Nootropics, czyli „inteligentne leki”, to klasa substancji, które mogą zwiększyć wydajność mózgu. Czasami nazywa się je wzmacniaczami poznania lub substancjami wzmacniającymi pamięć.

Nootropiki na receptę to leki o działaniu pobudzającym. Mogą przeciwdziałać objawom chorób, takich jak zespół nadpobudliwości z deficytem uwagi (ADHD), narkolepsja lub choroba Alzheimera.

Substancje bez recepty, które mogą poprawić sprawność mózgu lub koncentrację – takie jak kofeina i kreatyna – są również uważane za nootropowe. Nie leczą chorób, ale mogą mieć pewien wpływ na myślenie, pamięć lub inne funkcje umysłowe.

W tym artykule omówiono inteligentne leki na receptę i bez recepty, w tym ich zastosowania, działania niepożądane i ostrzeżenia dotyczące bezpieczeństwa.

Nootropics na receptęa woman taking nootropics at her desk.

Osoba może wziąć nootropy w leczeniu ADHD, narkolepsji lub demencji.

Lekarz może przepisać nootropowy lek w celu leczenia choroby. Zwykle lek jest rodzajem stymulatora, takiego jak amfetamina, który może pomóc w leczeniu ADHD, narkolepsji, demencji lub podobny przypadków.

Nootropics na receptę obejmują:

  • modafinil (Provigil), stymulant, który reaguje na nagłą senność narkolepsji
  • adderall, który zawiera amfetaminy służące do leczenia ADHD
  • metylofenidat (Ritalin), stymulant, który radzi sobie z objawami narkolepsji i ADHD
  • memantyna (Axura), która leczy objawy choroby Alzheimera

Chociaż mogą one być skuteczne w leczeniu określonych schorzeń, osoba nie powinna stosować ich bez recepty.

Jak wszystkie leki na receptę, niosą ryzyko skutków ubocznych i interakcji, a osoba powinna brać je tylko pod opieką lekarza.

Częste działania niepożądane leków nootropowych na receptę obejmują:

Niektóre dowody sugerują, że ludzie, którzy używają leków nootropowych na receptę w celu poprawy funkcji mózgu, są bardziej narażeni na zachowania impulsywne, takie jak ryzykowne kontakty seksualnej praktyki.

Pracownicy służby zdrowia powinni ściśle współpracować z osobami przyjmującymi leki nootropowe na receptę, aby kontrolować wszelkie działania niepożądane i monitorować ich stan.

Nootropy bez recepty

Termin „nootropowy” może również odnosić się do naturalnych lub syntetycznych suplementów, które poprawiają sprawność umysłową. W poniższych sekcjach omówiono leki nootropowe, które nie wymagają recepty.

Kofeina

Wiele osób spożywa napoje zawierające kofeinę, na przykład kawa lub herbata, ze względu na ich działanie pobudzające. Badania sugerują, że kofeina jest bezpieczna dla większości ludzi w umiarkowanych ilościach.

Regularna filiżanka kawy lub herbaty może być dobrym sposobem na zwiększenie koncentracji umysłu. Jednak ekstremalne ilości kofeiny mogą nie być bezpieczne.

Food and Drug Administration (FDA) zaleca, aby ludzie nie spożywali więcej niż 400 miligramów (mg) kofeiny dziennie. Jest to ilość zawarta w 4–5 filiżankach kawy.

Pigułki i proszki kofeinowe mogą zawierać bardzo duże ilości stymulantów. Przyjmowanie ich może w rzadkich przypadkach prowadzić do przedawkowania kofeiny, a nawet śmierci.

Kobiety w ciąży lub planujące ciążę mogą wymagać ograniczenia lub uniknięcia spożycia kofeiny. Badania wykazały, że spożywanie 4 lub więcej porcji kofeiny dziennie wiąże się z większym ryzykiem utraty ciąży.

L-teanina

L-teanina to aminokwas występujący w herbatach czarnych i zielonych. Ludzie mogą również przyjmować suplementy l-teaniny.

W 2016 roku recenzja poinformowała, że ​​l-teanina może zwiększać fale alfa w mózgu. Fale alfa mogą przyczyniać się do zrelaksowanego, ale czujnego stanu psychicznego.

L-teanina może dobrze działać w połączeniu z kofeiną.

Kilka dowodów sugeruje, że ta kombinacja pomaga zwiększyć wydajność poznawczą i czujność. Każdy, kto chce spożyć l-teaninę w herbacie, powinien zachować ostrożność. Należy pamiętać o wytycznych FDA dotyczących kofeiny.

Nie ma wytycznych dotyczących dawkowania l-teaniny, ale wiele suplementów zaleca przyjmowanie 100 – 326 mg dziennie.

Kwasy tłuszczowe omega-3

person at desk holding omega 3 supplements in palmBadania wykazały, że kwasy tłuszczowe omega-3 są ważne w walce ze starzeniem się mózgu.

Kwasy tłuszczowe omega-3 należą do najbardziej znanych i dobrze przebadanych wzmacniaczy umysłowych.

Te wielonienasycone tłuszcze znajdują się w tłustych suplementach rybnych i olejach rybnych. Ten rodzaj tłuszczu jest ważny dla zdrowia mózgu, a człowiek powinien pozyskiwać go ze swojej diety.

Omega-3 pomagają budować błony wokół komórek organizmu, w tym neuronów. Tłuszcze te są ważne dla naprawy i odnowy komórek mózgowych.

W 2015 roku recenzja wykazała, że ​​kwasy tłuszczowe omega-3 chronią przed starzeniem się mózgu. Inne badania wykazały, że kwasy omega-3 są ważne dla funkcji mózgu i układu nerwowego.

Jednak dokładniejsza  analiza wykazała, że ​​„brak korzyści dla funkcji poznawczych z suplementacją omega-3 [polyunsaturated fatty acids] wśród starszych osób zdrowych poznawczo”. Autorzy zalecają dalsze badania długoterminowe.

Osoba może otrzymywać suplementy omega-3 w różnych formach, w tym olej z ryb, olej z kryla i olej z alg.

Suplementy te wiążą się z niskim ryzykiem działań niepożądanych, gdy osoba przyjmuje je zgodnie z zaleceniami, ale mogą wchodzić w interakcje z lekami wpływającymi na krzepnięcie krwi. Zapytaj lekarza przed ich zażyciem.

Racetamy

Racetamy to syntetyczne związki, które mogą wpływać na neuroprzekaźniki w mózgu. Niektóre racetamy nootropowe obejmują:

  • piracetam
  • pramiracetam
  • fenylopiracetam
  • aniracetam

Badanie przeprowadzone na szczurach sugeruje, że piracetam mogą mieś działanie neuroprotekcyjne.

Jednak recenzja stwierdza, że ​​„Niektóre badania sugerują, że piracetam może przynieść pewne korzyści, ale ogólnie dowody nie są spójne ani wystarczająco pozytywne, aby uzasadnić jego zastosowanie w przypadku demencji lub upośledzenie funkcji poznawczych ”. Potwierdzenie tego będzie wymagało dalszych badań.

Nie ma ustalonej dawki dla racetamów, więc osoba powinna postępować zgodnie z instrukcjami i skonsultować się z lekarzem. Ogólnie rzecz biorąc, badania nie wykazały niekorzystnych skutków przyjmowania racetamów zgodnie z zaleceniami.

Miłorząb dwuklapowy

Ginkgo biloba to drzewo pochodzące z Chin, Japonii i Korei. Jego liście są dostępne jako suplement ziołowy.

Badanie z 2016 roku wykazało, że miłorząb dwuklapowy jest „potencjalnie korzystny” dla poprawy funkcji mózgu, ale potwierdzenie tego wymagać będzie dalszych badań.

Miłorząb dwuklapowy może pomóc w objawach demencji, zgodnie z jedna recenzja, w której zgłoszono skutki występujące u osób, które przyjęły więcej niż 200 mg dziennie przez co najmniej 5 miesięcy.

Autorzy przeglądu zauważają jednak, że potrzebne są dalsze badania. Ponadto, z dostępnymi na receptę lekami nootropowymi, miłorząb japoński może nie być najbardziej bezpieczną lub skuteczną opcją.

Żeń-szeń Panax

Żeń-szeń Panax to wieloletni krzew rosnący w Chinach i na części Syberii. Ludzie używają jego korzeni w celach leczniczych.

Ludzie nie powinni mylić Żeń-szenia Panax z innymi rodzajamiżeń-szeni, takimi jak odmiany syberyjskie lub amerykańskie. Są to różne rośliny o różnych zastosowaniach.

Badanie z 2018 roku informuje, że Żeń-szeń Panax może pomóc w zapobieganiu rozwoju niektórych chorób mózgu, w tym chorobie Alzheimera, Parkinsona i Huntingtona. Może także pomóc w odzyskaniu sprawności mózgu po uderzeniu.

Żeń-szeń Panax współdziała z wieloma lekami, więc skonsultuj się z lekarzem przed zażyciem. Typowa dawka dla funkcji umysłowych to 100 – 600 mg raz lub dwa razy dziennie.

Rhodiola

Niektóre dowody sugerują, że Rhodiola roseaL., znany również jako rhodiola lub roseroot, może pomóc w rozwoju zdolności poznawczych.

W jednym z przeglądów stwierdzono, że rhodiola może mieć działanie neuroprotekcyjne i może pomóc w leczeniu chorób neurodegeneracyjnych.

Inna recenzja wykazała, że ​​rodiola pomaga regulować neuroprzekaźniki w mózgu, wpływając pozytywnie na nastrój.

Kapsułki różyczki mają różną moc. Zwykle osoba przyjmuje kapsułkę raz lub dwa razy dziennie.

Kreatyna

Kreatynato aminokwas, który jest budulcem białka. Ten suplement jest popularny wśród sportowców, ponieważ może pomóc poprawić wydajność ćwiczeń. Może to również mieć wpływ na zdolności umysłowe.

Podczas badania w 2018 roku stwierdzono, że przyjmowanie kreatyny zdaje się pomagać w krótkotrwałej pamięci i wnioskowaniu. Nie wiadomo, czy pomaga mózgowi w inny sposób.

Międzynarodowe Towarzystwo Żywienia Sportowego donosi, że suplementacja kreatyną do 30 gramów dziennie jest bezpieczna dla zdrowych ludzi, aby stosować ją przez 5 lat.

Inne badnie zauważa, że ​​przeprowadzono ograniczone badania nad tym, czy suplement ten jest bezpieczny i skuteczny dla sportowców w wieku dojrzewania.

Czy nootropy działają?

Niektóre małe badania pokazują, że część suplementów nootropowych może wpływać na pracę mózgu. Ale brak jest dowodów z większych, kontrolowanych badań, które wykazałyby, że niektóre z tych suplementów konsekwentnie działają i są całkowicie bezpieczne.

Ze względu na brak badań eksperci nie mogą z całą pewnością stwierdzić, że nootropiki dostępne bez recepty poprawiają myślenie lub funkcjonowanie mózgu – lub że każdy może z nich bezpiecznie korzystać.

Na przykład jeden raport na temat wzmacniaczy poznawczych wykazał, że nie ma wystarczających dowodów na to, że są bezpieczne i skuteczne dla zdrowych ludzi. Naukowcy wskazują również na obawy etyczne.

Istnieją jednak dowody, że kwasy tłuszczowe omega-3 mogą korzystnie wpływać na mózg i ogólny stan zdrowia. Ponadto kofeina może poprawić koncentrację psychiczną w krótkim okresie.

Uwagi dotyczące bezpieczeństwa nootropów

doctor and patient in office discussing adrenal cancerOsoba powinna powiadomić lekarza na temat wszelkich interakcji, które mogą mieć suplementy z istniejącymi lekami.

Tak jak w przypadku każdego suplementu, istnieje ryzyko wystąpienia działań niepożądanych i interakcji z lekami. Ludzie powinni porozmawiać ze swoimi lekarzami na temat bezpieczeństwa każdego suplementu przed jego zażyciem.

Ponadto niektóre suplementy mogą nie zawierać tego, co mówią ich etykiety. Badanie produktów rodioli, wykazało, że niektóre zawierają zanieczyszczenia lub inne składniki niewymienione na etykiecie.

Z tego powodu ważne jest, aby kupować suplementy tylko od renomowanych firm, które przechodzą niezależne testy.

Kupowanie nootropów

Recepta jest konieczna w przypadku niektórych nootropów, takich jak Provigil i Adderall. Leki nootropowe dostępne bez recepty są dostępne w niektórych supermarketach i drogeriach. Można wybrać też między markami online:

Nie wszystkie z tych suplementów są zalecane przez pracowników służby zdrowia, a niektóre mogą wchodzić w interakcje z lekami. Zawsze porozmawiaj z lekarzem przed wypróbowaniem suplementu.

Podsumowanie

Wielu lekarzy zgadza się, że najlepszym sposobem na zwiększenie funkcji mózgu jest odpowiedni sen, regularne ćwiczenia, zdrowa dieta i zarządzanie odpoczynkiem.

Dla osób, które chcą poprawić swoją funkcję poznawczą, w niektórych przypadkach pomocne mogą być suplementy nootropowe. Każdy zainteresowany wypróbowaniem nootropiku powinien skonsultować się z pracownikiem służby zdrowia w sprawie wyboru najlepszych możliwości.