W tym artykule wyjaśniono wszystko, co musisz wiedzieć o BHB, o tym, jak działa na diecie ketonowej i czy powinieneś dodać suplement BHB do swojego stylu życia.

  • Jeśli stosowałeś dietę ketonową lub jeśli ograniczasz węglowodany przez pewien czas, są szanse, że natknąłeś się na beta-hydroksymaślan lub suplementy BHB.
  • Te proszki, pigułki i napoje obiecują ułatwić keto i poprawić wyniki, jeśli już jesteś w ketozie. Ale czy to działa?
  • Możesz zauważyć wzrost ketonów, ale suplementy mają wiele wad.

Jeśli szukasz informacji o diecie ketonowej lub jeśli ograniczasz węglowodany przez pewien czas, prawdopodobnie trafiłeś na beta-hydroksymaślan lub suplementy BHB. Te proszki, pigułki i napoje obiecują ułatwić keto i poprawić wyniki, jeśli już jesteś w ketozie. Ale czy to działa?

Co to są ketony i BHB?

Twoje ciało może korzystać z dwóch głównych źródeł paliwa: glukozy i ketonów. Glukoza jest tym, co dostajesz, gdy rozkładasz cukier i węglowodany. Kiedy masz więcej glukozy niż możesz użyć, twoje ciało gromadzi nadmiar w wątrobie i mięśniach w postaci glikogenu. Gdy te zbiorniki są pełne, glukoza jest magazynowana jako tłuszcz.

Ketony wchodzą w grę, gdy glukoza i glikogen nie są dostępne. Kiedy masz niski poziom glukozy, twoje ciało wytwarza trzy rodzaje ciał ketonowych: acetooctan (AcAc), aceton i beta-hydroksymaślan (BHB), które mózg i ciało mogą wykorzystać jako paliwo. Czujesz wszystkie niesamowite korzyści z ketozy, gdy twoje ciało wytwarza i używa BHB.

Czy warto mierzyć ketony?

Większość ludzi zgadza się, że spalanie ketonów przynajmniej przez większość czasu jest znacznie przyjemniejszym i produktywniejszym doświadczeniem niż spalanie glukozy przez cały czas. Kiedy spalasz glukozę, czujesz się energiczny i czujny zaraz po jedzeniu, a potem upadasz, głodujesz i rozprasza Cię potrzeba uzupełnienia. Kiedy palisz ketony, twoja energia jest znacznie bardziej stabilna i nie odczuwasz głodu i rozproszenia, tak jak to się dzieje, gdy spalasz glukozę.

Kiedy poziom ketonów rośnie, głód biegnie w tle, a nie w świetle reflektorów. Ponieważ możesz spędzać godziny bez myślenia o jedzeniu, możesz skupić się na pracy, dzieciach i wszystkim, co jest dla Ciebie ważne – zamiast szukać sposobów zaspokojenia swoich pragnień.

Tak więc krótka odpowiedź brzmi: tak, dobrze jest mieć ketony we krwi.

 Dlaczego chcesz zwiększyć swoje BHB?

women doing push-ups at the gym

Kiedy zaczniesz przechodzić w ketozę, twoje ciało zacznie wypompowywać acetooctan. Cząsteczki acetooctanu zasilają komórki lub przekształcają się w BHB i aceton, dwa pozostałe typy ciał ketonowych. W miarę pogłębiania się ketozy, poziom BHB wzrośnie , kiedy zaczynasz czuć się nie do powstrzymania.

Będziesz wiedział, kiedy wejdziesz w dobrą ilość BHB, ponieważ doświadczysz:

  • Utrata masy ciała
  • Zmniejszone pragnienie i głód
  • Więcej energii
  • Skupienie i siła mózgu

Właśnie to przyciągnęło cię do keto.

Może wystąpić ciężki okres grypy ketonowej podczas przejścia od spalania cukru do spalania tłuszczu. Jest to całkowicie normalne, nie trwa długo, a wszystkie niesamowite zalety keto czekają na ciebie po drugiej stronie. Powieś tam!

Jak podnieść poziom ketonów?

Poziom ketonu we krwi 0,8 mmol / L to wartość, gdy zaczyna dziać się magia. Jedynym sposobem, aby dowiedzieć się, co spalasz w danym momencie, jest przetestowanie się za pomocą pasków moczu (najmniej dokładne, ale przyzwoite), ketometru oddechowego lub ketometru krwi (najdokładniejsze). Dzięki doświadczeniu możesz ocenić, czy spalasz glukozę czy ketony, na podstawie tego, jak się czujesz. Oto kilka sposobów na podniesienie ketonów.

Dieta niskowęglowodanowa

Najczęstszym sposobem na zwiększenie ketonów jest ograniczenie węglowodanów i cukru – inaczej dieta ketogenna lub dieta ketonowa. Gdy ograniczysz węglowodany, twoje ciało będzie spalało glukozę (cukier we krwi) i glikogen, który jest magazynowany. Kiedy to wszystko zniknie, zaczniesz wytwarzać ketony.

Możesz przyspieszyć zmianę, ćwicząc. Dobry trening przepali twoje zapasy glukozy i glikogenu, dzięki czemu przejdziesz do spalania tłuszczu szybciej, niż gdybyś na to czekał.

Ketony egzogenne, czyli suplementy ketonowe.

Niektóre osoby przyjmują BHB w postaci suplementów ketonowych, ale istnieje wiele wad związanych z tymi, które występują na rynku. Mniej więcej w połowie tego artykułu znajdziesz zalety i wady wszystkich różnych rodzajów egzogennych ketonów. Pewnie, egzogenne ketony podniosą poziom ketonów, ale jakim kosztem?

Istnieją trzy główne rodzaje suplementów ketonowych na rynku. Oto główne wady każdego z nich:

  • Estry ketonowe. Estry ketonowe są cząsteczką BHB związaną z cząsteczką alkoholu (1,3 butanodiol, nie etanol, więc nie martw się o podrażnienie). Estry ketonowe podnoszą twoje ketony, ale są dość nowe na rynku i wciąż uczymy się, co robią, dobre i złe. Ponadto są drogie i smakują jak antyseptyki przemysłowe.
  • Sole ketonowe. Sole ketonowe są związane z minerałem, co czyni je w smaku trochę lepszymi niż estry ketonowe. Sole ketonowe są również nowością na rynku suplementów, a pełny zakres skutków ubocznych nie został jeszcze ustalony. Niektóre osoby zgłaszają problemy z trawieniem, co nie jest fajne.
  • Ketony malinowe. Ketony malinowe robią zippo dla twoich poziomów ketonowych. Jeśli zauważysz niewielki wzrost ketonów, to dlatego, że producent zawarł w formule trochę tłuszczu.

MCT olej – najlepszy sposób na podniesienie poziomu ketonów.

Najbardziej skutecznym sposobem na podniesienie poziomu ketonów jest włączenie oleju MCT z diety niskowęglowodanowej. MCT to średniołańcuchowy tłuszcz, który pomija kilka kroków metabolicznych i przekształca się bezpośrednio w ketony, które twoje ciało może wykorzystać niemal natychmiast. Jest wykonany z potrójnie destylowanego kwasu kaprylowego, który jest tłuszczem tak wydajnym w produkcji ketonów, że podnosi ketony cztery razy szybciej niż sama dieta niskowęglowodanowa lub post. Badanie UCSD wykazało, że kwas kaprylowy podniósł ketony wydajniej niż jakikolwiek inny rodzaj MCT.

Twoje ciało rozpoznaje MCT jako tłuszcz i wie, co z nim zrobić. W przeciwieństwie do związków chemicznych zawierających BHB, które pojawiły się na rynku w ciągu ostatnich kilku lat.

Twoje ciało stworzy wszystkie BHB, których potrzebujesz, jeśli stworzysz dla niego odpowiednie warunki. Ogranicz węglowodany, dodaj olej MCT i obserwuj, jak twoje poziomy rosną. Zaoszczędź swoje pieniądze, pomiń czynnik ryzyka i pozwól swojemu ciału zrobić to samo!

Zapisz się na listę mailingową UberzZrowia i otrzymuj najnowsze wiadomości i aktualizacje!