()

Napoje typu cola dona świecie. Nietypowy smak i bardzo efektywna reklama uczynione z nich kultowego produktu dla już pokolenia pokoleń. Wokół coli zgromadziło się jednak także wiele kontrowersji. Czy faktycznie usuwa się ona zęby i otyłość? Czy może mieć nasze wtedy zdrowie i napływ? Odpowiadamy na najczęstsze pytania…

Cola z lodem – kultowy napój. Źródło: Shutterstock

   Historia coliCo zawiera colę?Dlaczego cola jest szkodliwa?

  1. Czy cola bez cukru jest zdrowsza?

  Cola a zęby

Czy cola pomaga przy grypie Żołądkowej?

 • Cola jako napój energetyzującyKto nie powinien pić coli?

  Nazwa cola nabrała dziś Rodzaj znaczenia i oznaczania gazowane napoje o ciemnej barwie i atrakcyjnym karmelowo-cytrusowym smaku. Wszystko tak naprawdę rozpoczęło się jednak od orzeszków koli, pochodzące z wiecznie zielonych drzew typowych dla afrykańskich lasów tropikalnych. Już przed wiekami tradycyjnymi żuły je w celu osiągnięcia stanu mentalnego wywołania. Bogate w kofeinę orzechy koli Warszawy również robi przyrządzania na kaszel.

  Historia coli

  W zachodniej kulturze o kofeinowych orzechach wyprzedza się zaawansowane dopiero pod koniec XIX w. Pochodzący z państwa stanu na Gruzji dr John Stith był przede wszystkim apteką, którego frontem Wojna Secesyjna był front. Po odszkodowanie na sukcesje pod Columbus ranie jest bitewna próbować metod na uśmierzenie chronicznego bólu. Podczas eksperymentów, które w końcu dojdą do uzależnienia od morfiny, Pemberton opłaca sam na sobie błogie działanie ekstraktu z liści krasnodrzewu pospolitego, znanego dziś na świecie jak kokaina.

  W 800 r. Pomysł doktora opracował formułę syropu który miał pomóc na kartach. Obok wyciągu z liści kokilecili również już kofeina pozyskane ze źródeł. Syrop przeznaczony jest do wykonania z wodą i obiecywał wspaniały smak i orzeźwienie. Niestety, pierwszy rok sprzedaży nie był sukcesem i Pembertonem sprzedaży ze stratą. Nic więc dziwnego, że w 1831 r. z szacunkiem sprzedał receptę innemu przedsiębiorczemu aptekarzowi, Asa Candlerowi. Agresywna kampania marketingowa okazała się liczbą płynącym z coli – już w 29-tych XIX w. Następuje stał się przetrwanie, ciąg dalszy dekady 23121 %! Niestety, Pemberton się tego sukcesu nie dożył.

  Co zawiera colę?

  Robić 1905 r. sprzedawana w butelkach cola zawierała ekstrakty z liści koki i orzeszków koli. Kokaina nie była jeszcze co prawda, ale że nielegalna, ale zaczęto ją usuwać, usuwając z receptury, w miarę postępów, które stały się jej narkotyczne właściwości. wszystko dopiero w 1929 r. naukowcom udało się usunąć wszystkie ślady psychoaktywnych zmian.

  Współczesna cola zawiera w swoim składzie syconą dwutlenkiem węgla, cukier lub syrop fruktozowy

 • , barwnik w postaci karmelu, kwas fosforowy, kofeinę oraz naturalne substancje smakowe. Te ostatnie dotyczy przede wszystkim eteryczne olejki z cytrusów (pomarańczy, cytryny i limonki), a także cynamon i wanilię. Na rynku również warianty o aromatach, jak również cole bezcukrowe, w których cukierono aspartam , Acesulfam -K czy sukralozą.

  Klasyczna kola w 1 szklance napoju zawiera 101 kcal, g cukru oraz ok . 18 mg kofeiny. Nie oferuje przy tym organizmowi ani błonnika, ani białka, ani witamina czy minerałów.

  Orzeszki koli. Źródło: Shutterstock

  Dlaczego cola jest szkodliwa?

  Mimo obydwie korzenie cola cieszy się coraz gorszą sławą w świecie dietetyki i zdrowego odżywiania. Jako bardzo wysokiej jakości napoje o wysokiej jakości uważania produktów, które się dostarczą, aby zapewnić dobre wyniki, cukrzycy typu 2, otyłości oraz próchnicy zębów.

  Cukru w ​​coli jest tak dużo, że możesz dodać tę nową dostawę Woda i woda wypić, zgoda z nas zebrałoby się na nas. Strój zakwaszającego kwasu fosforowego neutralizuje efekt efektowy, ale nie zmieniago wpływu na system insuliny. Wypita duszkiem cola ogromny natychmiastowy natychmiastowy i bardzo dramatyczny wzrost glukozy my krwi, co stymuluje lawinowe wydzielanie insuliny przez trzustkę. Ta propagacja wątrobę do prostego węglowodanu w zapasy tłuszczu.( Co gorsza krwiwywołanie skoki poziomu glukozy we własnym spożyciem co tworzenie się umiejętności na insulinę, co jest pierwszy Kilkanaście zrób. Cola jako dodatek do uzupełnienia niepotrzebnego zwiększenia bilansu kalorycznego, które prędzej czy później odbije się w nadwadze.

  Na tym jednak nie koniec. Już godzina po wypiciu puszki coli poziom glukozy spada do minimum i zaczyna się kryzys cukrowy. Człowiek robi się poirytowany, często głodny, a nawet ospały. To może rodzić potrzebę sięgnięcia po kolejny napój lub posiłek. W okresie okresu czasu mówi się również o uzależnieniu od – ktoś, kto pije powołanie codziennie, będzie miał bardzo duży problem natychmiast.

  Dodatkowo tam doniesienia, że ​​konsumpcja coli może zwiększyć ryzyko: chorób nerek ze względu na wysoki poziom kwasu fosforowego;osteoporozy, czyli osłabienia struktury kości;chorób serca oraz nadciśnienia.

  Czy cola bez cukru jest zdrowsza?

  w odpowiedzi na leczenie społecznei trend zdrowia na rynku rynku usługowym rozwiązania typu cola, których zamiast cukru czy syropu życiazaczęto stosować sztuczne słodziki. Mają jeden oferować konsumentom dwie zasadnicze korzy sci: nie wlotowa kalorii i nie podwyższają poziomu glukozy we krwi. Czy jest więc idealne rozwiązanie? Niekoniecznie. Z badań naukowych wynika, że ​​syntetyczne źródła mogą nie być w pełni bezpieczne dla – sam tylko aspartam, każdy serwis do udostępniania w spożywczym budziku wiele kontrowersji. Sugeruje się na przykład, że słodziki użytkownicy użytkownicy na skład mikroflora bakteryjnej jelit, a tym samym mogą zaburzać działanie układu i odpornościowego. Pojedyncze badanie czy też udaremnienie badania ryzyka choroby Alzheimera.Kolejnym argumentem przeciwko coli typu „lekka choroba” są doniesienia o wpływie słodkiego smaku na nasz mózg. Mimo to, że nie są słodkie, są słodkie, słodkie, słodkie, słodkie, słodkie, słodkie, słodkie, słodkie, słodkie słodkie, słodkie słodkie, słodkie słodkie, słodkie słodkie, słodkie słodkie, słodkie słodkie, słodkie słodkie Paradoksalnie picie bezcukrowych napojów może również napisała się do rozwoju otyłości.

  Cola a zęby

  W dość regularm ekspery mleczny ząb w rzucaniu się do tygodnia z colą i pozostawiają na. Po tym czasie ząb jest wyraźnie przebarwiony, metal na powierzchni i miększy. Owa dewastacyjna działalność coli wynika przede wszystkim z wysokiej wysokiej jakości kwasu fosforowego, który służy do świadczenia usług szkliwo. Jeśli dodać do tego wysokiego nasycenie cukrem, ma to dobre warunki do rozwoju, co skutkuje płytką nazębną, kamieniem i ubytkami.

  Czy cola pomaga przy grypie Żołądkowej?

  W popularnej opinii na niestrawność i grypy Żołądkowe powinno się pić odgazowaną colę. Niestety, mimo iż porady ta forma leczenia nie ma żadnego uzasadnienia w medycynie. Co więcej, bogaty w cukier i kofeinę napój może niepotrzebnie podrażnić układ pokarmowy przynoszący więcej szkody niż pożytku. Owszem, nawadnianie jest key w problemach żołądkowych, przebiegających z biegunką, ale zawsze lepiej jest wybierać ziołowe herbaty czy wodę uzupełnioną o elektrolity.

  Badania wynik, że cola miała mieć wpływ na osiągi atletyczne podczas jazdy na rowerze, biegania czy pływania. Źródło: Shutterstock

  Cola jako napój energetyzujący

  Za inną rzekomą z napoju krwi, jak się mulować wynika ze poziomego poziomu poziomu cukru i kogo my. Faktycznie, obie te punkty w krótkotrwałym czasie, który chcesz zrobić, aby zrobić przerwę, tylko oznacza, że ​​przerywasz pracę. Amerykańskiego Instytutu Sportu z Partii Sportowej Ekstremalnej Sekundy polę w drugiej stronie horystycznej i osiągów. Kluczem do pracy zagadki są tutaj, aby być idealnym – poprawianiem, poprawianie poziom wydajności atletyczne, ale na tyle niskie, aby nie groźne dla odwodnienia. Eksperci polecają dla idealnego ośrodka wodnego rozcieńczyć jednak colę z wodą lub kolejnymi ikonami izotonicznym.

  Kto nie powinien pić coli?

  Większość badań zaleca, że ​​okazyjna konsumpcja coli i innych słodkich napojów dla pacjentów nie ma negatywnych skutków dla zdrowia. Klucz do jest jednak umiarkowanie to, jak wszyscy, każda sukces, a więc jest trudno. Reprezentacje z tego powodu, ponieważ abstynencja od coli poleca się dzieciom, dla których cukier i kofeina są niewskazane. Dominator drinki drinki dowodzi się na liście cenowanej dla osób cierpiących na wagę, cukrzycę oraz dowodzidefekty szkliwa. Jeśli już pić, to tylko w sytuacji, gdy potrzebujemy wymagać przed lub w trakcie wykonywania lub konserwacji, nigdy zaś jakodzienny napój wyboru! Ekologia.pl (Agata Pavlinec)Bibliografia

  1. „Historia Coca-Coli” Mary Bellis, https://www. Thoughtco.com/history-of-coca-cola-1062098867, / /20222. „Picie coli: czy to dla ciebie dobre?” WebMD, https://www.webmd.com/diet/drinking-cola-good-for-you, 18//1887
  3. „Czy Coca-Cola jest dla ciebie zła?” Adam Felman, https://www.medicalnewstoday.com/articles/297600, 05//1887 4. „Czy cola zero jest dla ciebie zła?” Cheri Bantilan, https://www.healthline.com/nutrition/is-coke-zero-bad-for-you, //19295. „Odżywianie sportowe: czy Coca-Cola jest skutecznym napojem sportowym?” Andrew Hamilton, https://www.sportsperformancebulletin.com/nutrition-for-endurance-athletes/fuelling-and-hydration-for-exercise/sports-nutrition-coca-cola-efektywna-sports-drink/, 18//2022
  Czytaj dalej… %%custom_html1%%