• Zwykła kawa zawiera przeciwutleniacze i kofeinę, które utrzymują koncentrację i energię przez cały dzień.
 • Typowe dodatki do kawy, takie jak sztuczne śmietanki i przetworzone substancje słodzące, mogą utrudniać osiągnięcie celów zdrowotnych.
 • Dowiedz się, jak kawa wpływa na metabolizm, a także wskazówki dotyczące wspomagania kontroli masy ciała.

) Twoja poranna kawa przynosi wiele korzyści. Według American Chemical Society [8] kawa jest jednym z najbogatszych źródeł przeciwutleniaczy w diecie przeciętnego człowieka . Tylko jedna porcja dostarcza korzystne związki, takie jak kwas chlorogenowy, przeciwutleniacze polifenolowe i kofeina. [1]

) Ale co z twoim metabolizmem? Jak się okazuje, kawa może wspomagać odchudzanie i spalanie tłuszczu – ale nie chcesz dodawać cukru i mocno przetworzonych śmietanek. Oto, co powinieneś wiedzieć o kawie i metabolizmie, a także o łatwych zamianach, dzięki którym możesz pozostać w grze.

Pobierz UberZdrowie 30 – Dzień aktualizacji i naucz się, jak napędzać umysł i ciało

Co sprawia, że ​​kawa jest dla Ciebie tak dobra?

Coffee and beans on table Zapomnij mit, że kawa spowalnia wydajność. Nauka pokazuje raz po raz, że twój poranny Joe zapewnia duże korzyści dla twojego zdrowia i dobrego samopoczucia:

 • Zawiera kwas chlorogenowy , związek, który, jak wykazano, chroni twoje mitochondria, obniża stan zapalny i wspiera zdrowie oczu.
 • Badania pokazują, że kofeina i inne związki zawarte w kawie wiążą się z niższym ryzykiem chorób takich jak choroba Alzheimera, choroby serca i cukrzyca typu 2. [3] [4]

  [5]

 • Kawa zawiera związki, które zwiększają metabolizm, pomagają spalać tłuszcz podczas ćwiczeń i mogą poprawić wyniki sportowe. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, jak to zrobić.
 • )

  Kawa i twój metabolizm

  )

  DNA helix on blue background

  Część korzyści z kawy pochodzi z kofeiny, psychoaktywnego leku pobudzającego. Wykazano, że kofeina zwiększa tempo metabolizmu – prędkość, z jaką twoje ciało zamienia kalorie w energię. [6] [7] [8]

  Wczesne badania sugerują również, że kofeina obsługuje

  spalanie tłuszczu podczas ćwiczeń . Jeden 2018 badanie dało uczestnikom 3 mg kofeiny na kilogram masy ciała. Spożywanie kofeiny faktycznie zmieniło spalanie kalorii – uczestnicy skończyli spalając więcej tkanki tłuszczowej podczas ćwiczeń , w porównaniu do samego spalania węglowodanów.

  Dodatkowo, stymulanty pomagają zwalczyć zmęczenie i podnoszą energię na wyższy bieg. To dlatego, że kofeina stymuluje ośrodkowy układ nerwowy, serce i mięśnie, zgodnie z American Council on Exercise .

  Jeśli szukasz porannego przedtreningówki, zwykła kawa to świetne miejsce na rozpoczęcie. Wykazano, że kofeina zwiększa wydajność sportową zarówno podczas długotrwałych ćwiczeń wytrzymałościowych, jak i krótkotrwałego intensywnego treningu. [9] Tak więc badania potwierdzają ideę, że kawa jest niesamowita. Należy jednak pamiętać o dwóch ważnych zastrzeżeniach:

  1. Nie przesadzaj . Do 400 mg kofeiny dziennie wydaje się być bezpieczna dla najbardziej zdrowych dorośli, zgodnie z Klinika majonezu. To około czterech filiżanek parzonej kawy.

  2. Bądź świadomy tego, co dodajesz do twojego kubka. Większość badań naukowych bada kofeinę lub zwykłą kawę, a nie latte z dyni. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, co powinieneś ograniczyć – i jakich dodatków do kawy się cieszyć.

  Ogranicz te popularne dodatki do kawy )

  Woman pouring sugar into coffee Nie wszyscy lubią czarną kawę, ale prawdopodobnie nie robisz sobie przysług, jeśli dodasz sztuczne śmietanki i cukier do rana napar.

  Podczas gdy dodają smaku Twojemu kubkowi, sztuczne śmietanki ładują kawę składnikami, które sprawiają, że czujesz się mglisty i zmęczony. Najpopularniejsze mleczne śmietanki zawierają potrawy franken, takie jak suszony syrop kukurydziany i olej roślinny, które są bogate w cukier i zapalne kwasy tłuszczowe omega-6.

  Dodatkowo, dodatek cukru (w tym „naturalnego” cukru, takiego jak cukier trzcinowy i kokosowy) przyczynia się do wzrostu poziomu cukru we krwi i awarii energetycznych. Nawet śmietanki na bazie roślin z mlekiem migdałowym lub kokosowym mogą zawierać dodatek cukru lub substancji wiążących, które psują bakterie jelitowe, które mogą ostatecznie wpływają na metabolizm . A co ze zwykłym kremem lub półtorej? Dzięki kazeinie i laktozie, dwóm głównym białkom mleka, pasteryzowane nabiał może powodować zaburzenia trawienne lub wywoływać alergie u osób z wrażliwością na mleko.

  Bez względu na to, jak popijasz, sztuczne śmietanki i dodatek cukru

  nie pomogą uzyskać wszystkich niesamowitych zalet kawy. Jeśli chcesz napoju o smaku gładkim, który nie sabotuje twoich celów zdrowotnych, nadal masz do wyboru.

  Związane z: Podnieś swój nawyk cukru dzięki tym kuloodpornym alternatywnym słodzikom

  )

  Użyj tych swapów do kremowej i aromatycznej kawy

  Coffee and coffee beans on black table with cinnamon sticks

  ) Czytaj dalej: Jak zwiększyć metabolizm bez tabletek lub boosterów

  Dołącz do ponad 1 miliona fanów Zapisz się na kuloodporną listę mailingową i otrzymuj najnowsze wiadomości i aktualizacje!