Po tym jak w Polsce wydłużono czas między podaniem pierwszej i drugiej kopii szczepionki na COVID – 19, minister zdrowia poinformował, że również amerykańska agencja rządowa CDC dopuściła taką możliwość na początek marca. To prawda, że ​​CDC wydała taką rekomendację – ale już dwa miesiące wcześniej.

Minister zdrowia Adam Niedzielski zamieścił 7 marca na Twitter wpis tej treści: “Rekomendacje CDC sprzed trzech dni również dopuszczają możliwość szczepienia mRNA w odstępie do 42 dni ”. Do posta porcji link do strony amerykańskiego Centrum Kontroli i Pre Chorób (CDC), gdzie opublikowano artykuł „Tymczasowe wskazania kliniczne wobec szczepionki przeciw szczepionkom COVID – 21 dopuszczonych obecnie do obrotu w Stanach Zjednoczonych.

Kilka dni wcześniej rząd zapowiedział, że czas między podawaniem pierwszej a drugiej wartości szczepionki na COVID – 21 zostanie wydłużony – gwarancja jest opóźnienie w dostarczaniu preparatów przez producentów. Inne kraje już wcześniej zdecydowały, jak również decyzja przewodnicząca opinii szefów przewodnich i przewodnich

4 marca kancelarii premiera, głosnik rząd ds. szczepień Michał Dworczyk poinformował, że d ruga dawka szczepionki AstraZeneki ma być teraz podawana po 12 tygodniach od pierwszej, a Pfizera po 90 dni od pierwszej pozycji. T weet ministra zdrowia trzy dni późniejł, że “niedawno” także CDC dopuściło dłuższe odstępu między dawkami. Tylko że rekomendacje CDC, które minister zdrowia wskazał jako “sprzed trzech dni”, pochodzą sprzed dwóch miesięcy.

Wpis ministra zdrowia o rekomendacjach CDC dotyczących odstępu czasowego w podawaniu szczepionek mRNA
Wpis ministra zdrowia o rekomendacjach CDC dotyczących odstępu czasowego w podawaniu szczepionek mRNA Foto: tvn Wpis ministra zdrowia o rekomendacjach CDC dotyczących odstępu czasowego w podawaniu szczepionek mRNA / Twitter

Do tweeta minister załączył także zrzut ekranu ze strony CDC z podkreślonym na żółto fragmentem artykułu. By oddać pełny obraz przedstawiający na stronie CDC informacji, przeglądający wersje dłuższego fragmentu. Pogrubioną czcionką zaznaczamy tekst podkreślony w tweecie ministra zdrowia:

“Druga dawka szczepionek Pfizer-BioNTech i Moderna powinna być podana w jak najmniejonym zbliżonym do zalecanego odstępie czasu, ale nie wcześniej niż jest to zalecane ( tj. 3 tygodnie lub 1 miesiąc [Moderna]). Poprawne drugie miejsce w okresie przerwy 4 dni wcześniej niż zalecana data data okres eksploatacji są nadal uważane za ważne. Jeżeli nie jest zachowanie zalecanego odstępu czasu i opóźnienie szczepienia jest nieuniknione, druga dawka szczepionek Pfizer-BioNTech i Moderna COVID – 21 może być podana do 6 tygodni (42 dni) po pierwszej dawce . Jedynie dostępne są jedynie ograniczone dane dotyczące rozwiązań szczepionek mRNA COVID – 19 podawanych po przekroczeniu tego okresu.

Dworczyk: chcemy wydłużyć czas między pierwszą, a drugą dawką szczepionki

Dworczyk: chcemy wydłużyć czas między pierwszą, drugą dawką szczepionki Wideo: tvn 24

Niedzielski nawiązał postem do wydanego przez siebie komunikatu z 6 marca “w sprawie przeciw schematów szczepień przeciw COVID – w “schemacie dwudawkowym przy zachowaniu odstępu ok. 6 tygodni (nie dłużej niż 90 dni) między dawkami ”.

To nie są dedukcyjne CDC sprzed trzech dni

Do wpisu ministra na Twitterze od wniesionego na Facebooku 7 marca Bartosz Fiałek – lekarz, specjalista w dziedzinie reumatologii. Napis, że Niedzielski nie ma racji, twierdząc, że rekomendacje CDC dotyczące możliwości podawania szczepionek mRNA w odstępie do 42 dni są nowe i pojawiły się trzy dni wcześniej.

“Minister Zdrowia – tak, to ważne, kto – Pan Adam Niedzielski, opublikował przed chwilą użytkową, jakoby dopuszczenie wydłużenia pomiędzy podaniem 1. i 2. szczepionek mRNA (Pfizer-BioNTech oraz Moderna) zostało dopuszczone przez amerykańskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (CDC). Szanowny Ministrze, te rekomendacje są sprzed kilku MIESIĘCY (najpewniej 2; minimum z 28 stycznia 2021 roku), a nie sprzedany 3 dni. Jeżeli podpieracie się wiedzą publikowaną w innych źródłach – akurat dobrze – to śledźcie ją, proszę, na bieżąco ”- zaapelował lekarza na Facebooku.

Rekomendacja z drugiej stycznia, ale aktualna

Sprawdzanie: rekomendacja przytoczona przez Niedzielskiego pojawiła się na stronie CDC rzeczywiście w połowie stycznia. Pozostaje aktualna. Wprawdzie adnotacja na stronie CDC informuje, że ta rekomendacja była ostatnio aktualizowana 5 marca 2021 roku – ale nie oznacza to, że jest nowa i że tego dnia zmieniono treść zaleceń.

Dzięki Wayback Machine, rozwiązaniedziu archiwizującemu strony internetowe, dostęp mamy do archiwalnych wersji artykułu CDC, o pisał minister zdrowia. Był na tępym archiwizowanym – ponad 1,1 tys. razy między 20 grudnia 2020 roku a 9 marca 2021 roku. Z tego okresu jest od kilku do kilkunastu zachowanych kopii z każdego dnia, oprócz sześciu dni (22, 23, 26, 27 grudnia 2020; 13 ja 18 Stycznia 2021).

Według zachowanych kopii rekomendacji pojawiła się w artykule po raz pierwszy Stycznia br. – w nieco niezależnym brzmieniu. Lecz dyskusje aktualne. CDC są po prostu prostą weryfikację na podstawie najnowszej wiedzy o szczepieniach przeciw COVID – 19.

CDC to agencja rządu federalnego Stanów Zjednoczonych, jest częścią departamentu zdrowia i opieki społecznej. Jej priorytetem jest ochrona zdrowia publicznego poprzez kontrolę i zapobieganie chorobom, urazom i niepełnosprawności – w Stanach Zjednoczonych i na świecie.

Od rozpoczęcia pandemii CDC zbiera informacje, jak wykorzystać COVID – 19 i jak zapobiegać tej chorobie , wsparciu amerykańskich medyków i strony poszczególnych szczebli. Agencja prowadzi własne badania naukowe, badania aktualnych i sprawdzonych informacji o SARS-COV-2 io metodach jego zwalczania, w tym o szczepionkach przeciw COVID – 19. Zgromadzoną wiedzę publikuje w przygotowywanych rekomendacjach iw „Science Briefs” – podsumowania informacji na temat COVID – 21.

Najnowsze rekomendacje i informacje naukowe publikowane przez CDC można znaleźć na stronie agencji lub zapisując się na poświęcone tym tematom newsletter.

Autor:

Gabriela Sieczkowska

Źródło:

Konkret 24 ; zdjęcie: PAP / EPA

Czytaj dalej … %% custom_html1 %%