Wiadomości ze świata w tym miesiącu odpowiednio skupiają się na zawarciu COVID – 19 pandemii, ponieważ pierwsze szczepionki stają się dostępne. Jednak możemy również świętować wielki sukces w walce z inną globalną plagą wirusową: HIV.

Podczas mojego szkolenia medycznego w 1980 Oddziały szpitalne były często pełne ludzi umierających na HIV. Od tego czasu leczenie antywirusowe radykalnie zmieniło diagnozę zakażenia HIV lub AIDS z wyroku śmierci na przewlekłą chorobę. Normalna długość życia nie jest już niczym niezwykłym wśród osób żyjących z HIV. Opisane poniżej środki zapobiegawcze przede wszystkim zmniejszyły liczbę zakażeń. Od czasu szczytu 1980 nowych zakażeń wirusem HIV, liczba osób z nowo zdiagnozowanym wirusem HIV w USA spadła o więcej ponad dwie trzecie.

Liczba zgonów z powodu zakażenia wirusem HIV nadal spada

Badanie opublikowane w listopadzie 2020 Tygodniowy raport dotyczący śmiertelności i zachorowalności odnotował niezwykły postęp:

  • Pomiędzy 2010 i 2018, ogólna liczba zgonów wśród osób, u których zdiagnozowano HIV, spadła o ponad jedną trzecią, z 19. 4 do 12. 3 na 1, 000 osób .
  • Od 2010 do 2017 liczba zgonów związanych z HIV spadła o prawie połowę, z 9,1 do 4,7 na 1, 000 ludzie).
  • Najwyższe wskaźniki zgonów związanych z HIV odnotowano wśród osób czarnoskórych, które się identyfikują samych siebie jako rasy mieszanej i ludzi mieszkających na południu.
  • Mężczyźni z HIV mieli nieco niższą śmiertelność niż kobiety.

Autorzy badania przypisują spadek śmiertelności wczesnemu rozpoznaniu i lepszemu leczeniu.

Wciąż jest dużo miejsca na poprawę

Chociaż liczba nowych przypadków zakażenia wirusem HIV w USA dramatycznie spadła w ciągu ostatniej dekady najnowsze dane od 2014 do 2018 sugerują, że może to działać wolniej. I nie każdy ma dostęp do testów na obecność wirusa HIV lub najskuteczniejszych metod leczenia. Dotyczy to zwłaszcza osób bez ubezpieczenia zdrowotnego, dobrego odżywiania lub innych zasobów.

Podobnie jak w przypadku wielu schorzeń, wśród osób zakażonych wirusem HIV występują znaczne różnice w opiece zdrowotnej. Na całym świecie płeć, rasa i geografia mają znaczenie dla tego, kto zachoruje i kto otrzyma skuteczne leczenie na czas. Niektóre grupy ponoszą brzemię cierpienia i śmierci znacznie bardziej niż inne.

Chociaż postępy w profilaktyce i leczeniu HIV są warte świętowania, przed ogłoszeniem zwycięstwa czeka nas długa droga.

Co możesz teraz zrobić

Jeśli nie masz wirusa HIV: Podejmij kroki, aby tak było.

  • ogranicz swoją aktywność seksualną do jednego partnera, który podobnie zobowiązuje się do uprawiania seksu tylko z Tobą
  • zawsze używaj prezerwatywy
  • nigdy nie dziel igieł
  • jeśli jesteś narażony na wysokie ryzyko (np. poprzez kontakt seksualny lub wkłucie igłą), skontaktuj się z lekarzem lub udaj się do poradni pilnej rozważenie przyjęcia leków zapobiegających zakażeniu wirusem HIV.
  • HIV przenosi się poprzez czynności wysokiego ryzyka, takie jak używanie wspólnych igieł lub uprawianie seksu bez zabezpieczenia z partnerem, który jest nosicielem wirusa HIV lub którego status HIV jest niejasny. Lek znany jako PrEP (profilaktyka przedekspozycyjna) może zapobiegać infekcji, jeśli jest stosowany regularnie. Porozmawiaj o tym z lekarzem.

Jeśli masz już HIV: Skontaktuj się z lekarzem w celu monitorowania i leczenia. Dostępnych jest wiele wysoce skutecznych leków obniżających ilość wirusa w organizmie. Może to zapobiec powikłaniom zakażenia wirusem HIV i zmniejszyć ryzyko zakażenia innych.

Jeśli nie jesteś pewien swojego Status HIV, ale możliwe było narażenie: Zrób test. Szacunki sugerują, że jedna na siedem osób zarażonych wirusem HIV o tym nie wie.

Wynik końcowy

Od wybuchła epidemia HIV, byliśmy świadkami ogromnego postępu: naukowcy zidentyfikowali przyczynę i zrozumieli, jak się rozprzestrzenia; dostępne stały się bardzo dokładne testy; podjęto środki w zakresie zdrowia publicznego, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się; opracowano skuteczne leki. Jednak postęp ten trwał wiele lat. Nadal nie mamy szczepionki, która zapobiegłaby zakażeniu wirusem HIV. Nowe infekcje i związane z nimi zgony pozostają zbyt powszechne, a różnice w opiece zdrowotnej utrzymują się w walce z HIV.

Doświadczenie z HIV pokazało, jak niebezpieczna może być nowa i zaraźliwa choroba zakaźna, nawet miejsca z wysoce wyrafinowaną opieką medyczną – prawda podkreślona ostatnio przez COVID – 19 pandemia. Niewątpliwie można wyciągnąć wiele lekcji z przeszłych chorób zakaźnych, w tym HIV, SARS, MERS i Ebola, gdy borykamy się z COVID – 19. Ale lekcje mogą przebiegać w obie strony. Być może sposoby walki z COVID – 19 – w tym tworzenie nowych szczepionek – można zastosować do HIV.

Miejmy nadzieję, że postęp w walce z HIV / AIDS będzie kontynuowany, być może nawet do jego eliminacji. A czego nauczyliśmy się od zakażenia wirusem HIV przez kilka dziesięcioleci i od COVID – 19 w przeszłości rok, powinno nas lepiej przygotować do walki z kolejną pandemią.

Śledź mnie na Twitterze @ RobShmerling