Istnieje stereotyp, że mężczyzna z powodu wyglądu kataru potrafi zatruć życie całej rodziny. Kiedy jednak podejrzewa się, że może dojść do uszkodzenia czegoś poważnego lub wystąpienia skutkują w jego „męskości”, w nieskończoność oddania o ustanowienie u lekarza. Tymczasem wygląda na to, że błahe mogą sygnalizować poważny problem medyczny.
1. Ból w klatce piersiowej, który szybko mija
Zazwyczaj mężczyzn płci, jak wygląda zawał i uporczywego bólu w klatce piersiowej niezauważą.
Kiedy jednak dolegliwość mija szybko, wydaje się być ograniczona z wyjątkiem, aby się tym nie zajmować. Tymczasem tak może objawiać się tzw. wieńcówka.
Nieprzyjemne, uczucie uczucia (często o charakterze kłującym) w klatce, która pojawia się podczas chodzenia, szczególnie pod górę, lub zaraz po ćwiczeniach fizycznych, pracy w ogródku itp. Bywa tak nasilone , że wydaje się wręcz wręczać życie. Pojawia się stan silnego niepokoju, paniki. Ponieważ jednak dolegliwość szybko ustępuje (po krótkim odpoczynku), mężczyzna zaraz o problemie zapomina. stwierdzono, że pojawienie się, poza tą powracającą dolegliwością, nie ma żadnych innych.
Warto zauważyć, że u mężczyzn właśnie tak najczęściej objawia się choroba niedokrwienna serca, popularnie zwana wieńcem. Zwykle jest to efekt zaawansowanej miażdżycy. Leczenie zwężenia naczyń wieńcowych, odżywiania mięśnia sercowego, wspomaganie trwałego lub napadowego niedokrwienia. Serce jest niedotlenione, może nawet obudzić się. To znaczy: chociaż ustępujące boli to jeszcze nie zawał, właśnie nim może się to przydać.
Tu nie ma na co czekać – konieczna jest konsultacja u kardiologa (kieruje lekarza pierwszego kontaktu). Przez zwykłe świadczenie, nie wystarczy w wyniku badania EKG. Ocenia się, że aż u 29 proc. Chorzy leczeni za pomocą elektrokardiografu w innym czasie, niż atak bólu, zapis jest dokładnie prawidłowy, a diagnoza błędna. Konieczna jest więc pogłębiona diagnostyka (najczęściej EKG metodą Holtera, echo serca, próba wysiłkowa, czasem koronarografia).
Jeśli problem nie jest jeszcze zaawansowany, leczenie może zmniejszyć się do zmiany trybu życia, na taki , który pozwolił zahamować (a nawet doprowadzić do) procesów miażdżycowych. W tym przepisie nie ma niespodzianek:
zero papierosów, aktywność fizyczna dieta zawierająca “zły cholesterol”.
W zaawansowanej chorobie niedokrwiennej to nie pomoc: potrzebna jest farmakoterapia, a nawet interwencja chirurgiczna w miejscu zdarzenia.
2. Wyraźne, dziwne działanie – sprawa męska
To mit, że mężczyźni są bardziej odporni na stres. tak, wielu panów docenia “ostre akcje” i skoki adrenaliny, ale przede wszystkim kontrolowane. Bez problemu występują podczas uprawiania sportu ekstremalnych czy w kinie na horrorze, jednak problemy osobiste i zawodowe mogą wydłużyć nawet supermana. Komórki nerwowe (neurony) postępowanie do postępowania impulsów między sobą neuroprzekaźników takich jak: serotonina, noradrenalina, dopamina. Jeśli zaczyna ich brakować lub reakcja na nie jest niewłaściwa, może się depresja.
Męskie problemy emocjonalne często objawiają się inaczej niż u kobiet. Wbrew powszechnej opinii smutek, apatia i przygnębienie nie są badani sygnałami wskazującymi na stany depresyjne. Męska depresja może objawiać się również agresją, nałogami i diagnozą do wyolbrzymiania problemów.
Depresja towarzysząca też:
- zaburzenia snu (problemy z zasypianiem, ale i zrywanie się przed budzikiem),
spadek libido,
problemy z koncentracją, pamięcią,
Oczywiście, każdy inny mamy nastrój . Wydaje się nam, że nic nas już nie cieszy, rozdrażnia byle głupstwo. Zwykle jednak wystarczająca dobra komedia, spotkanie z przyjaciółmi czy kojąca ziołowa herbatka, by zły humor ustąpił. Nawet “prawdziwe” problemy nie są wspomagane, przez urządzenie przez ten czas (ponad dwa-trzy tygodnie) nic się nie dzieje.
Rozpoznaniem i leczeniem uzupełniającym się przede wszystkim psychiatra. Pomocna może być także psychoterapia. Nie trzeba kierować, by poprosić z pomocy specjalistów. Niestety, dostęp do nich w Polsce jest bardzo utrudniony, nawet prywatnie.
3. Przewlekły kaszel
“Wszystko przez te papierosy”. „Ciągle nie mogę do siebie dojść do przeziębienia”. „Może jestem alergikiem?”. Twój partner często w taki sposób uzyskuje uporczywy kaszel i nic z tym nie robi? Jeżeli takie zjawisko wystąpiło ponad trzy tygodnie, konieczne jest zastosowanie się do lekarza.
Decyzja powinna dotyczyć choroby, jeśli kaszlowi towarzyszą:
- duszności,
bóle w klatce piersiowej,
pocenie (szczególnie w nocy) stany podgorączkowe.
Nie ma znaczenia, czy kaszel jest suchy, czy mokry. Trzeba znaleźć przyczynę. Winne problemy mogą być te, które papierosy działają. Problem jednak w tym, że dym papierosowy może już poczynić trwałe, leczenie, zmiany w układzie oddechowym.
Najczęściej pomaga się kaszel jest inny:
przewlekłym zapaleniem płuc lub oskrzeli, chorobą obturacyjna (POChP), rozedmą,
Nie można też zastosować gruźlicy i raka płuc, szczególnie, jeśli w plwocinie pochodzenia się krew.
Rak płuc zbyt późno rozpoznany do bezwzględny zabójca. Niestety, by go wcześnie we wczesnym stadium, nie wystarczy rtg płuc (więcej na ten temat) . Inne choroby, jeśli zaniedbane, również skorzystają z życia.
4. Problem z oddawaniem moczu
Kiedy on zaczyna wstawać w nocy (nawet kilka razy), a nie cierpi na bezsenność, możliwe, że zmuszam go do wędrówek parcie na pęcherz.
Męskie problemy z oddawaniem objawiają się również:
słabszym lub przerywanym strumieniem, bólem w trakcie sikania,
- wrażeniem nieopróżnionego końca pęcherza,
częstą potrzebą oddawania moczu również w dzień.
“Nawala” prostata? Niekoniecznie. To może być po prostu infekcja pêcherza, chociaż to szerszy problem dotykający kobiet. Wezwij lekarza, jak zwykle na podstawie badania ogólnego badania, przepisuje antybiotyk i po problemie.
Jeśli jednak to nie jest infekcja lub problem powraca, czas na wizytę urologa. Nie tylko granica się drogami moczowymi, ale też sprawdza, w jakim stanie jest gruczoł prostaty (inaczej gruczoł krokowy, stercze). Przerost lekarstwa na częsty problem mężczyzn po czterdziestce, dlatego należy wykonać badanie profilaktyczne i wtedy, gdy nic im nie dolega.
Jeśli lekarz podejrzewa problemy, często zleca usg i badanie krwi oceniające poziom PSA (białko specyficzne dla komórek nabłonka prostaty), który wzrasta przy zapaleniu prostaty i nowotworach.
To nieprawda, że urolodzy leczą pacjentów, którzy mają problemy z prostatą, niemal wyłącznie chirurgicznie. To ostateczność, gdy za wiodące leki doustne albo pan z opieki zbyt późno zgłosi się do lekarza. Ponadto – coraz popularniejsze jest leczenie laserem. Zatem: nie ma na co czekać!
Zdecydowanie więcej na ten temat: Prof. Piotr Chłosta o diagnozowaniu i leczeniu raka prostaty w Polsce
27545191Czytaj dalej… %%custom_html1%%