Nauka o nootropach

Im bardziej opieramy się na naszych doświadczeniach inżynierskich, tym skuteczniej możemy uzyskać realne korzyści, jednocześnie zapobiegając niebezpiecznym substancjom.

Grupa naukowców przeprowadziła badania dotyczące działania nootropików na pewnej grupie ludzi. Byli oni podzieleni na grupy eksperymentalne z udziałem nootropów oraz na grupy osób, które otrzymały placebo. Po dokonaniu oceny za pomocą aplikacji Nootralize nie zaobserwowano poważnych negatywnych skutków, które występowały znacznie częściej niż w grupach, które podczas badania otrzymały placebo.

Małymi, niekorzystnymi skutkami, które występowały regularniej niż w grupach z placebo były:

  • Ból głowy i objawy jelitowe, 46 uczestników uzyskało NAC
  • Zawroty głowy i suchość w ustach, 25 osób otrzymało Reishi
  • Niepokój, 15 uczestników otrzymało Theacrine

Trzy spośród 165 badań naukowych miały na uwadze znacznie częstsze negatywne skutki niż w grupach placebo.

Substancja nootropowa musi być bezpieczna. Czasami nootropy (np. Cytykolina, N-acetylo-cysteina, ekstrakt z kory sosny i monofosforan urydyny) mogą być neuroprotekcyjne (promując zdrowie mózgu, na przykład poprzez neurogenezę lub neuroplastyczność).

Czego jeszcze nie wiemy

Faktem jest, że jako ludzie nie wiele jeszcze wiemy na temat konkretnych nootropów. Przeprowadzone badania nie są w stanie zagwarantować, że pierwsza próba przystąpienia do nootropów spowoduje wzmocnienie zdolności mózgu i pomoże w osiągnięciu celu w trybie natychmiastowym. To co wiemy na pewno to, to że systematyczne i świadome wspomaganie nootropami zwiększa szanse na poprawę zdolności poznawczych. Istotne jest, aby znać możliwe zagrożenia i sposoby zapobiegania im. Istnieje wiele dowodów na bezpieczeństwo nootropów, jednak dotyczą one ogólnej gdrupy przebadanych osób stosujących różne rodzaje nootropów.

Oto, co powiedział Joe Cohen podczas wywiadu dla podcastu Nootralize:

„Nie miałem żadnej pewności co zrobiłem, ale dokonałem dobrych wyborów, zdecydowanych decyzji i świetnie na tym wyszedłem  […] A więc życie polega na wybieraniu rozsądnych opcji, ale na podejmowaniu inteligentnego ryzyka. To właśnie zrbiłem i otzrymałem wiele korzyści. Osoby świadome swojego sposobu działania zwykle otrzymują doskonałe rezultaty […]”

Każdy z nas powinien w indywidualny sposób dobrać ilość i rodzaj nootropików, co wymaga przeprowadzenia wielu eksperymentów. Pamiętaj, że w razie problemów należy skontaktować się z lekarzem.

Powiedzmy, że chcesz poprawić koncentrację. Wpisujesz „skupienie” w wyszukiwarce aplikacji Nootralize, aby odnaleźć nootrop idealny dla Ciebie. W rezultacie otrzymujesz informacje o Ginkgo Biloba, która może być najlepszym nootropowym środkiem na poprawę koncentracji w oparciu o przeprowadzone badania naukowe.

woman drinking healthy green coctail

Jak uniknąć wkutków ubocznych

Za każdym razem, gdy przygotowujesz się do użycia nowego związku, najpierw wykonaj 2 czynności:

  1. Zbadaj możliwe działania niepożądane nootropowe i naucz się je rozwiązywać/ łagodzić.
  2. Zacznij od bardzo małych dawek.

W oparciu o potencjalne skutki uboczne

Występowanie potencjalnych skutków ubocznych może zostać zmiejszone poprzez zastosowanie innego środka nootropowego, takiego jak L-teanina, czy kofeina eliminująca drżenie. Nie przystawaj na negatywne skutki nootropów. Istnieją alternatywne substancje, które pomogą ci w osiągnięciu przyjętego celu. Aby osiągnąć maksymalną wydajność poznawczą i dobre samopoczucie, pamiętaj o jakościowym śnie, treningu, odżywianiu i uważności

Jeśli działania niepożądane mają charakter chwilowy i nie są niebezpieczne, ale niewygodne, potrenuj swoją uważność, może być cenna.Jeśli używasz kilku leków nootropowych lub innych leków na receptę, porozmawiaj ze swoim lekarzem i skorzystaj z Kontroler interakcji WebMD

Doskonałą ocenę efektów ubocznych danego nootropiku możesz sprawdzić przechodząc do aplikacji Nootralize. Kiedy tam będziesz, spójrz na liczbę osób, które otzrymały ten nootropik podczas badania. Należy zwróić też uwagę na nieporządane skutki uboczne (strona z efektami odnotowanymi w podsumowaniu badań naukowych dla każdego nootropu). Jeżeli nie została podana informacja o tym czy badani odczuwali jakieś skutki uboczne, możesz być niemal pewien, że ten nootropik jest dla Ciebie bezpieczny. Wszystkie badania w aplikacji Nootralize są przeprowadzane na wielu grupach ludzi, łącznie z grupami kontrolnymi, które otrzymują placebo.

Zacznij od małych dawek

W przypadku jakichkolwiek negatywnych oddziaływań, większość można załagodzić, poprzez zmniejszenie dawki przyjmowanego nootropiku.

Rozwijaj swoją dawkę, dopóki nie wydarzy się jedna z następujących rzeczy:

1. Wyniki maleją.

2. Masz negatywne skutki.

3. Stosujesz więcej niż zostało określone przez naukowców jako bezpieczna dawka.

Wniosek

Nootropy są bezpieczne, jeśli masz świadomość zagrożeń i sposobów ich uniknięcia.

Zawsze istnieje zagrożenie, że wystąpią niepożądane skutki uboczne. Aby temu zapobiec, zacznij od małych dawek i z wyprzedzeniem przeprowadź badania, rozeznaj się. Ćwicz uważność, korzystając z nootropów, aby złagodzić wszelkie krótkotrwałe i bezpieczne, ale niepokojące działania niepożądane.

Dowiedz się więcej