Giz A odpowiedzi od różnych ekspertów.

Jeśli chcesz poprawić kondycję swojego mózgu, masz wiele możliwości. Możesz zacząć dpać o lepszy sen, zainwestować w sokowirówkę, spędzić czas na porządnym treningu na siłowni. Lub – jeśli odczuwasz presję czasu – możesz zażyć kilka tabletek. Amfetamina, w postaci Adderall, od lat niszczy ludzi, podobnie jak Ritalin i nowsze leki, takie jak Vyvanse i Provigil, każdy z własnym zestawem efektów ubocznych. Wszystkie te leki wymagają recepty, co nieco ogranicza dostęp do nich. Ale w ostatnich latach, napędzany zapałem społeczności internetowych mających obsesję na punkcie ulepszeń i porozumieniem gospodarczym, które zachęca mózg poddany permaacji, do nowej uwagi zwróciła się zupełnie nowa klasa nootropów: niektóre z nich, jak na przykład klasa znanych leków jako racetams można kupić na wielu stacjach benzynowych. Pytanie o wszystkie te leki, przepisane i dostępne bez recepty, brzmi: czy faktycznie działają? A jeśli działają, to jak i na kogo?

brain


Nicole Vincent

Starszy wykładowca innowacji transdyscyplinarnych na University of Technology Sydney i honorowy członek filozofii na Macquarie University

Inteligentne narkotyki działają i wiele osób z nich korzysta. Nie mam na myśli tych, które kupujesz w sklepie internetowym, który twierdzi, że ma siedzibę w Dolinie Krzemowej, z godnymi pochwały nazwami, takimi jak Startup HD lub Turbo Snort. Nie marnujcie swoich pieniędzy. Zapomnij o fałszywych „stosach nootropowych”, fenylopiracetamach i innych pretendentach, które noszą etykiety z takimi słowami jak „nootropowy”, „poprawa funkcji poznawczych”, „inteligentny lek” i tak dalej. Nie ma dobrych dowodów na to, że którykolwiek z tych produktów działa. Są to programy zarabiania pieniędzy. Żadne solidne, regularne badania naukowe nie potwierdzają ich twierdzeń.

Kiedy mówię, że mądre narkotyki działają, mówię o prawdziwej ofercie: modafinil, metylofenidat, dekstroamfetamina i (nieco rzadziej) pseudoefedryna, a także (raczej irytujące) paracetamol, kodeina i szereg innych leków, które zwykle uważamy za leczące choroby i zaburzenia.

Ale jest jedna bardzo ważna rzecz do zapamiętania: nie ma leku, który po zażyciu sprawi, że będziesz mądry. To, co sprawia, że ​​tak zwane „inteligentne narkotyki” są tak określane, umożliwia ludziom zwiększenie “mocy obliczeniowej” mózgu. Z grubsza, inteligentne leki są substancjami, które, gdy są używane, pozwalają nam robić cenne rzeczy, których inaczej nie bylibyśmy w stanie wykonać. W szczególności ludzie, którzy wydają się najbardziej zainteresowani, kiedy mówią o inteligentnych narkotykach, to takie rzeczy, jak zdolność do pozostawania przytomnym, bystrym i skupionym na dłużej lub szybszej i wydajniejszej pracy. Kiedy umiejętność robienia tych rzeczy postrzegana jest jako marker mądrości – lub gdy korzystanie z tej zdolności prowadzi do nabywania rzeczy lub cech, które są postrzegane jako markery mądrości – wówczas nazywamy te leki „inteligentnymi lekami”.

Wśród najczęściej stosowanych stymulantów ośrodkowego układu nerwowego są metylofenidat (inaczej Ritalin), dekstroamfetamina (który, w połączeniu z lewoamfetaminą, nosi markę Adderall), lisdeksamfetaminę (alias Vyvanse) i modafinil (alias Provigil, chociaż leki generyczne obejmują Modalert, Modavigil, Alertec i inne). Te wszystkie stymulanty można rzeczywiście sklasyfikować jako inteligentne leki. Działają w tym sensie, że mogą umożliwić ludziom wykonanie niektórych z wyżej opisanych czynności. Ale czy robienie tych rzeczy jest cenne?

W dekadzie, nad którą pracowałem w temacie poprawy funkcji poznawczych nastąpił bardzo znaczący wzrost zainteresowania opinii publicznej, wiedzy o stosowaniu inteligentnych narkotyków. Znajdujemy się w punkcie historii ludzkości, kiedy rzadko jesteśmy odłączeni od innych ludzi, a zatem od ich wymagań wobec naszych czasów. A fakt, że wielu z nas może pracować z dowolnego miejsca, w dowolnym czasie, co nam się podoba, oznacza po prostu, że w końcu pracujemy wszędzie, przez cały czas. Wszyscy konkurujemy o pracę i / lub kontrakty i / lub stypendia i / lub miejsca na studiach, nie tylko z innymi osobami w naszej okolicy o podobnych umiejętnościach, ale potencjalnie ze wszystkimi na całej planecie szukającymi podobnych możliwości.

W tym nowym kontekście, kto nie chciałby skorzystać z efektów inteligentnych narkotyków? Tego trendu możemy się spodziewać jedynie w związku ze wzrostem zainteresowania i stosowania leków stymulujących.

W końcu, czy to z powodu naturalnego niedoboru, czy dlatego, że współczesne państwa działają jako kapitalistyczne gospodarki rynkowe, wszyscy żyjemy w połączonych konkurencyjnych społeczeństwach, a zatem prawdopodobnie wszyscy możemy odnieść korzyści z przewagi nad innymi. Co więcej, wiemy, że przynajmniej niektórzy z naszych współpracowników i potencjalnych konkurentów używają tych leków, aby uzyskać przewagę.

To jest surowa rzeczywistość tego, jak określona grupa leków stała się znana jako „inteligentne narkotyki”. Ponieważ społeczeństwa merytokratyczne (lub, jeśli wolisz, konkurencyjne) zbroiły nasze ciała, mózgi i cenne godziny naszego życia. Potrzebujemy więcej czasu w ciągu dnia, aby być dostępnym do pracy, i musimy mieć możliwość lepszego wykorzystania cennego czasu, który mamy, jeśli chcemy pozostać konkurencyjni i przetrwać. Od ciebie zależy, czy to naprawdę oznacza, że ​​należy je traktować jako inteligentne narkotyki.

Moja druga uwaga jest taka, że ​​jeśli zgodzisz się, że to, co czyni coś naprawdę inteligentnym lekiem, to to, czy umożliwia ci robienie rzeczy, o których wspomniałem powyżej – np. nie śpij dłużej, zachowaj czujność, ciesz się swoją pracą, abyś miał pozytywny powód, aby to robić dalej, a także ignoruj ​​rozproszenia z tego samego powodu, a także zapamiętaj i przywołaj rzeczy lepiej – Szczerze mówiąc, nie rozumiem, dlaczego szereg innych leków i nieleków nie znajduje się na tej liście.

Mamy wszystko stając się takimi zwykłymi inteligentnymi użytkownikami narkotyków, że kiedy jesteśmy proszeni o ich odnalezienie, nie zauważamy, co jest tuż przed naszymi nosami, i spędzamy czas na szukaniu czegoś bardziej nowatorskiego, najlepiej ze słowami „nootropics” lub „wzmacniacz poznawczy ” lub „ inteligentne leki ” umieszczone na pojemnikach na pigułki lub w blistrze.

Nie są to jednak leki, których szukasz. Jeśli na pakiecie jest napisane „nootropowe”, prawdopodobnie jest to oszustwo zarobkowe. Tych, których chcesz, prawdopodobnie już używasz i to w dużych ilościch (na przykład kofeinę). Te, których jeszcze nie używasz, ponieważ są nielegalne, aby uzyskać je bez recepty lub ponieważ mają przerażający profil medyczny, to inna sprawa.

Jeśli uważasz, że możesz mieć ADHD, poświęć czas na poznanie stanu, jego objawów, potencjalnych metod leczenia oraz ich potencjalnych skutków – pozytywnych i negatywnych. Następnie idź do najlepszego psychiatry, jakiego możesz znaleźć, i wspólnie z nim ustal, czy naprawdę masz stan nazywany ADHD, a tym samym, czy naprawdę możesz skorzystać z leczenia za pomocą leków, które nie są ogólnodostępne. Możesz oczywiście dowiedzieć się, że tak naprawdę funkcjonujesz już u szczytu i że nie skorzystasz z tych produktów.

Ewentualnie możesz odkryć, że jeśli traktujesz swoje środowisko (np. miejsce pracy lub szkołę) jako stałą, wtedy w tym środowisku rzeczywiście będziesz wyglądał na dysfunkcyjnego i aby dostosować się do tego środowiska, będziesz potrzebować diagnozy ADHD i recepty na odpowiednie leki. Otwarte pytanie dla mnie brzmi jednak, czy lepiej byłoby wydostać się z tych środowisk, które wymagają od Ciebie narkotyków, aby funkcjonować w nich, czy też te środowiska są tak cenne, że uzależnienie się jest warte ceny pozostania w nich.

 

Veljko Dubljevic

Adiunkt, filozofia i religioznawstwo, North Carolina State University oraz autor Neuroetics, Justice and Autonomy: Public Reason in Cognitive Enhan Debata cementowa

Leki takie jak metylofenidat (Ritalin), modafinil (Provigil) i amfetamina (Adderall) działają w tym sensie, że są zatwierdzonymi przez FDA metodami leczenia, które pomagają określonym populacjom.

Na przykład Modafinil – który wojsko zaczęło przepisywać dla pilotów zamiast amfetaminy, która może być niebezpiecznie uzależniająca – działa zgodnie z przeznaczeniem. Piloci, którzy mogą mieć zlecenia trwające 30 godziny, skutecznie przez to nie śpią.

Każdy, kto jest zmęczony i przyjmuje tabletkę modafinilu, będzie mógł dłużej pracować, z mniejszą liczbą błędów i mniejszymi efektami zmęczenia. Z pewnością więcej pracy zostanie zrobione. Ale modafinil nie uczynił nikogo mądrzejszym ani nie poprawił niczyjej podstawowej wydajności.

Amfetamina jest zatwierdzona do leczenia ADHD, a od 1990 roku zastąpiła metylofenidat jako główny lek przepisany na to zaburzenie. Uważam, że ta zmiana została spowodowana przez subiektywne poczucie lepszego robienia czegoś, co wytwarza amfetamina, a także jej uzależniające właściwości.

Myślę, że mamy epidemię, która jest w cieniu epidemii opioidów – w szczególności populacja studentów jest coraz bardziej uzależniona od używek. Chociaż mogą pomóc uczniowi zapamiętać wiedzę do egzaminu, długotrwałe użytkowanie może być bardzo złym pomysłem i faktycznie obniży skuteczność. Istnieje poważne ryzyko uzależnienia.

medicine

Co do nadmiernego przeciwdziałając nootropom, bardzo trudno jest to uogólnić. Cała etykieta jest pełna trudności. Problem polega na tym, że większość z nich to suplementy, co oznacza, że ​​FDA ich nie reguluje, ponieważ FDA przegrała tę bitwę w 1990 roku. Oznacza to, że trudno jest powiedzieć, czy jakikolwiek pojedynczy suplement coś robi, ponieważ to, co jest napisane na etykiecie, może w rzeczywistości nie być tym, co tam jest. Nie wiemy, czy faktycznie działają w jakikolwiek sposób, kształt lub formę. Termin „nootropowy” implikuje, że poprawiają one wyjściową wydajność, ale bardzo w to wątpię. Mogą pomóc w utrzymaniu, jak kawa. Ale znowu, długotrwałe stosowanie może prowadzić do tolerancji i sytuacji, w której potrzebujesz substancji do osiągnięcia na początku.

Pieter Cohen

Profesor nadzwyczajny, medycyna, Cambridge Health Alliance

Ważne jest, aby zrozumieć, że istnieją dwie drogi pojawienia się narkotyków na rynku amerykańskim. Jedną z dróg, jak badania kliniczne wykazały skuteczność i bezpieczeństwo, a następnie zatwierdzenie przez FDA. Druga droga prowadzi bezpośrednio do konsumentów w suplementach, bez konieczności przeprowadzania testów na ludziach. Gdy leki są sprzedawane bezpośrednio konsumentom jako suplementy, ilości na etykiecie są często niedokładne. Co gorsza, nie ma potrzeby przeprowadzania badań na ludziach, aby wykazać, że lek działa lub jest bezpieczny, zanim będzie dostępny w sprzedaży. Pozostawia to konsumenta na łasce firmy suplementującej.

W naszych badaniach odkryliśmy, że suplementy wzmacniające mózg mogą zawierać aktywne leki w nieprzewidywalnych dawkach. Nie ma sposobu, aby upewnić się, że suplement zawiera to, co jest wymienione na etykiecie, ani że można go bezpiecznie spożywać, dlatego zalecam unikanie wszystkich suplementów wzmacniających mózg, dopóki nie upewnimy się, że butelki zawierają tylko to, co jest wymienione na etykiecie i istnieją pewne dowody bezpieczeństwa.

 

Barry Gordon

Neuronauka terapeutyczna Profesor, profesor neurologii i kognitywistyki w Johns Hopkins University and School of Medicine oraz redaktor naczelny neurologii poznawczej i behawioralnej

Jeśli przez „inteligentny” rozumie się faktyczny wzrost czujności i / lub inteligencji, to nigdy nie zostało udowodnione, że nootropiki bez recepty działają, a co więcej, to że będą działały w przyszłości jest mało prawdopodobne. Bycie „inteligentnym” jest wynikiem bardzo wielu, precyzyjnie zsynchronizowanych funkcji mentalnych, które są organizowane na różne sposoby w celu radzenia sobie z różnymi wyzwaniami umysłowymi. I nawet stosunkowo elementarne funkcje umysłowe nie mają bezpośredniej korespondencji z mechanizmami mózgu, które mogą być za nie odpowiedzialne. (W zakresie, w jakim takie korespondencje są nieco znane lub podejrzane). Więc nawet możliwe było ulepszenie określonego mechanizmu mózgu, ogólny system może nie działać lepiej, a nawet działać gorzej. Wyobraź sobie jako szorstką analogię próbującą przyspieszyć procesor w komputerze, bez zwiększania prędkości dostępu do pamięci.

Amy Arnsten

Profesor neurologii i psychologii na Yale Uniwersytet

Bardzo trudno jest naprawdę poprawić poznanie. Funkcjonowanie poznawcze wymaga zawiłego i precyzyjnego wzorca aktywności neuronalnej, zwykle obejmującego nowo powstałą korę przedczołową. Ulepszenie tego procesu jest trudne i łatwo go zepsuć. Leki bez recepty, takie jak Prevagen, to głównie BS do zarabiania pieniędzy. Związki takie jak Adderall i Ritalin mogą rzeczywiście pomóc poprawić funkcję przedczołową u wielu osób, jeśli dawka jest odpowiednia. Leki te zwiększają uwalnianie dopaminy i noradrenaliny w korze przedczołowej, które są niezbędne do funkcjonowania przedczołowego. To samo można powiedzieć o kofeinie, która prowadzi do wzrostu acetylocholiny, neuromodulatora, który jest również niezbędny do funkcjonowania przedczołowego. Ale zbyt dużo kofeiny lub stymulatora faktycznie pogarsza funkcjonowanie – kora przedczołowa potrzebuje odpowiedniej ilości dopaminy, noradrenaliny i acetylocholiny – za dużo upośledza. Czytaj więcej tutaj.

Jeśli masz pilne pytanie, napisz do nas.