Lekarze powiedzieli Ci, że Twój COVID – 19 infekcja wirusowa zniknęła kilka miesięcy temu. Jednak nawet jeśli nie masz już problemów z oddychaniem, a poziom tlenu wrócił do normy, coś jest nie tak. Oprócz ciągłych bólów głowy, zmagasz się z pozornie łatwymi zadaniami. Zmęczenie, którego doświadczasz, sprawia, że ​​przejście z łóżka do kuchni wydaje się być osiągnięciem. Ale najbardziej niepokojące jest dla ciebie uczucie lęku, zdenerwowania tak silnego, że możesz poczuć bicie serca. Ciągłe zmartwienia uniemożliwiają Ci spanie w nocy.

Jakie są skutki COVID na zdrowie psychiczne – 19?

Wciąż poznajemy długoterminowe skutki COVID – 19 na mózgu. Dane z Wuhan sugerują, że wirus może zaatakować mózg, u ponad jednej trzeciej zakażonych pacjentów wystąpią objawy neurologiczne. Oprócz infekcji mózgu wiemy, że pandemia spowodowała pogorszenie stanu zdrowia psychicznego z powodu psychologicznej izolacji, samotności, bezrobocia, stresorów finansowych i utraty bliskich. Wzrosła liczba recept na leki przeciwdepresyjne, wzrosła przemoc między partnerami i myśli samobójcze, zwłaszcza u młodych dorosłych.

Czy COVID – 19 infekcja zwiększa ryzyko zaburzeń psychicznych?

Do niedawna zdrowie psychiczne skutki zakażenia COVID – 19 nie były znane. Nowe badanie elektronicznych kart zdrowia 69 milionów osób wykazało, że COVID – 19 zwiększało ryzyko wystąpienia zaburzeń psychicznych, otępienia lub bezsenności. Ponadto osoby z zaburzeniami psychicznymi miały 65% większe prawdopodobieństwo rozpoznania COVID – 19, które mogą być związane z czynnikami behawioralnymi, czynnikami stylu życia (takimi jak palenie), stanami zapalnymi lub lekami psychiatrycznymi. Jest to pierwsze duże badanie, które pokazuje, że zakażenie COVID – 19 rzeczywiście zwiększa ryzyko rozwoju psychiatrycznego

Długoterminowe skutki COVID dla zdrowia psychicznego – 19 infekcja pozostaje widoczna. Po pandemii grypy 1918 – 19, u potomstwa matek zakażonych w czasie ciąży stwierdzono wyższy wskaźnik schizofrenii. Uważa się, że zakażenie wirusem w czasie ciąży może być jednym z czynników ryzyka rozwoju chorób psychicznych związanych z odpowiedzią immunologiczną organizmu. Jeśli zakażenie COVID – 19 nawet nieznacznie zwiększa ryzyko choroby psychicznej u potomstwa, może to mieć duże wpływ na poziom populacji, biorąc pod uwagę dużą liczbę zakażeń na całym świecie.

Czy cierpisz na zaburzenia psychiczne w wyniku COVID – 19?

Możesz czuć się zmęczony, zestresowany lub smutny z powodu skutków COVID – 19 na ciele lub z powodu okoliczności życiowych. Jednak nawet jeśli podczas wizyty u lekarza wyniki testu przesiewowego są pozytywne, należy pamiętać, że narzędzia przesiewowe nie są diagnostyczne. Osoby z fizycznymi objawami COVID – infekcja 19 często wykazuje dodatni wynik w kierunku depresji, ponieważ objawy zakażenia często się pokrywają z objawami depresji. Na przykład zły sen, zaburzenia koncentracji i zmniejszony apetyt mogą być spowodowane chorobą, a nie depresją.

Aby lekarz postawił dokładną diagnozę, może być konieczne odczekanie okresu czasu na monitorowanie rozwoju objawów. Chociaż leki przeciwdepresyjne są często przepisywane w przypadku zaburzeń nastroju i zaburzeń lękowych, należy pamiętać, że łagodne do umiarkowanych objawy często ustępują samoistnie, gdy poprawiają się okoliczności życiowe. Jeśli jest to Twój pierwszy epizod depresji lub pierwsze doświadczenie lęku, możesz nie wymagać specjalistycznego leczenia, jeśli objawy są łagodne. Jeśli rozpoczynasz leczenie, pamiętaj o regularnym przeglądaniu leczenia z lekarzem i wprowadzaniu zmian w razie potrzeby.

Jakie kroki możesz podjąć, aby zminimalizować konsekwencje zdrowotne psychiczne Covid infekcja?

  • Zaszczep się. Jest to szczególnie ważne dla osób z choroby, które są niezależnymi czynnikami ryzyka COVID – zakażenie 19.
  • Kontynuuj noszenie maski i dystans fizyczny. Staraj się jednak utrzymywać więzi społeczne.
  • Korzystaj z zasobów . Terapie online, zeszyty ćwiczeń i aplikacje mobilne (trener COVID, coach CBT-I) mogą zapewnić korzyści bez ryzyka narażenia podczas leczenia.
  • Rzecznik innych. COVID – 19 Przewoźnicy długodystansowi mogą nie być w stanie popierać w przypadku zmian w miejscu pracy, ubezpieczenia na życie lub ochrony zdrowia psychicznego, zwłaszcza jeśli cierpi na zmęczenie i mgłę mózgową.
  • Wykonuj aktywność fizyczną. Oprócz tego, że jest tak samo skuteczna jak leki na nastrój i lęk, aktywność fizyczna pomaga również w utrzymaniu pamięci i zdrowiu serca.
  • Korzystaj z relaksujących rytuałów. Kiedy wydaje się, że świat wymknął się spod kontroli, spróbuj ustanowić rytuał. Kontrolowanie nawet jednej części dnia może pomóc Ci poczuć się uziemionym.
  • Zachowaj ostrożność w przypadku środków nasennych i leków w razie potrzeby. Krótkotrwałe stosowanie może szybko przekształcić się w długotrwałe, co prowadzi do tolerancji na leki, uzależnienia i lęku z odbicia.
  • Ogranicz używanie alkoholu i marihuany. Długotrwały stres związany z opieką nad chorymi bliskimi, bezrobociem, dłuższym czasem spędzonym w domu i stresorami w związku może powoduje zwiększone i problematyczne używanie substancji.
  • Uważaj na kofeinę. Jeśli zmęczenie po COVID jest poważne, omów z lekarzem inne opcje, ponieważ nadmiar kofeiny może nasilać niepokój i problemy ze snem.
  • Zamelduj się i zapytaj, jak możesz pomóc swoim bliskim, przyjaciołom, współpracownikom i sąsiadom. Często znacznie łatwiej jest odmówić pomocy niż poprosić o pomoc. Jeśli ktoś zmaga się prywatnie z myślami o samobójstwie, zwykła rozmowa telefoniczna lub miły gest mogą uratować życie. National Suicide Prevention Lifeline (800 – 273 – 8255) jest dostępne dla każdego w poważnym niebezpieczeństwie.