Można śmiało powiedzieć, że 2020 dało nam więcej wystarczy, żeby płakać. Jednak nawet przed zeszłym rokiem wydaje się, że dość często płakaliśmy. Badacze zauważają, że amerykańskie kobiety płaczą średnio 3,5 razy w miesiącu, podczas gdy amerykańscy mężczyźni płaczą około 1,9 razy w miesiącu. Liczby te mogą niektórych z nas zaskoczyć, zwłaszcza że nasze społeczeństwo często postrzegało płacz – zwłaszcza mężczyzn – jako oznakę słabości i braku wytrzymałości emocjonalnej.

Korzyści zdrowotne płynące z płaczu

Płacz, jako zjawisko występujące wyłącznie u ludzi, jest naturalną odpowiedzią na szereg emocji, od głębokiego smutku i żalu po skrajne szczęście i radość. Ale czy płacz jest dobry dla twojego zdrowia? Wydaje się, że tak. Medyczne korzyści płynące z płaczu były znane już w epoce klasycznej. Myśliciele i lekarze starożytnej Grecji i Rzymu uważali, że łzy działają jak środek przeczyszczający, odprowadzając nas i oczyszczając. Dzisiejsza myśl psychologiczna w dużej mierze się zgadza, podkreślając rolę płaczu jako mechanizmu, który pozwala nam uwolnić się od stresu i bólu emocjonalnego. psychologowie nazywają represyjne radzenie sobie – może być szkodliwe dla naszego zdrowia. Badania powiązały represyjne radzenie sobie z mniej odpornym układem odpornościowym, chorobami układu krążenia i nadciśnieniem, a także z chorobami psychicznymi, w tym stresem, lękiem i depresją. Wykazano również, że płacz nasila zachowania przywiązania, zachęcając do bliskości, empatii i wsparcia ze strony przyjaciół i rodziny.

Nie wszystkie łzy są sobie równe

Naukowcy dzielą płynny produkt płaczu na trzy odrębne kategorie: łzy odruchowe, łzy ciągłe i łzy emocjonalne. Dwie pierwsze kategorie pełnią ważną funkcję polegającą na usuwaniu zanieczyszczeń, takich jak dym i kurz z naszych oczu, oraz nawilżaniu oczu, aby chronić je przed infekcją. Ich zawartość to 98% wody.

To trzecia kategoria, łzy emocjonalne (które spływają hormony stresu i inne toksyny wydostające się z naszego organizmu), które potencjalnie oferują największe korzyści zdrowotne. Naukowcy ustalili, że płacz uwalnia oksytocynę i endogenne opioidy, znane również jako endorfiny. Te poprawiające samopoczucie substancje chemiczne pomagają złagodzić ból fizyczny i emocjonalny. Z kolei kultura popularna zawsze doceniała wartość dobrego płaczu jako sposobu na lepsze samopoczucie – a może nawet na doświadczanie fizycznej przyjemności. Miliony ludzi, którzy oglądali klasyczne filmy wyciskające łzy, takie jak West Side Story lub Titanic (między innymi) prawdopodobnie potwierdzą ten fakt.

Ponowne przemyślenie płaczu u chłopców i mężczyzn

„Wiem, że mężczyzna nie powinien płakać”, brzmi tekst popularnej piosenki, „ale te łzy, których nie mogę powstrzymać w środku”. Te słowa zwięźle podsumowują niejednego dylemat mężczyzny dotyczący ekspresji emocjonalnej. Od samego początku chłopcom wmawia się, że prawdziwi mężczyźni nie płaczą. Kiedy ci chłopcy dorastają, mogą wpychać swoje uczucia głęboko w siebie i emocjonalnie wycofywać się z bliskich, leczyć się alkoholem lub narkotykami, a nawet popadać w samobójstwo. Dlatego wielu mężczyzn musi nauczyć się umiejętności ponownego łączenia się ze swoimi emocjami. Wracając do 300, poeta Robert Bly poprowadził męskie seminaria, podczas których uczył uczestników, jak nawiązać kontakt z od dawna ukrywanymi uczuciami smutku i straty i otwarcie płakać, jeśli trzeba. Najlepiej jednak byłoby, gdyby taka edukacja rozpoczęła się wcześnie, w domu lub w szkole, gdzie dorośli umożliwiliby chłopcom rozmowę o trudnych uczuciach.

Płacz podczas COVID

W chwili pisania tego tekstu naród zarejestrował ponad 500, 000 zgonów z powodu COVID – 19. Zbiorowy żal z powodu tych strat można opisać tylko jako oszałamiający. Nic więc dziwnego, że w takich momentach nasze uczucia są bliżej powierzchni i że wiele osób, które wcześniej nie były skłonne do płaczu, łatwiej się rozrywa. W rzeczywistości, jak ujął to pewien lekarz, publiczne okazywanie emocji mogło stać się nową normą.

Kiedy łzy są problemem?

Są chwile, kiedy płacz może być oznaką problemu, zwłaszcza jeśli zdarza się bardzo często i / lub bez wyraźnego powodu, lub gdy płacz zaczyna wpływać na codzienne czynności lub staje się niekontrolowany. I odwrotnie, ludzie cierpiący na pewne rodzaje depresji klinicznej mogą w rzeczywistości nie być w stanie płakać, nawet jeśli mają na to ochotę. W każdej z tych sytuacji najlepiej byłoby zwrócić się do lekarza, który pomoże zdiagnozować problem i zasugeruje odpowiednie leczenie.

Na wynos

Choć może to być trudne, najlepszym sposobem radzenia sobie z trudnymi uczuciami, w tym smutkiem i żalem, jest ich objęcie. Ważne jest, aby pozwolić sobie na płacz, jeśli masz na to ochotę. Poświęć trochę czasu i znajdź bezpieczną przestrzeń do płaczu, jeśli zajdzie taka potrzeba. Wiele osób kojarzy płacz podczas żalu z depresją, podczas gdy w rzeczywistości może to być oznaką uzdrowienia. Nauczenie chłopców i młodych mężczyzn, że płacz jest w porządku, może zmniejszyć negatywne zachowania zdrowotne i pomóc im w pełniejszym życiu.

Jeśli płacz stanie się przytłaczający lub niekontrolowany, udaj się do lekarza lub specjalisty ds. Zdrowia psychicznego w celu oceny i leczenie.