To był rok, który otrzymałeś od pracy w wielu rodzajach, które po uwzględnieniu wymogu wzmocnienia działań, zwiększenia skuteczności i efektywności opieki ze względu na narosły dług zdrowotny. Dotknął on niektóre dziedziny medycyny i był polem prac eksperckich, badawczych oraz dialogu połączenia różnych środowisk: specjalnego, pacenckiego, ale również regulacyjnego – włączył motywy aktywności społecznej w 2022 r. dr Małgorzata Gałązka-Sobotka, która spowodowała 6. miejsce w plebiscycie Lista Stu 2022 najbardziej wpływowych osób w systemie ochrony zdrowia.

dr n. ekon. Małgorzata Gałązka-Sobotka.
Fot. Tomasz Pikuła
dr n. ekon. Małgorzata Gałązka-Sobotka jest dziekanem Centrum Kształcenia Podyplomowego oraz dyrektorem Instytutu Zarządzania w Ochronie Zdrowia Uczelni Łazarskiego w Warszawie. Pełni również funkcje: wiceprzewodniczącej Rady NFZ, doradcy prezydenta Pracodawców RP w obszarze ochrony zdrowia. Jest także dyrektorem programu „MBA w Ochronie Zdrowia” Uczelni Łazarskiego i propagatorką koncepcji ochrony zdrowia nakierowanej na wartość (Value Based Healthcare).
Jeden z obszarów szczegółowych działań, ekspertki, jest neurologia, w sprawie w 2022 r. Wykonano prace nad wdrażaniem w życiu urządzeń skatalogowanych w 2021 r. w tzw. białe księdze – strategia dla polskiej neurologii. Kierunkowe wytyczne zamieniły się obecnie na wyłączny plan operacyjny na poziomie Krajowej Rady do Spraw Neurologii.
– Nie jestem członkiem tej rady, ale wiem, że środowisko neurologów jest bardzo zaangażowane. Chciałoby się, aby nasza praca nad dokumentami została wysłana jako priorytet neurologii w Polsce, usankcjonowany uchwałą Rady Ministrów, ale i nadrzędne rozwiązania nadal były pracą zespołową. Instytut Zarządzania w Ochronie Zdrowia ma wiedzę systemową, ekonomiczną czy dodatkową, klinicyści mają perspektywę cudu. To samo, interdyscyplinarne spojrzenie pozwala niektórym rzeczom postępować zupełnie inaczej – jest wiarygodna dr Gałązka-Sobotka.
Strategia na rzecz stałego źródła
Drugi obszar działania został uznany za eksperta od działania związanego z prewencją i leczeniem. „To jest jedna z opiekunów spuścizn komisji, nie mamy żadnej wątpliwości, że dług zdrowotny w tej materii jest bardzo duży, mierzony odsetek odsetka dzieci i dorosłych, kobiet i mężczyzn dotkniętych chorobą w Polsce” – przypomina Małgorzata Gałązka-Sobotka. Cieszy się, że po sukcesie programu KOS-BAR (czyli zapewnia opiekę nad pacjentami chorymi na otyłość zaangażowaną leczoną chirurgicznie), można włączyć prace nad rozwiązaniami na rzecz leczenia zachowawczego wśród dzieci i młodzieży.
– Na pewno impulsem do tego był projekt, który pojawił się w 2022 r.: badanie w ramach globalnej inicjatywy Cities Changing Diabetes, mającej na celu uproszczenie rozwoju cukrzycy typu 2. Dowiedzieliśmy się, jaki jest stan zdrowia dzieci i młodzieży, a także jaki poziom wiedza nauczycieli. że musi nastąpić bardzo silna integracja władz centralnych – Ministerstw: Edukacji, Rolnictwa, Zdrowia i Sportu oraz środowiska naturalnego i eksperckiego, aby wprowadzić w Polsce rozwiązania, które mają cechy charakterystyczne – oznaczone dr Gałązka-Sobotka.
Jej obecność, jeśli nie zatrzymamy tej sieci, to w najbliższym czasie gwarantujemy sobie, że przyczynimy się do epidemiologicznego postępowania z chorobą.
Szpitalna ocena technologii mechanicznej
Dla Małgorzaty Gałązki-Sobotki rok 2022 wyróżniono również w efektywnej pracy z zakończeniem projektu Hospital Based HTA.
– Z Narodowego Funduszu Zdrowia i Narodowego Instytutu Kardiologii wypracowaliśmy polskie wytyczne dla szpitala oceny standardowej technologii i postępowania, że to jeden z sukcesów minionego roku – ekspertka. Chciałaby, aby wykonać przełożyło się na to, że szpitale będą wykazywać większą chorobę przy wykonaniu skutecznej decyzji inwestycyjnej. Chodzi o decyzje oparte na rzeczywistych potrzebach leczenia i telewizji.
– Nie osiągnie każdego tego samego poziomu efektywności, bo są do tego potrzebne: zespół, wsparcie, infrastruktura wsparcia. My często w Polsce sięgamy po, mówiąc kolokwialnie, „zabawki”, nie potrzebne do tego zalecenia i uzasadnienia w potrzebach pomocy. Nam w polskim systemie ochrony potrzeby większej gospodarki, należy zerwać z marnotrawstwem. Aby mogło się zdarzyć, należy zastosować narzędzia racjonalizujące decyzje administracyjne, nie tylko zwykłe, ale i te inwestycyjne, ekonomiczne. I do tego służy m.in. Hospital Based HTA – wyjaśnij Małgorzata Gałązka-Sobotka.
W jej ocenie, egzamin zdajemy tylko wtedy, gdy wszystkie działania, które stosujemy w systemie, materializują się kapitałem zdrowia. Jeśli tak nie jest, przegrywamy i ponosimy porażkę. „Szybko zaczniemy zdolni do tego, aby skorzystać z kompleksu krytycznej samooceny, tym szybciej zaczniemy działać efektywniej. Tym szybciej będziemy zdolni do tego, żeby rzeczywiście ten system poprawiać” – przetłumaczyć.
Menedżerowie myślący o jakości
W 2022 r. w Centrum Kształcenia Podyplomowego, w programie MBA w ochronie zdrowia oraz różnych jego nitkach, wydanych razem z Gdańskim Uniwersytetem Medycznym, Śląskim Uniwersytetem Medycznym, z Uniwersytetem Ekonomicznym w Krakowie ponad 130 osób. Wśród nich byli przedstawiciele kadry zarządzającej szpitali, profesorowie, konsultanci krajowi, dyrektorzy ministerstw, szefowie głównych instytucji w kraju.
– Z satysfakcją czerpię, że wszyscy myślą o jakości, efektywności. Dlatego, aby pomóc, napełnia mnie to, że właśnie kształcenie w programach MBA tworzy „materię efektu”, której wartościami nie jest samo działanie, ale efekt tego działania. W związku z tym, że przechodzimy transformację mentalną w system ochrony zdrowia – zastosowanie dr Małgorzata Gałązka-Sobotka.
Powolność i wstrzymując zmianę rodziny
Do pracy dr Małgorzatę Gałązkę-Sobotkę inspirującą ludzi, którzy dzielą te same wartości. Chcą zaangażować swój własny czas, swoją energię, często bez wynagrodzenia, po to, żeby działać razem na rzecz celu. – To jest ta siła, której się bardzo trudno stać, takie paliwo – mówi.
Frustruje ją zamiast tego, że niektóre zmiany są zbyt wolno. – Ta droga legislacyjna od diagnozy, rozpoznania, zbadania rozwiązania i jego skuteczności jest potwornie długa. Irytuje mnie to, że instytucje regulacyjne, na barkach których wspierają np. zmiany prawne, są nadal niedocenione i niedokapitalizowane. Wiele osób krytykuje te instytucje, a ja, pracując blisko nich, wiem, że i one – jak my wszyscy – wszędzie i korytarzgo wsparcia – zauważa dr. Gałązka-Sobotka.
Jeszcze jedna rzecz bardzo ją frustruje: lobbowanie różnych grup interesu na rzecz wstrzymywania zmian. – Mam pewne wyjaśnienie i usprawiedliwienie dla takich zachowań, często te grupy po prostu boją, że korzystanie z oszukane. Na przykład nie zostanie im dotrzymana koniecznośća, że na pewno otrzymamy poprawę finansowania, gdy podniesie jakość – ubolewa.
Bezpieczna przestrzeń: dom i rodzina
Małgorzata Gałązka-Sobotka stara się być tego świadoma, jaką cenę płaci się za aktywność.
– Co roku, odtwarzacz powtarzam, że enklawą normalności i funkcji jest mój dom i moja rodzina. Ta przestrzeń jest dla mnie wyjątkowym rozwiązaniem dla bezpieczeństwa bezpieczeństwa, wyciszenia i spokoju – przyznał.
Jak mówi: „bardzo się staram często razem wyjeżdżać. To mój sposób zachowania. Ci, którzy są ze mną w kontakcie, wiedzą, że prawdopodobnie raz na półtora miesiąca czy dwa miesiące muszę wyjechać na kilka dni. Jak wypadnę na 4 dni, wyłączę komputer i telefon, powłóczę się, pochodzę po muzeach, po jakiejś miejscowościach, dużych miastach czy małych wioskach, aby po prostu zresetować i na nowo ładuję baterię. Kocham podróże, az architektury czerpię bardzo dużo inspiracji do różnych działań, które mają wzrost użyteczności. Architektura i architekci są dla mnie być tego, że nauka muzyki funkcjonalnej”.
ZOBACZ TAKŻE: LISTA STU 2022: znamy ludzi plebiscytu!
Czytaj dalej…%%custom_html1%%