Ilustracja: Angelica Alzona, Gizmodo

Jeśli chcesz poprawić swój mózg, masz wiele możliwości. Możesz zacząć spać lepiej, zainwestować w sokowirówkę, spędzić czas na porządnej siłowni. Lub – jeśli masz presję czasu – możesz wypić kilka tabletek. Amfetamina, w postaci Adderall, od lat niszczy ludzi, podobnie jak Ritalin i nowsze leki, takie jak Vyvanse i Provigil, każdy z własnym zestawem efektów ubocznych. Wszystkie te leki wymagają recepty, co nieco ogranicza dostęp do nich. Ale w ostatnich latach, napędzany zapałem społeczności internetowych mających obsesję na punkcie ulepszeń i porozumieniem gospodarczym, które zachęca mózg poddany permaacji, do nowej uwagi zwróciła się zupełnie nowa klasa nootropów: niektóre z tych nootropów, jak na przykład klasa znanych leków jako racetams można kupić na wielu stacjach benzynowych. Pytanie o wszystkie te leki – przepisane i dostępne bez recepty – brzmi: czy faktycznie działają? A jeśli działają, to po co (i dla kogo) pracują? W sprawie Giz Asks w tym tygodniu skontaktowaliśmy się z wieloma ekspertami, aby się dowiedzieć.


Nicole Vincent

Starszy wykładowca innowacji transdyscyplinarnych na University of Technology Sydney i honorowy członek filozofii na Uniwersytecie Macquarie

Inteligentne narkotyki działają i wiele osób ich używa. Nie mam na myśli tych, które kupujesz w sklepie internetowym, który twierdzi, że ma siedzibę w Dolinie Krzemowej, z godnymi pochwały nazwami, takimi jak Startup HD lub Turbo Snort. Nie marnujcie swoich pieniędzy. Zapomnij o fałszywych „stosach nootropowych”, fenylopiracetamach i innych pretendentach, które noszą etykiety z takimi słowami jak „nootropowy”, „poprawa funkcji poznawczych”, „inteligentny lek” i tak dalej. Nie ma dobrych dowodów na to, że którykolwiek z tych produktów działa. Są to programy zarabiania pieniędzy. Żadne solidne, powtórzone badania naukowe nie potwierdzają ich twierdzeń.

Kiedy mówię, że inteligentne leki działają, mówię o prawdziwej transakcji: modafinil, metylofenidat, dekstroamfetamina i (nieco mniej powszechna) pseudoefedryna, a także (raczej irytująco) paracetamol, kodeina i szereg innych leków, które zwykle uważamy za leczenie chorób i zaburzeń.

Ale jest jedna bardzo ważna rzecz do zapamiętania: nie ma leków, które po zażyciu uczynią cię mądrym. To, co sprawia, że ​​tak zwane „inteligentne narkotyki” to inteligentne narkotyki, umożliwia ludziom to. Z grubsza, inteligentne leki są substancjami, które, gdy są używane, pozwalają nam robić cenne rzeczy, których inaczej nie bylibyśmy w stanie zrobić. W szczególności ludzie, którzy wydają się najbardziej zainteresowani, kiedy mówią o inteligentnych narkotykach, to takie rzeczy, jak zdolność do pozostawania przytomnym, ostrym i skupionym na dłużej lub szybszej i wydajniejszej pracy. Kiedy umiejętność robienia tych rzeczy postrzegana jest jako marker mądrości – lub gdy korzystanie z tej zdolności prowadzi do nabywania rzeczy lub cech, które są postrzegane jako markery mądrości – wówczas nazywamy te leki „inteligentnymi lekami”

.

Wśród najczęściej stosowanych środków pobudzających ośrodkowy układ nerwowy są metylofenidat (alias Ritalin), dekstroamfetamina (która w połączeniu z lewoamfetaminą nosi nazwę Adderall), lisdeksamfetamina (alias Vyvanse) i modafinil (alias Provigil , chociaż leki generyczne obejmują Modalert, Modavigil, Alertec i inne). Te wszystkie stymulanty OUN można rzeczywiście sklasyfikować jako inteligentne leki. Działają w tym sensie, że mogą umożliwić ludziom wykonanie niektórych z wyżej opisanych czynności. Ale czy robienie tych rzeczy jest cenne?

W dekadzie, w której pracowałem nad poprawą funkcji poznawczych, nastąpił bardzo znaczący wzrost zainteresowania opinii publicznej, wiedzy na temat i używania inteligentnych narkotyków. Jesteśmy w punkcie historii ludzkości, kiedy rzadko jesteśmy odłączeni od innych ludzi, a zatem od ich wymagań wobec naszych czasów. A fakt, że wielu z nas może pracować z dowolnego miejsca, w dowolnym czasie, co nam się podoba, oznacza po prostu, że w końcu pracujemy wszędzie, przez cały czas. Wszyscy konkurujemy o pracę i / lub kontrakty i / lub stypendia i / lub miejsca na studiach, nie tylko z innymi osobami w naszej okolicy o podobnych umiejętnościach, ale potencjalnie ze wszystkimi na całej planecie szukającymi podobnych możliwości.

W tym nowym kontekście, kto nie mógłby skorzystać z efektów inteligentnych narkotyków? Tego trendu możemy się spodziewać jedynie w związku ze wzrostem zainteresowania i stosowania leków stymulujących OUN. W końcu, czy to z powodu naturalnego niedoboru, czy dlatego, że współczesne państwa działają jako kapitalistyczne gospodarki rynkowe, wszyscy żyjemy w połączonych konkurencyjnych społeczeństwach, a zatem prawdopodobnie wszyscy możemy odnieść korzyści z przewagi nad innymi. Co więcej, wiemy, że przynajmniej niektórzy z naszych współpracowników i potencjalnych konkurentów używają tych leków, aby uzyskać przewagę.

To jest surowa rzeczywistość tego, w jaki sposób określona grupa leków stała się znana jako „inteligentne narkotyki”. Ponieważ społeczeństwa merytokratyczne (lub, jeśli wolisz, konkurencyjne), zbroiły nasze ciała, mózgi, i cenne godziny naszego życia. Potrzebujemy więcej czasu w ciągu dnia, aby być dostępnym do pracy, i musimy mieć możliwość lepszego wykorzystania cennego czasu, który mamy, jeśli chcemy pozostać konkurencyjni i przetrwać. Od ciebie zależy, czy to naprawdę oznacza, że ​​należy je traktować jako inteligentne narkotyki.

Moja druga uwaga jest taka, że ​​jeśli zgodzisz się, że to, co czyni coś prawdziwym inteligentnym lekiem, to to, czy umożliwia ci robienie rzeczy, o których wspomniałem powyżej, np. nie śpij dłużej, zachowaj czujność, ciesz się swoją pracą, abyś miał pozytywny powód, aby to robić dalej, a także ignoruj ​​rozproszenia z tego samego powodu, a także zapamiętaj i przywołaj rzeczy lepiej – Szczerze mówiąc, nie rozumiem, dlaczego szereg innych leków i nieleków również nie ma na tej liście.

Wszyscy staliśmy się takimi zwykłymi inteligentnymi użytkownikami narkotyków, że kiedy jesteśmy proszeni o ich odnalezienie, nie zauważamy, co jest tuż przed naszymi nosami, i spędzamy czas na szukaniu czegoś bardziej nowatorskiego, najlepiej ze słowami „nootropics” lub „wzmacniacz poznawczy” lub „inteligentne leki” wytłoczone na pojemnikach na pigułki lub blistrze. Nie są to jednak leki, których szukasz. Jeśli na pakiecie jest napisane „nootropowe”, prawdopodobnie jest to oszustwo zarobkowe. Tych, których chcesz, prawdopodobnie już używasz, i podejrzewam dość mocno (na przykład kofeinę). Te, których jeszcze nie używasz, ponieważ są nielegalne, aby uzyskać je bez recepty lub ponieważ mają przerażający profil medyczny, to inna sprawa.

Jeśli uważasz, że możesz mieć ADHD, poświęć czas na poznanie stanu, jego objawów, potencjalnych metod leczenia oraz ich potencjalnych efektów ubocznych. Następnie idź do najlepszego psychiatry, jaki możesz znaleźć, i wspólnie z nimi ustal, czy naprawdę masz stan zwany ADHD, a tym samym, czy naprawdę możesz skorzystać z leczenia za pomocą nielegalnych leków. Możesz oczywiście dowiedzieć się, że tak naprawdę funkcjonujesz już u szczytu i że nie skorzystasz z tych meds. Ewentualnie możesz odkryć, że jeśli traktujesz swoje środowisko (np. Miejsce pracy lub szkołę) jako stałą, wtedy w tym środowisku rzeczywiście będziesz wyglądał na dysfunkcyjny i aby dostosować się do tego środowiska, będziesz potrzebować diagnozy ADHD i recepty dla odpowiednich leków. Otwarte pytanie dla mnie brzmi jednak, czy lepiej byłoby wydostać się z tych środowisk, które wymagają od Ciebie narkotyków, aby funkcjonować w nich, czy też te środowiska są tak cenne, że uzależnienie się jest warte ceny pozostania na miejscu w nich.

Veljko Dubljevic

Adiunkt, filozofia i religioznawstwo, Uniwersytet Stanowy Karoliny Północnej oraz autorNeuroetyka, sprawiedliwość i autonomia: rozum publiczny w Debata na temat poprawy funkcji poznawczych

Leki takie jak metylofenidat (Ritalin), modafinil (Provigil) i amfetamina (Adderall) działają w tym sensie, że są zatwierdzonymi przez FDA metodami leczenia, które pomagają określonym populacjom.

Ale niezależnie od tego, czy pracują dla osób, które są w pełni wypoczęte i chcą poprawy w pracy lub na wynikach testu – z pewnością nie.

Na przykład modafinil – który wojsko zaczęło przepisywać pilotom zamiast amfetaminy, która może być niebezpiecznie uzależniająca – działa zgodnie z przeznaczeniem. Piloci, którzy mogą mieć prowizje trwające 30 godziny, skutecznie przez to nie śpią. Każdy, kto jest zmęczony i przyjmuje tabletkę modafinilu, będzie mógł dłużej pracować, z mniejszą liczbą błędów i mniejszymi efektami zmęczenia. Z pewnością więcej pracy zostanie zrobione. Ale modafinil nie uczynił nikogo mądrzejszym ani nie poprawił niczyjej podstawowej wydajności.

Amfetamina jest zatwierdzona do leczenia ADHD, a ponieważ 1990 s zastąpił metylofenidat jako główny lek przepisany na to zaburzenie. Uważam, że ta zmiana została spowodowana przez

subiektywnepoczucie lepszego robienia czegoś, co wytwarza amfetamina, a także jej uzależniające właściwości. Myślę, że mamy epidemię, która jest w cieniu epidemii opioidów – w szczególności populacja studentów jest coraz bardziej uzależniona od używek. Chociaż mogą pomóc uczniowi włożyć egzamin do egzaminu, długotrwałe użytkowanie może być bardzo złym pomysłem i faktycznie obniży skuteczność. I istnieje poważne ryzyko uzależnienia.

Jeśli chodzi o dostępne bez recepty środki nootropowe, bardzo trudno jest je uogólnić. Cała etykieta jest pełna trudności. Problem polega na tym, że większość z nich to suplementy, co oznacza, że ​​FDA ich nie reguluje, ponieważ FDA przegrała tę bitwę w 1990 s. Oznacza to, że trudno jest powiedzieć, czy jakikolwiek pojedynczy suplement coś robi, ponieważ to, co jest napisane na etykiecie, może w rzeczywistości nie być tym, co tam jest. Nie wiemy, czy faktycznie działają w jakikolwiek sposób, kształt lub formę. Termin „nootropowy” implikuje, że poprawiają one wyjściową wydajność, ale bardzo w to wątpię. Mogą pomóc w utrzymaniu, jak kawa. Ale znowu, długotrwałe stosowanie może prowadzić do tolerancji i sytuacji, w której substancja musi działać na początku.

Pieter Cohen

profesor nadzwyczajny, medycyna, Cambridge Health Alliance

Ważne jest, aby zrozumieć, że istnieją dwie drogi pojawienia się narkotyków na rynku amerykańskim. Jedną z dróg jest po tym, jak badania kliniczne wykazały skuteczność i bezpieczeństwo, a następnie zatwierdzenie przez FDA. Druga droga prowadzi bezpośrednio do konsumentów w suplementach, bez konieczności przeprowadzania testów na ludziach. Gdy leki są sprzedawane bezpośrednio konsumentom jako suplementy, ilości na etykiecie sączęsto niedokładne. Co gorsza, nie ma potrzeby przeprowadzania badań na ludziach, aby wykazać, że lek działa lub jest bezpieczny, zanim będzie dostępny w sprzedaży. Pozostawia to konsumenta na łasce firmy suplementującej.

W naszych badaniach odkryliśmy, że suplementy wzmacniające mózg mogą zawieraćaktywne leki w nieprzewidywalnych dawkach. Nie ma sposobu, aby upewnić się, że suplement zawiera to, co jest wymienione na etykiecie, ani że można go bezpiecznie spożywać, dlatego zalecam unikanie wszystkich suplementów wzmacniających mózg, dopóki nie upewnimy się, że butelki zawierają tylko to, co jest wymienione na etykiecie i istnieją pewne dowody bezpieczeństwa.

Barry Gordon

Terapeutyczna neuronauka kognitywna Profesor, profesor neurologii i kognitywistyki na Uniwersytecie Johnsa Hopkinsa i School of Medicine oraz redaktor -w-szef neurologii poznawczej i behawioralnej

Jeśli przez „mądry” rozumie się faktyczny wzrost czujności i / lub inteligencji, to tak zwane nootropiki nigdy nie zostały niezawodnie udowodnione, ani nie jest bardzo prawdopodobne, że naprawdę by działały. Bycie „inteligentnym” jest wynikiem bardzo wielu, precyzyjnie zsynchronizowanych funkcji mentalnych, które są organizowane na różne sposoby w celu radzenia sobie z różnymi wyzwaniami umysłowymi. I nawet stosunkowo elementarne funkcje umysłowe nie mają bezpośredniej korespondencji z mechanizmami mózgu, które mogą być za nie odpowiedzialne. (W zakresie, w jakim takie korespondencje są nieco znane lub podejrzane). Więc nawet możliwe było ulepszenie określonego mechanizmu mózgu, ogólny system może nie działać lepiej, a nawet działać gorzej. Wyobraź sobie jako przybliżoną analogię próbującą przyspieszyć procesor w komputerze bez zwiększania prędkości dostępu do pamięci.

Amy Arnsten)

Profesor neurologii i psychologii na Uniwersytecie Yale

Bardzo trudno jest naprawdę poprawić poznanie. Funkcjonowanie poznawcze wymaga zawiłego i precyzyjnego wzorca aktywności neuronalnej, zwykle obejmującego nowo powstałą korę przedczołową. Ulepszenie tego procesu jest trudne i łatwo go zepsuć. Bez recepty „meds”, takie jak Prevagen, to głównie BS do zarabiania pieniędzy. Związki takie jak Adderall i Ritalin mogą rzeczywiście pomóc poprawić funkcję przedczołową u wielu osób, jeśli dawka jest odpowiednia. Leki te zwiększają uwalnianie dopaminy i noradrenaliny w korze przedczołowej, które są niezbędne do funkcjonowania przedczołowego. To samo można powiedzieć o kofeinie, która prowadzi do wzrostu acetylocholiny, neuromodulatora, który jest również niezbędny do funkcjonowania przedczołowego. Ale zbyt dużo kofeiny lub stymulatora faktycznie pogarsza funkcjonowanie – kora przedczołowa potrzebuje odpowiedniej ilości dopaminy, noradrenaliny i acetylocholiny – za dużo upośledza.

Najpopularniejsze historie w tej chwili

 

affiliate au black-friday bose deals feature microsoft sales tech

Najlepsze oferty na wczesny czarny piątek w Australii

Jeden z największych dni sprzedaży w roku jest już blisko. Czarny piątek jest już za kilka dni, ale nie musisz czekać do tej magicznej randki, jeśli chcesz zdobyć świetną ofertę techniczną. Oto niektóre z najlepszych sprzedaży technologii na początku Czarnego Piątku dla Australijczyków.

au cybertruck elon-musk feature tesla

Jak oglądać Cybertrucka Tesli dzisiaj w Australii

Ponad rok temu Elon Musk ujawnił, że Tesla pracuje nad elektryczną furgonetką. Szczegóły były rzadkie, ale CEO ujawnił, że będzie super futurystyczny i częściowo zainspirowany Blade Runner. W rzeczywistości jego miłość do filmu jest również powodem, dla którego listopad 11 (czas amerykański) został wybrany jako data ujawnienia. Cóż, ten dzień nadszedł i właśnie w ten sposób i kiedy można oglądać, jak nowy pojazd jest uwalniany na całym świecie.

 

Czytaj więcej