrznego Po pierwsze pamiętaj, że Wielkanoc poza rodzinnym domem czy bez udzielonych rytuałów budzi stres. Staraj się nie wybiegać tak w przód – nikt z nas nie ma umiejętności przepowiadania przyszłości, myśli „to katastrofa” nie musi mieć już dostępnej w rzeczywistości, a może przyczynić się do obniżania dobrostanu.

Będzie inaczej niż dotychczas, to wiemy z Poza tym. Prawo, nie wszystko musi być stracone.

Dzięki internetowym i telefonicznym narzędziom, mamy możliwość komunikacji na odległość. Masz wyjście z napędem przepisy, uczestnik w warsztatach pieczenia mazurków online z własną (a być może z cudzą!) Babcią, odkryć sekret żurku mamy, a także wypróbować przepisy, które zawsze chciałeś / aś zobaczyć na wielkanocnym stole.

Zaplanuj połączenie z rodziną, produkuj szerokokonferencje także z nimi, których nie ma zwykle przy stole – z programem szerokość geograficzna przestaje mieć znaczenie. Skorzystaj z chwil na życzenia, nawet te telefoniczne – ambicje z rozmów u rodziców lub dziadków w trosce o ich zdrowie – może warto, aby usłyszeli, że są dla ciebie ważni?

Dzielenie uczuć buduje relację poprzez wzmacnianie bliskości emocjonalnej. Być może to, co łączy było mocniej niż połączenie, to właśnie wspólna tęsknota?

Pamiętaj o znajomych i przyjaciołach – gry online, czy po prostu rozmowa i obecność (nawet ta wirtualna dom realnie na nasz dobrostan). Chcesz zadbać o towarzystwo na ten czas? Skorzystaj z grup tematycznych w mediach społecznościowych.

Może będzie to okazja do stworzenia nowych nowych znajomości i zjednoczenia kilku / kilkunastu osób, które tak jak ty poszukują informacji w tym świątecznym miejscu w czasie?

Czytaj też:

Jak ozdobić jajka wielkanocne? Prosty sposób na kolorowe pisanki

Wspieraj inne – wciąż wiele osób, które szukają ucieczki z rozmowy z latami, przede wszystkim w tym świątecznym czasie. Poszukaj organizacji, które łączyć łączyć telefonicznie wolontariuszy i seniorów oraz osoby samotne. Możecie wzajemnie skorzystać z pomocy tego, a niesienie pomocy spersonalizowanej także nasze poczucie dobrostanu i sensu życia.

Jeśli obawiasz się, że będzie brakować ci zajęć i wrażeń w okresie świątecznym, możesz zaoferować swoje wsparcie w dostarczaniu zakupów, przygotowaniu świątecznego poczęstunku dla tych, którzy nie mogą, np. z powodu choroby, czy nawet wyprowadzić psa sąsiadów, którzy akurat zostali objęci kwarantanną.

Zadbaj o siebie – pomyśl, co zwykle sprawiało przyjemność w okresie świąt: wiosenne bukiety, hodowla rzeżuchy, a może układanie puzzli czy eksperymenty kuchenne? Możesz zadbać także o siebie, swoje przyjemności i nastrój.

To, że jesteś sam lub z dala od bliskich nie oznacza, że ​​nie możesz celebrować tego czasu tak jak tylko tego chcesz.

Świąteczne rytuały mają moc, przede wszystkim nie ulepszenia na zagłębianie się w negatywne, zniekształcone myśli, a mogą sprzyjać budowaniu relacji ze sobą, wracaniu do dobrych wspomnień z tym czasem lub czasu nowych, osobistych, niezależnych od miejsca i czasu tradycji.

W końcu relacja, którą mamy ze sobą, na jedyna, która jest nam dana na całe życie.

Czytaj też:

Ks. Michalczyk: Problem jest w naszej głowie. Musimy przestać patrzeć na siebie jak na bogów

Czytaj dalej … % % custom_html1 %%