A pulse oximeter device for measuring oxygen in the blood

W ostatnich latach nastąpiła prawdziwa eksplozja liczby i rodzaju urządzeń do monitorowania zdrowia dostępnych w smartfonach i aplikacjach fitness .

Twój smartfon prawdopodobnie śledzi liczbę kroków, które wykonujesz, jak daleko i szybko chodzisz oraz ile schodów pokonujesz każdego dnia. Niektóre telefony rejestrują sen, tętno, ilość spalanej energii, a nawet „stan chodu” (jak często obie stopy stoją na ziemi? Jak równe są twoje kroki?). Oczywiście dostępne są także akcesoria do noszenia na ciele i gadżety fitness, takie jak urządzenia do pomiaru rytmu serca, ciśnienia krwi lub poziomu tlenu. Dokładność tych urządzeń jest różna – aw niektórych przypadkach odcień skóry może mieć znaczenie.

Ogólnie, jak dokładne są monitory stanu zdrowia?

Wiem z mojego doświadczenia ze szpitalnymi urządzeniami monitorującymi, że nie zawsze są one dokładne. Fałszywe alarmy z monitorów EKG często wysyłają personel medyczny do sal pacjentów, tylko po to, aby pacjent czuł się dobrze i był zaskoczony zamieszaniem. Szczególnie powszechnym fałszywym alarmem jest niebezpieczny i niestabilny rytm serca w ciągłym monitorze pracy serca, który może być spowodowany ruchem pacjenta myjącego zęby.

Urządzenia wysokiej stawki z możliwością monitorowania , takie jak defibrylatory i rozruszniki serca, są szeroko testowane przez ich producentów i weryfikowane przez FDA, więc ich dokładność i niezawodność są generalnie całkiem dobre.

Ale co z urządzeniami do monitorowania zdrowia w domu przeznaczonymi dla konsumentów zastosowania, które nie są szeroko testowane przez FDA? Czy zdarzyło Ci się liczyć swoje kroki przez kilka minut, aby sprawdzić, czy wynik telefonu się zgadza? Lub wejdź na kilka kondygnacji schodów, aby sprawdzić, czy w pełni zasługujesz na to, że nie wjechałeś windą?

Dokładność urządzeń konsumenckich zależy częściowo od co jest monitorowane. Na przykład w jednym badaniu oceniono dokładność monitorów tętna i kalkulatorów wydatku energetycznego w telefonach i aplikacjach zdrowotnych. Dokładność była dość wysoka w przypadku tętna (często w zakresie 95%), ale znacznie mniej dokładna w przypadku wydatku energetycznego. Dokładność może się również różnić w zależności od tego, kto jest monitorowany.

Błąd urządzenia: Co to jest i dlaczego się pojawia

Chociaż żaden gadżet zdrowotny nie jest doskonały, niektórzy użytkownicy uzyskują bardziej wiarygodne wyniki niż inni. Na przykład, jeśli nosisz lakier do paznokci, pulsoksymetr – urządzenie, które przyczepia się do opuszki palca w celu pomiaru tlenu we krwi przez skórę – może nie działać dobrze, ponieważ lakier zakłóca prawidłowe działanie czujnika światła. W takiej sytuacji jest proste rozwiązanie: usuń pastę.

Ale w innych przypadkach rozwiązanie nie jest proste. Coraz częściej zdajemy sobie sprawę, że niektóre urządzenia medyczne są mniej dokładne w zależności od koloru skóry danej osoby, co jest zjawiskiem zwanym błędem urządzenia.

  • Pulsoksymetry. Chociaż ogólnie uważane są za wysoce dokładne i często placówkach opieki zdrowotnej, ich dokładność jest zwykle niższa u osób kolorowych. Dzieje się tak, ponieważ urządzenie opiera się na świeceniu przez skórę w celu wykrycia koloru krwi, który zmienia się w zależności od poziomu tlenu. Ilość pigmentu w skórze może zmienić sposób, w jaki światło dociera do naczyń krwionośnych, co prowadzi do niedokładnych wyników. FDA wydała ostrzeżenie dotyczące tego i innych ograniczeń stosowania pulsoksymetru.
  • Pomiar bilirubiny u noworodków. Bilirubina jest produktem rozpadu czerwonych krwinek. Noworodki są badane pod kątem wysokich poziomów, ponieważ może to spowodować trwałe uszkodzenie mózgu. Po wykryciu fototerapia (leczenie światłem) może pomóc dziecku pozbyć się nadmiaru bilirubiny, zapobiegając uszkodzeniom mózgu. Badanie przesiewowe obejmuje badanie skóry i oczu noworodka pod kątem żółtaczki (zażółcenia spowodowanego podwyższonym stężeniem bilirubiny) oraz test światłomierza w celu wykrycia wysokiego poziomu bilirubiny. Ale dokładność tego testu jest niższa u noworodków rasy czarnej. Jest to szczególnie ważne, ponieważ żółtaczka jest trudniejsza do wykrycia u niemowląt o ciemniejszej skórze, a niebezpiecznie wysoki poziom bilirubiny występuje częściej w tej populacji.
  • Monitory tętna w smartfonach. Według co najmniej jednego badania, aplikacje na smartfony mogą być również mniej dokładne w przypadku osób kolorowych. Dzieje się tak dlatego, że im więcej pigmentu skóry, tym więcej problemów z czujnikami światła wykrywa pulsacje w przepływie krwi, które odzwierciedlają bicie serca.

Dlaczego odchylenie urządzenia ma znaczenie

Czasami błąd w pomiarze nie ma bezpośrednich konsekwencji zdrowotnych. Od 5% do 10% błędów podczas pomiaru tętna może mieć niewielkie znaczenie. (Właściwie można by zapytać, dlaczego ktoś potrzebuje urządzenia do monitorowania tętna, skoro można po prostu policzyć tętno przez 15 sekund i pomnożyć przez 4!)

Jednak odczyty pulsoksymetru służą do podjęcia decyzji, czy dana osoba wymaga hospitalizacji, która wymaga przyjęcia na oddział intensywnej terapii, a która wymaga dodatkowych badań . Jeśli poziom tlenu jest stale zawyżany u osób kolorowych, może być bardziej prawdopodobne, że będą one niedostatecznie leczone w porównaniu z innymi, których odczyty są dokładniejsze. A to może pogłębić istniejące wcześniej dysproporcje w opiece zdrowotnej.

Te przykłady dodają się do rosnącej listy uprzedzeń osadzonych w opiece zdrowotnej i innych przypadków, w których nieuwzględnienie różnych osób ma poważne konsekwencje. Kiedy używasz urządzenia zdrowotnego, warto się zastanawiać, czy zostało przetestowane na ludziach takich jak Ty. Rozsądne jest również oczekiwanie, że osoby, które opracowują wyroby medyczne i konsumenckie, poszerzają dane demograficzne badanych, aby upewnić się, że wyniki są wiarygodne dla wszystkich użytkowników przed wprowadzeniem ich na rynek.

Czasami zmiana technologii, np. użycie innego typu czujnika światła, może sprawić, że urządzenia związane ze zdrowiem będą działać dokładniej dla szerszego grona osób.

Lub może nie być łatwego rozwiązania, oraz cechy użytkownika będą musiały zostać włączone do właściwej interpretacji wyników. Na przykład urządzenie może oferować użytkownikowi wybór odcieni skóry w celu dopasowania do koloru skóry. Następnie w oparciu o obszerne dane z wcześniejszych badań osób o różnych kolorach skóry, urządzenie mogło odpowiednio dostosować wyniki.

Podsumowanie

Nacisk na monitorowanie naszego ciała, naszego zdrowia i doświadczeń życiowych nabiera rozpędu. Dlatego musimy przetestować i zweryfikować urządzenia związane ze zdrowiem, aby mieć pewność, że działają one dla różnych osób, zanim uznamy je za przydatne dla ogółu społeczeństwa. Nawet wtedy błąd urządzenia nie zniknie: ciała są różne, a technologia ma swoje ograniczenia. Kluczem jest wiedzieć, że istnieje, naprawić to, co można naprawić, i odpowiednio zinterpretować wyniki.

Śledź mnie na Twitterze @RobShmerling