Calendar icon with shadow shows March 11; page starting to turn

Marsz 11 th, 2020 – czy to był marzec 12 th, czy kilka dni wcześniej czy później? Każdy z nas ma zapisaną w pamięci datę i godzinę, kiedy wiedzieliśmy, że nadeszła pandemia COVID – 19. Teraz rocznica tego dnia zbliża się wielkimi krokami. Co, jeśli cokolwiek, zrobimy, aby to oznaczyć? W jaki sposób przekazujemy wnukom nasze myśli i uczucia dotyczące tego kamienia milowego?

Każdy, kto osiągnął wiek dziadków, zbierał po drodze rocznice. Są rocznice radosnych okazji i takie, które są bolesnymi pamiątkami po stracie. Istnieją osobiste rocznice – narodziny i śmierć bliskich – i publiczne, w tym 9 / 11, lądowanie na Księżycu i (dla tych z nas w naszej połowie – 60 i starszych) zgonów JFK, RFK i MLK. Dla wielu z nas zbliżająca się rocznica pandemii zawiera elementy straty i triumfu, które są zarówno głęboko osobiste, jak i z pewnością wspólnotowe.

W jaki sposób pandemia wpłynęła na twój związek jako dziadkowie?

Wielu dziadków nie było w stanie zobaczyć swoich wnuków z bliska i osobiście. Inni mieli więcej szczęścia, spędzając czas z wnukami od samego początku, ale mimo to ten czas był przerywany przez strach przed COVID i COVID. Nikt nie był bez wyzwań. Niemniej jednak wielu dziadków spogląda wstecz nie tylko na straty, stres i frustrację, ale także na kreatywność, zaradność i odkrywanie. Kto by pomyślał, że w marcu ubiegłego roku 11 – tego samego dnia, w którym Światowa Organizacja Zdrowia uznała pandemię – odbędzie się parada samochodów przyjęcia urodzinowe, kolacja z okazji Święta Dziękczynienia w naszych garażach, granie w gry planszowe i nie tylko w Zoom?

Dlaczego – i jak – możesz chcieć uczcić tę rocznicę z wnukami

Dużo myślałem o tym, dlaczego i jak dziadkowie mogą chcieć zaznaczyć marzec 11 th z wnukami. Oznaczanie tego czasu z naszymi wnukami może pomóc im zrozumieć, przez co przeszli. Po latach, kiedy spoglądają wstecz na pandemię, mogą pielęgnować wspomnienia o tym, jak ich dziadkowie byli ich towarzyszami w podróży.

Zadawaj proste pytania, aby uchwycić te myśli. Co zawiodło? Co było smutne? Czy były nieoczekiwane prezenty i chwile radości? Czy było coś, co naprawdę chciałeś zrobić, ale nie mogłeś – i cokolwiek, co udało ci się zrobić, choć może inaczej niż w Before Times? Zbliżając się do rocznicy dnia, w którym tak wiele się zmieniło dla nas wszystkich, zastanów się nad tymi pytaniami i dodatkowymi pomysłami, które pomogą Ci przemyśleć ten rok ze swoimi wnukami.

Małe dzieci w wieku od 3 do 7 lat

Małe dzieci mogą nie pojąć rozmiarów strat, jakie przyniosła pandemia, ani co to znaczy tworzyć rytuały. Ale rozumieją urodziny i święta. Najlepiej jest zachować lekkość, zbliżając się do marca 11, nie z perspektywy straty i bólu, ale używając go jako czasu aby uczcić to, co oni – i ty – osiągnęliście. Być może nauczyli się nosić maski, uczyć się online i żyć z utratą zajęć, które naprawdę lubią i cenią. Coś tak prostego, jak ciasto z maską zrobioną z lukru lub kolacja w stylu „pandemicznych urodzin”, podczas której dostarczana jest pizza lub inne ulubione jedzenie, może przekazać małym dzieciom, że ten dziwny czas miał początek i – w pewnym momencie – mieć koniec.

Starsze dzieci w wieku od 7 do 12

Twoje wnuki z podstawówki i gimnazjum są na tyle duże, że pamiętają marzec 11, 2020 oraz zmiany, które nastąpiły w ich życiu w następnych dniach, tygodniach i miesiącach. Mogą sobie przypomnieć poczucie, które wielu dorosłych miało na początku – że zakłócenia w naszym życiu potrwają kilka miesięcy, a potem wrócimy do normalności. Zamiast tego rozwinęła się nowa norma noszenia masek i większego dystansu społecznego. Te dzieci były świadkami tych zmian i uczestniczyły w nich. Dla tej grupy wiekowej marzec 11 ma prawdziwe znaczenie: życie takie, jakie znali, zmieniło się. W zależności od tego, jak bardzo są kreatywni – i Ty – możesz zaangażować ich w stworzenie kolażu roku. Zakładając, że nie jesteście w stanie zrobić tego razem osobiście, już samo utworzenie kolażu za pomocą FaceTime lub Zoom sprawi, że ten projekt będzie pasował do wspomnienia roku.

Nastolatki

Nastolatki to rozumieją. Pandemia zmieniła ich życie na wiele sposobów. Próby dojrzewania zostały radykalnie zmienione lub czasowo wstrzymane: studniówki, wycieczki po college’ach, ukończenia szkoły. Szkolne przedstawienia i koncerty zostały zepchnięte na bok. Obrzędy religijne i uroczystości, takie jak bar i bat micwa, przeniosły się do Zoom. Dla wielu nauka w klasie została przerwana w momencie, gdy byli najbardziej zaangażowani. Z pewnością ponieśli straty podczas pandemii. Stworzenie ceremonii lub rytuału z nastoletnimi wnukami może pomóc im zrobić miejsce dla pandemii w historii ich życia. W ten sposób może zapewnić, że ten czas minie. Pozwól im przewodzić temu, jak będzie wyglądał ten rytuał lub ceremonia. Być może możesz im pomóc, dzieląc się wspomnieniami z niektórych skomplikowanych czasów, które przeżyłeś, w tym wojny w Wietnamie i następstw 9 / 11.

W marcu 11, 2021, pandemia jest daleka od zakończenia. Jednak szczepionki dają nam wszystkim nadzieję, że do marca życie będzie wyglądać zupełnie inaczej 11, 2022. Ta wiedza jest obiecująca i jest okazją, aby z ciekawością i kreatywnością podejść do rocznicy pandemii, postrzegając ją nie tylko jako bolesne przypomnienie wszystkiego, co straciliśmy, ale także jako czas zaradności i odporności .