• Kolagen to białko strukturalne, które działa jako budulec dla zdrowej skóry, kości, stawów i tkanek łącznych.
  • Istnieje przynajmniej 28 różnych rodzajów kolagenu, ale typy I, II i III stanowią jego większą część w twoim ciele.

Twoje ciało naturalnie wytwarza kolagen, ale produkcja zaczyna zwalniać po 20 roku życia.

Możesz uzyskać więcej kolagenu z niektórych pokarmów i suplementów kolagenowych, takich jak hydrolizowane białko kolagenowe – inaczej białko kolagenowe w proszku lub peptydy kolagenowe.

Wygląda na to, że wszyscy mówią o zaletach białka kolagenowego: świecąca skóra, elastyczne stawy i silne kości. Tak proszę! Ale jeśli nadal zastanawiasz się, co to do cholery jest, trafiłeś we właściwe miejsce. Czytaj dalej, aby uzyskać informacje o tym pracowitym białku, o wszystkich korzyściach dla twojego ciała i o tym, jak uzyskać więcej białka kolagenowego w swoim życiu. Twoje ciało będzie ci wdzięczne.

Pobierz teraz Bulletproof Diet Plan

Co to jest białko kolagenowe?

Kolagen to białko strukturalne, które działa jako budulec kości, zębów, mięśni, skóry, stawów i tkanek łącznych.

Pomyśl o tym jak o kleju, który trzyma twoje ciało razem. Najbardziej obfite białko w organizmie, kolagen stanowi ponad jedną trzecią całkowitego białka. Jest bogaty w glicynę, prolinę i hydroksyprolinę – aminokwasy, które pomagają twojemu ciału tworzyć nowy kolagen.

A peptydy kolagenowe?

Prawdopodobnie spotkałeś się z terminami „peptydy kolagenowe”, „zhydrolizowany kolagen” i „proszek kolagenowy”. po prostu różne nazwy tego samego: zhydrolizowany proszek białka kolagenu. W szczególności termin „peptydy kolagenowe” odnosi się do kolagenu, który przeszedł proces zwany hydrolizą. Proces ten rozkłada aminokwasy w kolagenie na mniejsze cząsteczki, ułatwiając organizmowi wchłanianie. Dowiedz się więcej o tym, jak działają suplementy kolagenu .

Rodzaje kolagenu

woman stretching

Istnieje przynajmniej 28 różnych typów kolagenu, ale typy I, II i III forma luzem – pomiędzy 80 i 90 procent – kolagenu w twoim ciele.

Typy I i III zapewniają strukturę skóry, mięśni i więzadeł, podczas gdy typ II znajduje się w chrząstce i oku.

Korzyści z kolagenu

Dobry dla młodzieńczej skóry

Kolagen stanowi większość skóry, ale twoje ciało zużywa mniej kolagenu w miarę starzenia się – począwszy od 20 roku życia. Wynik? Zwisająca skóra i drobne linie. Badania pokazują, że przyjmowanie suplementów kolagenu może wspierać pulchną skórę i może redukować zmarszczki.

Wzmacnia kości i stawy

working out with stronger joins

Peptydy kolagenowe wzmacniają twoje stawy, czyniąc je bardziej odpornymi. Badania pokazują, że przyjmowanie zhydrolizowanego kolagenu (inaczej proszku białka kolagenu) zmniejsza ból stawów po wysiłku i zwiększa gęstość chrząstki, czyniąc stawy bardziej elastycznymi. A 2008 badanie wykazało, że sportowcy, którzy przez sześć miesięcy przyjmowali zhydrolizowany kolagen, zauważyli poprawę w braku bólu stawów po wysiłku. Inne badania wykazały, że kolagen pomaga ukoić ból pleców i kolan. Nowe dowody sugeruje, że kolagen wspiera nawet silne kości.

Jak uzyskać więcej kolagenu w diecie

Jedz więcej produktów bogatych w kolagen

bowl of broth

Do dobrych dietetycznych źródeł kolagenu należą:

Stosuj suplement peptydu kolagenowego

Proszek białka kolagenowego (inaczej peptydy kolagenowe) ułatwia uzyskanie większej ilości kolagenu w diecie. Po prostu wymieszaj jedną lub dwie miarki proszku kolagenu z koktajlem Kawa kuloodporna , zupą lub wodą. Wybierz proszek pochodzący od krów z wolnego wybiegu, wolnych od hormonów, takich jak Kuloodporne białko kolagenowe .

Związane z: Co wyróżnia Kuloodporne Białka Kolagenowe?

Jedz pokarmy bogate w witaminę C

Połącz swój kolagen z witaminą C, która odgrywa kluczową rolę w tworzeniu większej ilości kolagenu w twoim ciele.

„Fibroblasty skóry są całkowicie zależne od witaminy C w syntezie kolagenu i regulacji równowagi kolagenu / elastyny ​​w skórze właściwej”, napisali naukowcy w 2017 przegląd literatury .

Jest prosty sposób, aby uzyskać więcej witaminy C w swojej diecie: jedz lekko gotowane warzywa, takie jak brukselka, szpinak i brokuły, a także świeże jagody. Możesz również uzupełnić dodatkową witaminą C. Dla dorosłych zalecana dzienna dawka to 65 do 90 mg dziennie, a górna granica to 2, 000 mg dziennie.

Kolagen jest jednym z tych rzadkich suplementów, który faktycznie zasługuje na tytuł zdrowego starzenia się. Więc wypij trochę bulionu kostnego lub zmieszaj proszek białka kolagenowego z koktajlem – to łatwe urozmaicenie codziennej rutyny.

Często zadawane pytania dotyczące białka kolagenu

Jaka jest różnica między kolagenem a żelatyną?

Żelatyna i kolagen oferują podobne korzyści, ponieważ są zasadniczo takie same w różnych postaciach. Żelatyna tworzy delikatny żel po rozpuszczeniu w gorącym płynie i schłodzeniu. Kuloodporne białko kolagenowe jest hydrolizowane o krok dalej, dzięki czemu łatwo miesza się z gorącymi lub zimnymi płynami, bez żelowania podczas chłodzenia. Posługuj się Kuloodporne Collagelatin do robienia puddingów, galaretki i żelki, lub do zagęszczenia zup i sosów.

Jakie suplementy mogę dodać do mojego kolagenu w celu uzyskania korzyści dla skóry?

Aby jeszcze bardziej skorzystać ze skóry, połącz kolagen z innymi przyjaznymi dla skóry składnikami. Wspomnieliśmy już o przyjmowaniu go z witaminą C. Dodanie suplementu kwasu hialuronowego do codziennej rutyny kolagenu zapewnia dodatkowe korzyści dla zdrowego starzenia się obu.

Dowiedz się o zaletach suplementów kwasu hialuronowego.

Aby uzyskać więcej informacji, sprawdź te 13 przepisy na peptydy kolagenowe, aby Twoja skóra świeciła .

Co oznacza „zhydrolizowany kolagen”?

„Hydroliza” brzmi dziwnie, ale oznacza po prostu zerwanie wiązania wodorowego z wodą. Najłatwiejszym sposobem myślenia o tym procesie jest przemyślenie wszystkich kroków związanych z trawieniem. Rozgryzasz jedzenie na mniejsze części, żując je, a następnie rozkłada się ono na jeszcze mniejsze cząsteczki w żołądku, aby twoje ciało mogło wykorzystać wszystkie składniki odżywcze. Podobnie jak trawienie, hydroliza przekształca kolagen w mniejsze cząsteczki. Cząsteczki te łatwiej wchłaniają się w twoim ciele.

Jak wybrać najlepszy suplement białka kolagenowego?

Białko kolagenowe w proszku znajdziesz w wielu różnych produktach, takich jak proszki i batony proteinowe. Ale zanim zaczniesz od  eliksiry piękna węgiel kolagenowy i kolagenowy chleb ketonowy , zadaj sobie następujące pytania:

Czy kolagen pochodzi od zwierząt hodowanych na pastwiskach? Kiedy ty kupujesz produkty wykonane ze zwierząt karmionych trawą, wspierasz szczęśliwe krowy, które większość życia spędzały na pastwiskach.

Czy ma jakieś wypełniacze? Spójrz na etykietę, aby zrobić na pewno nie zawiera żadnych niepotrzebnych dodatków. Lista składników na niesmacznych peptydach kolagenowych powinna zawierać tylko zhydrolizowany proszek kolagenowy – nic więcej.

Ciesz się Kuloodpornym Białkiem Kolagenowym już dziś