Czy muzyka może naprawdę wpłynąć na Twoje samopoczucie, naukę, funkcje poznawcze, jakość życia, a nawet szczęście ? Niedawne badanie dotyczące muzyki i zdrowia mózgu przeprowadzone przez AARP ujawniło kilka interesujących ustaleń na temat wpływu muzyki na samopoczucie poznawcze i emocjonalne:

  • Osoby słuchające muzyki miały wyższe wyniki w zakresie dobrostanu psychicznego oraz nieco obniżony poziom lęku i depresji w porównaniu z ogółem osób.
  • Respondentów, którzy obecnie wyjeżdżają do występów muzycznych 69% oceniło swój mózg jako „doskonały” lub „bardzo dobry” w porównaniu z 58% dla tych, którzy byli w przeszłości i 52% dla tych, którzy nigdy nie uczestniczyli.
  • Spośród tych, którzy zgłaszali częste słuchanie muzyki jako dziecko, 68% oceniło swoją zdolność uczenia się nowych rzeczy jako „doskonałą” lub „bardzo dobrą” w porównaniu z 50% osób, które nie miały styczności z muzyką.
  • Aktywne zaangażowanie muzyczne, w tym osoby starsze 50 związane z wyższymi wskaźnikami szczęścia i dobrymi funkcjami poznawczymi.
  • Dorośli, którzy nie mają kontaktu z muzyką dawną, ale którzy obecnie doceniają muzykę, wykazują ponadprzeciętne zdrowie psychiczne bycie punktami.

Przyjrzyjmy się bliżej temu badaniu

To są naprawdę imponujące wyniki. Jednak ta 20 – minutowa ankieta online ma pewne ograniczenia. Po pierwsze, zawierał 3, 185 dorosłych w USA w wieku 18 I starszy; to niewielka liczba, jeśli ekstrapolujesz na 328 milionów ludzi w całym kraju. Po drugie, jest to naprawdę badanie opinii ludzi. Na przykład, chociaż ludzie mogą zgłaszać stan swojego mózgu jako „doskonały”, nie było obiektywna miara zdrowia mózgu, taka jak rezonans magnetyczny, a nawet test mierzący ich funkcje poznawcze

Wreszcie, nawet jeśli oceny były prawdziwe, wyniki są tylko korelacjami. Nie udowadniają, że np. Kontakt z muzyką w dzieciństwie doprowadził do poprawy zdolności uczenia się nowych rzeczy. Równie prawdopodobne jest, że dzieci wychowywane w zamożniejszych domach były bardziej narażone na słuchanie muzyki i otrzymały dobre wykształcenie, które umożliwiło im łatwe nauczenie się nowych rzeczy w późniejszym życiu .

Załóżmy jednak, że wyniki badania AARP są rzeczywiście prawdziwe. Jak muzyka może mieć tak imponujące efekty dla mózgu? Chociaż nie znamy odpowiedzi na pewno, rozwój neuronauki poznawczej w ciągu ostatnich kilku lat pozwolił nam spekulować na temat niektórych możliwych mechanizmów.

Muzyka aktywuje prawie cały mózg

Wykazano, że muzyka aktywuje jedne z najszerszych i najbardziej zróżnicowanych sieci mózgowych. Oczywiście muzyka aktywuje korę słuchową w płatach skroniowych blisko uszu, ale to dopiero początek. Części mózgu zaangażowane w emocje są nie tylko aktywowane podczas emocjonalnej muzyki, ale także są zsynchronizowane. Muzyka aktywuje również różne regiony pamięci. Co ciekawe, muzyka aktywuje układ ruchowy. W rzeczywistości wysunięto teorię, że to aktywacja układu ruchowego mózgu pozwala nam wychwycić rytm muzyki, zanim jeszcze zaczniemy w nią uderzać!

Wykorzystaj albo strać

OK, więc muzyka aktywuje prawie cały mózg. Dlaczego to takie ważne? Cóż, czy kiedykolwiek słyszałeś wyrażenie: „Jeśli go nie użyjesz, stracisz go”? Okazuje się, że w mózgu to prawda. Ścieżki mózgowe – a nawet całe sieci – są wzmacniane, gdy są używane i osłabiane, gdy nie są używane. Powód jest taki, że mózg jest wydajny; nie będzie przeszkadzać w utrzymaniu silnego szlaku mózgowego, jeśli nie był używany od wielu lat. Mózg wykorzysta neurony na tej ścieżce do czegoś innego. Tego typu zmiany powinny być dla Ciebie intuicyjnie oczywiste – dlatego trudniej jest mówić tym językiem obcym, jeśli nie używasz go w 20 lata; wiele starych ścieżek uległo degradacji, a neurony są wykorzystywane do innych celów.

Muzyka utrzymuje silne sieci mózgowe

Jak więc muzyka sprzyja dobremu samopoczuciu, usprawnia naukę, stymuluje funkcje poznawcze, poprawia jakość życia, a nawet wywołuje szczęście? Odpowiedź brzmi: ponieważ muzyka może aktywować prawie wszystkie obszary i sieci mózgu, może pomóc w utrzymaniu silnych niezliczonych ścieżek i sieci mózgowych, w tym tych, które są zaangażowane w dobre samopoczucie, uczenie się, funkcje poznawcze, jakość życia i szczęście. W rzeczywistości jest tylko jedna sytuacja, w której możesz aktywować tak wiele sieci mózgowych naraz, i to jest wtedy, gdy uczestniczysz w działaniach społecznych.

Przetańcz całą noc

W jaki sposób włączasz muzykę do swojego życia? To łatwe. Chociaż badanie AARP wykazało, że ci, którzy aktywnie słuchali muzyki, wykazywali największe korzyści dla mózgu, nawet ci, którzy słuchali głównie muzyki w tle, wykazywali korzyści, więc możesz włączyć tę muzykę już teraz. Muzyka może poprawić nastrój, więc jeśli czujesz się przygnębiony, włącz radosną melodię. Muzyka Uptempo może dodać Ci energii. A jeśli połączysz muzykę z aerobikiem i aktywnością społeczną, możesz odnieść z tego maksymalne korzyści zdrowotne. Weź udział w zajęciach zumby. Uprawiaj aerobik jazzowy. Wskocz w rytmy rock & rolla. Albo jeszcze lepiej, idź potańczyć. (I tak, podczas pandemii nadal możesz skorzystać na wirtualnym wykonywaniu tych czynności.)