Niezależnie od tego, czy jesteś studentem college’u, który chce zdać egzaminy, zapracowanym profesjonalistą dążącym do awansu, czy starszą osobą dorosłą, która obawia siędemencjipomysł zażycia pigułki, która zwiększy twoją siłę roboczą, może wydawać się całkiem atrakcyjny. Być może więc nie jest zaskakujące, że stosowanie nootropów – czyli wzmacniaczy poznawczych lub inteligentnych leków – rośnie. Ale czy one działają? Czy są bezpieczne?

        

Termin „nootropics” po raz pierwszy odnosi się do chemikaliów, które spełniają bardzo szczegółowe kryteria. Ale teraz używa się go w odniesieniu do każdej naturalnej lub syntetycznej substancji, która może mieć pozytywny wpływ na umiejętności umysłowe. Ogólnie, nootropiki dzielą się na trzy ogólne kategorie:suplementy diety, związki syntetyczne ileki na receptę.

        

Podczas gdy eksperci ds. Zdrowia ogólnie zgadzają się, że przyjmowanie recepty nootropowej do celów zatwierdzonych przez FDA (takich jak leki pobudzające, jeśli maszADHDlubdonepezil, jeśli cierpisz na chorobę Alzheimera), pomocne może być zastosowanie dowolnego rodzaju wzmacniacza funkcji poznawczych u zdrowych osób.

      

      

        

Co mówią badacze         

Dr n. Med. Barry Gordon, dyrektor działu neurologii poznawczej / neuropsychologii w Johns Hopkins Medicine, twierdzi, że „nie ma mocnych dowodów”, że którykolwiek zPomocne są suplementysprzedawane za rzekome zdolności zwiększania pamięci. „Nie jest jasne, czy działają i nie jest jasne, że są bezpieczne” – mówi. Jest także sceptyczny wobec podstawowej przesłanki nootropów.

        

„Obwody zaangażowane w poznawanie ludzi są bardzo skomplikowane i nie w pełni zrozumiałe” – mówi. „Nie można tak łatwo„ podkręcić tarczy ”.” Zauważa, że ​​ludzie, którzy uważają, że ich sprawność psychiczna wzrosła dzięki nootropom, są w dużej mierze pod wpływem efektuplacebo. „Jeśli jesteś bardziej pewny siebie i myślisz, że poradzisz sobie lepiej, tyzrobiszrób lepiej.”

        

Dr Chris D’Adamo, dyrektor ds. Badań i edukacji w University of Maryland’s Center for Integrative Medicine, ma inne zdanie. Podobnie jak Gordon, nie uważa, że ​​nootropics da ci nadludzkie zdolności umysłowe, ale wierzy, że mogą potencjalnie dać niektórym ludziom przewagę.

        

„Większość ludzi, którzy chcą zoptymalizować funkcje poznawcze, lepiej byłoby skoncentrować się na wystarczającej ilościsnu, spożywając dietę o dużej zawartości składników odżywczychi zarządzając ichstres”, mówi. Ale kiedy już opanujesz te podstawy, odpowiednie nootropiki mogą służyć jako bonus, pomagając ci jaśniej i ostrzej myśleć lub zmniejszyć szanse na pogorszenie funkcji poznawczych w miarę starzenia się,

      

    

    

      

Nieprzerwany

      

        

Rodzaje nootropów         

Prawie wszyscy używają nootropów, niezależnie od tego, czy wiedzą o tym, czy nie, mówi D’Adamo. Mówi okofeiniei chociaż może ona stanowić zagrożenie dla zdrowia, jeśli przesadzasz, wykazano, że ten naturalny stymulant poprawia umiejętności myślenia. D’Adamo: Kofeina daje również większy dostęp do kilku substancji chemicznych (neuroprzekaźników) wtwój mózg, taki jak acetylocholina, która pomaga w krótkotrwałej pamięci i nauce.

        

Ale większość osób zainteresowanych nootropami nie trzyma siękawylubherbaty. Rozgałęziają się na suplementy diety. Niektóre, takie jak żeń-szeń i miłorząb, nie poddały się badaniom naukowym. Jeszcze inne – w tym CDP-cholina, L-teanina,kreatynamonohydrat,Bacopa monnieri, huperzine A i winpocetyna – wciąż mogą być obiecujące.

        

Racetamy, takie jak piracetam, są innym rodzajem nootropów. Te syntetyczne związki można kupić bez recepty w USA, ale w innych krajach są one uważane za leki na receptę. D’Adamo mówi, że te chemikalia, które działają na neuroprzekaźniki, w tym acetylocholinę, były badane u starszych osób dorosłych, które mają obniżone zdolności myślenia. Nie poleca ich większości młodszych, zdrowych ludzi.

        

Nootropowe na receptę składają się głównie ze stymulantów, takich jak niektóreLeki ADHD. Chociaż te działają dobrze dla wielu osób zADHD, nie są zalecane dla innych, którzy po prostu chcą poprawić koncentrację i uwagę. Wielu studentów college’ów nielegalnie przyjmuje tego rodzaju narkotyki i chociaż mogą się one wydawać pomocne w krótkim okresie, istnieją poważne zagrożenia. Skutki uboczne mogą obejmowaćbezsenność,rozmyty obraz,wysokie ciśnienie krwi, szybkotętno, problemy z krążeniem iuzależnienie.

        

Innym rodzajem nootropowego na receptę jestmodafinil(Provigil). Jest zatwierdzony przez FDA do leczenianarkolepsji,bezdech sennyi zaburzenie pracy zmianowej, ale niektóre badania sugerują, że może to pomóc w nauce i zapamiętywaniu u zdrowych ludzi. Modafinil wydaje się być bezpieczniejszy niż inne rodzaje stymulantów, ale potrzebne są dalsze badania.

      

      

        

Najbardziej obiecujące opcje

        

Jeśli rozważasz wypróbowanie suplementów nootropowych, powinieneś najpierw porozmawiać z lekarzem. Podobnie jak w przypadku wszystkich suplementów, będziesz chciał, aby Twój lekarz poinformował Cię o wszelkich zagrożeniach dla zdrowia, takich jak wpływ na wszelkie stany chorobowe lub przyjmowane leki.

      

    

    

      

Nieprzerwany

      

        

Należy pamiętać, że chociaż istnieją pewne badania na ten temat, są one zazwyczaj niewielkie lub ograniczone do wpływu na osoby starsze. Ponadto chemia każdego mózgu jest wyjątkowa, więc to, co działa dla jednej osoby, może nie dla drugiej, mówi D’Adamo. To powiedziawszy, te cztery typy mogą obiecać:

        

          L-teanina :To suplement wydaje się nasilać psychiczne skutkikofeinai przeciwdziałaćkofeina– wywołuje rozgoryczenie, mówi D’Adamo. Badania wykazały, że połączenie kofeiny i L-teaniny może pomóc ci w wielozadaniowości. Najbezpieczniejszym sposobem na uzyskanie tej kombinacji jest picie czystejzielona herbata, która zawiera zarówno kofeinę, jak i L-teaninę, ale można również łączyć zwykłeKawalub herbata z dodatkiem L-teaniny.

        

Nie bierz kofeiny w postaci tabletek lub mocy, ponieważ zbyt łatwo jest ją przesadzić. Kofeina w nadmiarze może być toksyczna, powodując przyspieszone bicie serca, a nawet prowadząc dodrgawkilub śmierć. Tylko 1 łyżeczka czystego proszku kofeinowego może zawierać tyle kofeiny, ile można uzyskać 28 filiżanki kawy. FDA, która rozprawiła się z producentami czystych i wysoce skoncentrowanych produktów kofeinowych, zauważa, że ​​różnica między ilością bezpieczną a toksyczną jest bardzo mała.

        

          CDP-cholina :Często przepisana w Europie jako lek, wykazano, że CDP-cholina wspomaga pamięć – przynajmniej u osób z demencją spowodowaną problemami naczyniowymi w mózgu. Nie są znane żadne skutki uboczne, więc ogólnie uważa się, że można bezpiecznie spróbować.

        

          Monohydrat kreatyny:Często spotykane w suplementach kulturystycznych kreatyna pomaga budować masę mięśniową. Ale badania wykazały również, że może to poprawić umiejętności rozumowania i pamięć krótkotrwałą u zdrowych ludzi. Podnosi poziom cząsteczki zwanej ATP, co prowadzi do większej energii komórkowej, mówi D’Adamo. „Biorę to regularnie tylko dla energii. Jest bardzo bezpieczny.”

        

                       Bacopa monnieri                      :Tradycyjny indyjski ( ayurvedic) herb,Bacopa monnieri- znany również jako brahmi – niektórzy sugerowali, aby mózg mógł szybciej przetwarzać informacje. Powoduje wzrost gałęzi komórek nerwowych (dendrytów), mówi D’Adamo. Mówi, że ten proces zajmuje trochę czasu; oczekuj 4-6 tygodni na wyniki.

      

    

    

      

Nieprzerwany

      

        

Łącząc kilka z tych suplementów może wydawać się dobrym pomysłem – i wiele formuł na rynku, które właśnie to robią – D’Adamo nie zaleca tego, ponieważ większość kombinacji nie była dobra -badane. Zamiast tego sugeruje wypróbowanie jednego lub dwóch przez kilka miesięcy, a następnie wzięcie miesiąca wolnego przed powrotem do nich lub przejściem na inne. Jego troską jest to, że możesz stać się tolerancyjny na nootropiki (w tym kofeinę), co oznacza, że ​​będziesz potrzebować coraz więcej, aby ci pracowali.

        

Podobnie jak w przypadku wszystkich suplementów diety, należy również pamiętać, że FDA nie reguluje ściśle suplementów nootropowych w sposób, w jaki robi leki na receptę. Szukaj renomowanych marek i zaufaj swojemu ciału: jeśli zauważysz jakieś skutki uboczne lub nie zauważysz poprawy w oczekiwanym terminie, dobrze jest przestać.

      

           

       

16962Czytaj więcej