Illustration of desk with diary to record memories, pen, coffee, a plant, glasses, and other personal touches

Jedną z wielu lekcji płynących z pandemii jest to, że dziadkowie mogą być niezwykle kreatywni i wytrwali w utrzymywaniu kontaktu z wnukami. Teraz, gdy przedzieramy się przez kolejny miesiąc naszej nowej normy, niektórzy z nas odczuwają zmęczenie COVID. Zastanawiamy się, jak długo możemy cieszyć się wizytami Zoom i co może zastąpić przejażdżki rowerowe i wędrówki, gdy dni są zimne, krótkie i ciemne. A więc jedna myśl: dziadkowie mogą teraz zaoferować prawdziwy prezent, który będzie trwał przez wiele lat, rejestrując się jako rekordziści wspomnień pandemii.

„Jak moglibyśmy o tym zapomnieć? ” możesz zapytać. Rzeczywistość jest taka, że ​​nasze młodsze wnuki – małe dzieci i przedszkolaki – zapomną, że nosili maski, że ludzie musieli trzymać się daleko od siebie, że większość otaczającego ich świata zmieniła się niemal z dnia na dzień. Nasze starsze wnuki – te w wieku szkoły podstawowej i wczesnych nastolatków – będą pamiętać więcej, ale ich wspomnienia nieuchronnie blakną i rozmywają się. Jak znaczące może być dla nich, gdyby pewnego dnia spojrzeli wstecz i zapamiętali to doświadczenie, nie poprzez książki historyczne, ale osobiste zapiski lub nagrania ich dziadków.

Jak zacząć wpisywanie wspomnień

Od czego zacząć? To projekt, który możesz wykonać samodzielnie lub, w zależności od wieku dziecka, z wnukiem. Chociaż doświadczenie każdego z nas jest inne, jednym z celów jest przypomnienie danych osobowych i perspektyw dotyczących wydarzenia na całym świecie. Mam nadzieję, że poniższe pytania posłużą jako podstawa do pisania.

Co pamiętasz o tym, jak COVID – 19 zaczęła się pandemia? Myślę, że wielu z nas pamięta dzień – może nawet moment – kiedy zdaliśmy sobie sprawę, że nasze życie wkrótce ulegają zmianie sejsmicznej. Gdzie byłeś? Co robiłeś? Kiedy to wszystko wydało ci się prawdziwe i jakie działania podjąłeś, aby się przygotować?

Jakie były pierwsze zmiany, których ty i twoja rodzina doświadczyliście podczas pandemii? Czy ty lub któryś z członków rodziny od razu przeszliście z pracy do pracować w domu? Czy ktoś z Twojej rodziny nadal wychodził z domu do pracy? Czy korzystałeś z transportu publicznego – a jeśli nie, to kiedy przestałeś to robić? Czy szkoła została natychmiast zamknięta? Czy zaopatrzyłeś się w fasolę i papier toaletowy? Co jeszcze kupiliście Ty lub Twoja rodzina? Czy wyszorowałeś swoje artykuły spożywcze i traktowałeś swoją pocztę jak kontrabandę?

Jak z czasem wszystko się zmieniło dla ciebie, twojej rodziny i twojej społeczności? Czy zacząłeś chodzić na spacery z przyjaciółmi oddalonymi od siebie o sześć stóp? Czy zacząłeś martwić się mniej o dotykanie artykułów spożywczych, a bardziej o noszenie maski w miejscach publicznych lub w pobliżu innych osób? Czy zdenerwowałeś się na ludzi, którzy nie nosili masek, czy na tych, którzy to robili? Na ile kreatywny byłeś w znalezieniu miejsca do siusiania, kiedy wejście do publicznej toalety wydawało się zbyt ryzykowne?

Jakie były najtrudniejsze części pandemia dla ciebie i twojej rodziny? Czy pandemia przyniosła zmartwienia finansowe i inne? Czy Twój dom zaczął być zatłoczony, gdy wszyscy walczyliście o czas przy komputerze i Wi-Fi? Czy ludzie, których kochasz najbardziej, zaczęli Ci działać na nerwy, ponieważ nie byłeś przyzwyczajony do przebywania z nimi tak często? A czego najbardziej Ci brakowało: wyjścia na posiłek, zasiadania do posiłku z przyjaciółmi lub dalszą rodziną, wypicia kawy z przyjacielem? Jeśli często podróżujesz – w celu rodzinnych wizyt, pracy lub przygody – jak to jest nagle zostać uziemionym? A kiedy po raz pierwszy poczułeś się bezpiecznie, wsiadając do samolotu lub odbywając przejażdżkę na odległość?

Co ci się podobało w pandemii? Tak jak pandemia była trudna dla prawie wszystkich, mogą istnieć aspekty, którymi można się cieszyć i doceniać: być może brak konieczności ubierania się, posiadanie bardziej elastycznego harmonogramu pracy, poczucie mniejszego „powinności” w życiu, i ciesząc się wolnością bycia w przeciwieństwie do robienia. Niektórzy z nas ponownie nawiązali głęboki kontakt ze starymi przyjaciółmi. W końcu mieliśmy czas, aby posprzątać szafy, uporządkować zdjęcia, nauczyć się nowych umiejętności i rozwijać zainteresowania na długo na liście rzeczy do zrobienia.

Czego nauczyłeś się z pandemii? Czy nastąpiła zmiana w Twoich wartościach i / lub priorytetach? Czy masz nowe spojrzenie na to, co naprawdę cię uszczęśliwia lub daje satysfakcję? Czy pandemia skłoniła cię do rozważenia znaczących zmian, takich jak nowa kariera, przeprowadzka, zmiana w związku? Czy dało ci to nowe spojrzenie na zdrowie i robienie wszystkiego, co możesz, aby je zachować?

Zwrócenie się ku nadziei

Pandemia zestresowała i nadwerężyła nas wszystkich i nadal to czyni. Wszyscy żyjemy w ogromnej niepewności. Pomimo tych wyzwań wielu dziadków ma niezachwianą nadzieję, że pewnego dnia to już za nami. Pozostajemy optymistami, że nasze wnuki osiągną dorosłość w świecie, w którym ludzie będą mogli się przytulać, cieszyć się intymnością kolacji na mieście lub radością siedzenia przy głośnym, zatłoczonym rodzinnym stole na świąteczny posiłek. Mam nadzieję, że jeśli zdecydujesz się zostać pisarzem rodzinnym, będziesz mógł zachować te pełne nadziei obrazy w swoim umyśle i wyobrazić sobie, jak któregoś dnia twoje wnuki spoglądają wstecz z wdzięcznością za twoje wysiłki i zdumieniem z powodu tego, co wszyscy z nas przeszli. )