Detail of a medical scanner device for imaging

Przez całą swoją karierę medyczną słyszałem takie stwierdzenia:

Wczesne wykrycie daje największe szanse na wyleczenie.

Jeśli zaczekasz na objawy , czekałeś zbyt długo.

Wiedza to potęga, a im szybciej masz informacje, tym lepiej .

Z biegiem czasu zdałem sobie sprawę, że często są nieprawdziwe. Wiele schorzeń ustępuje samoistnie. W takich przypadkach wczesne testy mogą oznaczać zmarnowany wysiłek, czas i koszty medyczne. Niektóre testy są inwazyjne i wiążą się ze znacznym ryzykiem powikłań. A drobne nieprawidłowości mogą prowadzić do większej liczby testów. Istnieje również niepokój związany z oczekiwaniem na wyniki lub nauczeniem się, że masz nieprawidłowość o niepewnym znaczeniu, która wymaga dodatkowej oceny.

Po co czekać? Dlaczego nie przetestować i wyleczyć od razu?

Czasami „lekarstwem” jest upływ czasu. To jeden z powodów, dla których wielu lekarzy sugeruje uważne czekanie zamiast agresywnych testów. Wiedza jest potęgą tylko wtedy, gdy możesz z nią zrobić coś pożytecznego. A o wielu stanach nie warto wiedzieć ani leczyć, dopóki nie spowodują objawów.

Z tych powodów Fundacja American Board of Internal Medicine rozpoczęła kampanię Choosing Wisely w 2012. Jego misją jest zachęcanie do bardziej selektywnych, opartych na dowodach badań i leczenia oraz zniechęcanie do niepotrzebnych testów i opieki.

Sześć schorzeń, w przypadku których wczesne wykrywanie i leczenie nie są t wyraźnie pomocne

  • Niektóre białaczki i chłoniaki. Chociaż złośliwe, niektóre białaczki i chłoniaki mogą postępować tak wolno, że ryzyko leczenia przeważa nad korzyściami. Na przykład nie zaleca się żadnej terapii we wczesnej fazie przewlekłej białaczki limfocytowej, która nie powoduje żadnych objawów.
  • Sarkoidoza . Ten stan o nieznanej przyczynie często powoduje powiększenie węzłów chłonnych i zapalenie różnych narządów. Ale jeśli nie ma żadnych objawów, normalnego badania przedmiotowego i normalnych wyników rutynowych badań, żadne leczenie nie jest uzasadnione.
  • Niektóre typy rak prostaty . Dla mężczyzn z raka gruczołu krokowego, który nie rozprzestrzenił się poza gruczoł krokowy i który ma nieagresywny wygląd pod mikroskopem, można zalecić ścisłe monitorowanie bez leczenia. To rozpoznanie doprowadziło do niepewności, czy wykonać badanie przesiewowe w kierunku raka prostaty (na przykład za pomocą badania krwi zwanego PSA).
  • Zapalenie kości i stawów. Jest to najczęstszy rodzaj zapalenia stawów i jest prawie powszechny wraz z wiekiem. Żadne leczenie nie jest uzasadnione, jeśli objawy są łagodne.
  • Lekko podwyższony poziom cholesterolu LDL u osób z niskim ryzykiem chorób układu krążenia. Zalecenia dotyczące zdrowego stylu życia, takie jak regularne ćwiczenia, utrata nadwagi i wybór zdrowej diety, są rutynowo zalecane dla tej grupy, ale leki nie są.
  • przeziębienie i wiele innych infekcji wirusowych. Nasz układ odpornościowy jest w stanie zwalczyć większość infekcji wirusowych bez leków lub innych metod leczenia. Leczenie zwykle ogranicza się do środków wspomagających (takich jak leki na przeziębienie, płyny i leki obniżające gorączkę) i nie zależy od wyników testu.

Kiedy nie czekać: Testy wykluczające poważną diagnozę

Kiedy poważne podejrzenie poważnego stanu, w którym wczesne wykrycie i leczenie mogłoby mieć znaczenie , Twój lekarz powinien dołożyć wszelkich starań, aby ustalić to wcześniej niż później .

Na przykład, jeśli prześwietlenie klatki piersiowej ujawni nieprawidłowości sugerujące raka, należy niezwłocznie przeprowadzić dalszą ocenę. Jeśli nie wykryto raka, to świetnie – ale to nie znaczy, że badanie było niepotrzebne. Szybkie wykluczenie niepokojącej diagnozy, która wydaje się nieco prawdopodobna, jest często powodem, dla którego zalecane są testy.

A co z testami na spokój ducha?

Osoba, która źle się czuje i nie wie, dlaczego może być zmartwiona, przygnębiona, a nawet przygnębiona. Łatwo wyobrazić sobie najgorsze, nawet jeśli wiesz, że jest to mało prawdopodobne. Postawienie diagnozy – lub wykluczenie diagnozy – może zapewnić uspokojenie i ulgę, które mogą być bardzo pomocne.

Często jednak pewność można uzyskać bez szeroko zakrojonych testów. Na przykład badania obrazowe, takie jak rezonans magnetyczny, nie są zalecane, gdy dana osoba niedawno wystąpił ból pleców, ale nie ma innych objawów ani nieprawidłowości podczas badania fizykalnego, ponieważ wiemy, że szansa znalezienia czegoś poważnego jest niewielka. Obszerne, kosztowne obrazowanie jest niepotrzebne – i może niepotrzebnie zwiększać niepokój, jeśli wykryta zostanie przypadkowa nieprawidłowość bez konsekwencji.

Wartość zapewniająca wczesne wykrywanie została wykorzystana przez tych, którzy czerpią z tego korzyści. Niektóre ośrodki obrazowania promują skany, ultradźwięki i inne testy bez udziału lekarza. Przerażające reklamy wyszczególniają okropne rzeczy, które mogą dziać się teraz w twoim ciele: zaraz pękną tętniaki! Prawie zablokowane tętnice, które mogą spowodować udar! Powiększające się guzy na skraju rozprzestrzeniania się po całym ciele! Oczywiście testy te mogą nie być objęte ubezpieczeniem zdrowotnym, więc te reklamy zachęcają do wydania tysięcy dolarów na „spokój ducha”, ignorując dowody, że takie testy generalnie nie są pomocne i mogą wyrządzić szkody.

Niektóre organizacje oferują swoim kierownikom wykonawczym badania medyczne wykraczające poza zwykłą opiekę medyczną. Skanowanie ciała w poszukiwaniu wczesnej choroby do leczenia uważa się za przywilej wykonawczy. Ponownie, takie testy mają prawdziwe wady i, moim zdaniem, mogą w ogóle nie być zaletą.

Wczesne wykrycie i leczenie mogą uratować życie – ale nie na każdy problem zdrowotny

Z pewnością istnieje wiele schorzeń, w przypadku których im wcześniej zostanie rozpoznana, tym lepiej. Dzieje się tak, ponieważ dysponujemy skutecznymi metodami leczenia, które działają najlepiej we wczesnych stadiach choroby. Na przykład rak piersi i okrężnicy można wyleczyć, jeśli zostanie wykryty odpowiednio wcześnie. Dlatego testy przesiewowe, w tym mammografia i kolonoskopia, są tak ważne: mają potencjał do wykrycia wczesnego guza, zanim rozwinie się on do nieuleczalnego, ostatecznie śmiertelnego stadium.

Istnieją również przypadki niezłośliwe stany, w których wczesna diagnoza i leczenie poprawiają wyniki: reumatoidalne zapalenie stawów, zapalenie wyrostka robaczkowego i bakteryjne zapalenie płuc są dobrymi przykładami.

Podsumowanie

Znaczenie wczesnej diagnozy i wczesnego leczenia jest oczywiste w przypadku niektórych schorzeń. Ale dla innych jest wyprzedany. Można by wysunąć argument, że nasza zdolność do testowania przewyższyła naszą zdolność do interpretacji wyników. To, że potrafimy testować na setki chorób, nie oznacza, że ​​powinniśmy.

Kultura amerykańskiej medycyny ma od dawna „więcej opieki – i więcej testów – to lepsza opieka”. Ponieważ jednak wydajemy coraz więcej na opiekę zdrowotną bez odpowiedniej poprawy stanu zdrowia, warto zrewidować to założenie. Jeśli źle się poczujesz lub masz obawy zdrowotne, porozmawiaj z lekarzem o tym, jak postępować. Ale nie zdziw się, jeśli on lub ona nie zaleci żadnego konkretnego leczenia lub testów. Plan, w którym czas upłynie z dokładną obserwacją, może zaoszczędzić Ci kosztów, niepokoju i ryzyka niepotrzebnej opieki.

Śledź mnie na Twitterze @RobShmerling