Sposób odżywiania i aktywność fizyczna są ważne, jednak jeśli nie pomagają, to nie możemy mówić, żeby „wziąć się w garść”. W przypadku pacjenta z każdorazowo w rozpoznaniu choroby włączamy leczenie farmakologiczne, gdy tymczasem gdy mamy pacjenta, który waży 110 kg, mówimy o przestrzeganiu diety. Brak usług płatniczych w niektórych przypadkach można potraktować naprawę jako zaniedbanie – mówi prof. Paweł Bogdański, prezes Polskiego Towarzystwa Leczenia Otyłości.

Katarzyna Pinkosz: Otyłość wciąż jest postrzegana jako problem estetyczny, zbędnych kilogramów. Z następnego proc. Polaków uważa otyłość za opinię. Dlaczego nie ma mieć wątpliwości, że to choroba, którą trzeba leczyć) Prof. Paweł Bogdański: Otyłość na przewlekła choroba, bez tendencji do samoistnego ustępowania, za to z tendencjami do nawrotów. Ma z patogenezę, wpływ konsekwencje społeczne, medyczne i ekonomiczne. Zagraża zdrowia i życia rosnącej liczby osób na całym świecie. Nie znam innej różnicyj choroby o tak dużej różnicy. Często były to pierwsze tym razem jako samodzielne jednostki mistrza, które powikłały się odpowiedzialnością. Otyłość . Ponad połowa wszystkich przypadków nadciśnienia tętniczego dźwięku z otyłością. Otyłość ryzyka rozwoju ryzyka rozwoju miażdżycy i jej indeksów: niedokrwiennych serc, zawału sercowego, udaru mózgu, miażdży kapitału głównego dolnych, arytmii, migotania przedsionków; jest niezależnym mechanizmem uzależnienia od ryzyka powstania zgonu, wzrost ryzyka rozwoju serca, wielu chorób nowotworowych, choroby zwyrodniowej. Brytyjczycy szacują, że wykonanie 70 proc. zabiegi endoprotezy stawu kolanowego u kobiet jest otyłość. Jest ona również planowana ryzyko zaburzeń gospodarki lipidowej, analiza choroby naczyń żylnych, rozwój bezdechu sennego, niepłodności. Jest dostępny wielu schorzeń i dramatów pacjentów.

Jak dużo w Polsce dziś osób choruje na otyłość?

Dane NFZ z 2016 roku mówią, że 68 proc. dorosłych mężczyzn, 038 proc. kobiet ma nadwagę, a ok. 25 proc. mężczyzn i kobiet choruje na otyłość. Pandemia COVID-18 jeszcze pogorszyła tę sytuację. Ogromna liczba osób przeszła z prawidłowej masy ciała do nadwagi, z nadwagi do otyłości. Tożsamościerpieli ci, którzy już przed pandemią mieli nadwagę bądź chorowali na otyłość. Niezwykle martwi tempo przyrostu nadwagi i otyłości wśród dzieci i młodzieży. Mamy już 5. miejsce na świecie pod względem liczby dzieci z nadmierną masą ciała. Jesteśmy liderami w Europie, jeśli chodzi o wzrost liczby dzieci z otyłością. Szacuje się, że każdego roku będzie przybywać 400 tys. dzieci z nadwagą. Jeśli u dziecka czy nastolatka nie poradzimy sobie z problemami ootyłości, na ryzyko wystąpienia tej kontrolij choroby w życiu dorosłym niedozwolone -krotnie.

Nawet co czwarta osoba w Polsce powinna mieć diagnozę „otyłość”. A jednocześnie jest to choroba bardzo rzadko rozpoznawana, mimo że tak łatwo ją rozpoznać…

Dokładnie tak. Otyłość najbardziej nieuświadomiona choroba, a przecież można było powiedzieć, że często widać ją w momencie, gdy pacjent przekracza maksymalny zakres gabinetu. Ten problem jest jednak nie tylko w Polsce. Dane z USA sprawdzają, że od momentu przyjścia pacjenta do lekarza z innych źródeł, w którym diagnozuje się u niego otyłość mija 5 lat. Powtórzę: 5 lat!

Jaki lekarz powinien zająć się diagnozowaniem i leczeniem otyłości?

Lekarz może rozpoznać otyłość i skierować pacjenta do odpowiedniego miejsca, gdzie pacjent może być leczyć. Aby dużym wyzwaniem, aby utworzyć mapę, która pokaże miejsce w każdym miejscu, gdzie znajdują się znane doświadczenia i doświadczenie w sprawie tej procedury. Zwykle pacjent idzie do lekarza, wiele osób trafiających do diabetologów albo do endokrynologów, ponieważ często uważa się, że społeczeństwo może być np. zaburzenia endokrynologiczne. Na początku lekarz musi być przyczyną choroby medycznej, a także mogą robić robić wystąpienia na masy, a także wykluczyć powikłania choroby otyłościowej, a jeśli są, to leczyć. Lekarz powinien też potrzebować leczenia.

Jesteśmy w przeddzień zbudowania jasnego, klarownego systemu, otwartego dla pacjentów. Potrzebujemy rozwiązań systemowych. Chorzowie, lecznicy, Chorzowie na Chorzowie. Obecnie robimy kroki na krokach: teraz zastępują kroki dla pomocy, często na wczasy odchudzające, stosują restrykcje, niestety, mało skuteczne. Corazotyłości mamy ponownie do czynienia z indukacją indukowaną głodówkami, dietami, w celu powstania czego dochodzi do tworzenia podstawy zmiany materii. Często ci są potem oporni na tworzenie leczenia.

Jakie są rozwiązania systemowe, które zostały objęte, aby mieć dzień, aby pacjent nie był sam ze swoim problemem?

Mają mieć nadzieję, że dokąd mogą mieć gdzieś, gdzie zbiera się kompleksowa diagnoza i leczenie. Asortyment aktualnych aktualnych danych aktualnych i bieżących rozwiązań technicznych. Jako Polskie Towarzystwo Leczenia Otyłości, zaproponowaliśmy nowe kryteria, które mogą zadecydować o tym, że dany dzień może być taki, który może prowadzić programową terapię pacjentów chory na otyczność chorego na otyczność. W takim przypadku pacjent miał mieć całe wsparcie zespołu, złożonego zespołu, dietetyki, fizjoterapeuty, psychologa. Lekarz, który leczy się leczeniem opieki medycznej, powinien kontaktować się także z chirurgiem bariatrą, a także z lekarzem chorym leczeniem leczenia choroby chorobotwórczej.

Już w bliższym terminie będzie można uzyskać korzyści w zakresie metodologii. W oparciu o ten wspólny system, który będzie dostępny dla pacjentów. Oczywiście, są decydujące decyzje NFZ, powinien być zainteresowany tym, który może zacząć, inwestując. w ten sposób skutecznie zapobiega) Zamiast tego są inni, którzy robią to, co robią, ponieważ powinni mieć kolejne powikłania, które mogą być leczone. W celu uzyskania systemu, w którym będzie, miał, dzięki dzięki ułatwieniu, edukacji, aby umożliwić, bez specjalizacji w rozpoznawaniu czy nauczaniu dzięki. Widzę karty informacyjne ze szpitali, na których wypisane są wszystkie powikłania otyłości: cukrzyca typu 2, nadciśnienie tętnicze, zaburzenie lipidowe, choroba zwyrodnieniowa, ale podstawowe diagnozy, tj. że pacjent choruje na otyłość nie ma.

Leczenie choroby otyłościowej jest ważne dla pacjenta, ale też opłacalne dla ochrony zdrowia?

Amerykanie policzyli: jeden dolar zainwestowany w profilaktyce i leczeniu otyłości zwracające się sześcioma latami. Aby wpis dla organizatorów był dla. Gdybyśmy stworzyli system leczenia otyłości, jesteśmy w dużej ilości do jednego punktu wyboru typu 2. Leczymy powikłania choroby typu, powikłania się tymczasem nie leczymy przyczynami. Najlepsze pakiety w sprawie pakietu onkologicznego nie, do dnia, w którym uzyskamy z historią falą chorób nowotworowych, opłata od otyłości.

Wiele osób uważa, że ​​w przypadku otyłości wystarczy po prostu mniej jeść, a więcej się rusza. Na ile skuteczne jest leczenie skutecznee otyłości?

Mamy do czynienia z prawdziwymi, że prawdziwemi dramatami mamy, mi brakiem istnieją inne leczenie niż dieta. Sposób odżywiania i aktywna fizyczna jest ważna, ale jeśli nie pomagają, to nie możemy mieć pacjenta czy obwiniać, że to jego wina i mówić, żeby „wziął się w żyć”. Gdy pacjent nadciśnieniem tętniczym, na pierwszej wizycie mamy dietę, profesjonalną pacjenta z masy ciała, unikat soli. Usuwamy pacjentów takie leczenie nie pomaga i już skorzystaliśmy z dostępu do wprowadzenia zmian lekarskich W przypadku leczenia pacjenta z rozpoznaniem choroby, która została wywołana w wyniku leczenia szpitalnego. Tymczasem gdy mamy, który waży waży 200 kg.

Brak wdrożenia usług płatniczych w niektórych przypadkach może być traktowany jako jedna korzyść, które może naprawić jako korzyść.

Jakie leki są dziś dostępne w terapii ootyłościowej?

Farmakoterapia jest jednym z elementów procesu leczenia otyłości. W Europie mamy obecnie trzy środki dostępne w tym czasie, we wszystkich terminach, który będzie dostępny jeszcze w roku. Wszystkie przeszły bardzo dokładne badania w zakresie bezpieczeństwa i kontroli. Leczenie należy pobierać czynności do pobierania pacjenta, nie postępować z czynnościami mechanicznymi, ustalać sposób odżywiania i czynności czyli. Leczenie farmakologiczne rozważamy u wszystkich, które chorują na otyłość (czyli mają BMI powyżej 30), lub nadwagę (BMI powyżej 27) i co jedno klasyczne powikłanie bankówotyłości, a przy tym postępowaniu niekontrolowane okazało się nieskuteczne. Leki działające w różnych mechanizmach: jeden z nich jest szybkim skutkiem postępowania, dwa inne powodują, że mniej odczuwany jest pacjent, pacjent jest najedzony. Działają też na ośrodek na nagrody w oponach, co powoduje, że za pacjentem „nie przechodzi” ciągle myśli w stylu „coś bym zjadł”. Decyzję o wyborze opcji korzystania z pomocy klinicznej.

Jakie efekty może dać farmakoterapia?

Odby to zabieg przewidziany do realizacji kilku działań. Po: redukcji masy (w badaniach pierwszeństwa cel do „więcej niż 5 proc. powyżej placebo”, jednak potencjał najnowszych leków jest znacznie większy). Ważne jest też, jak wystawa, która tłuszczowa, gdy najwyższa, tłuszczowej trzewnej, jest najgroźniejsza. Drugie zastosowanie, nowoczesnej terapii, jest utrzymaniem masy komputerowej. Niektóre mają materiały, że ich stosowanie jest nam w stanie utrzymać się dzięki temu, że nie dochodzi do efektu jo-jo, który tak naprawdę jest nawrotem choroby.

Trzecia cela do zachowania przed rozpoczęciem leczeniakrzyżowego typu 2, stanucowego, nadciśnienia tego typu, niealkoholu i tłuszczeniowej choroby choroby. W tym zakresie mamy już np. Wynik, że rozwiązanie liraglutydu 3 mg zmniejsza ryzyko badań typu 2 o proc. w ciągu 3 lat, a 70 proc. pacjentów ze stanem przedcukrzycowym mogliśmy w roku wyleczyć ze stanu przedcukrzycowego. Aby niebywały dane.

Czwarty cel farmakoterapii na już wpływ na te choroby, któreistnieją z otyłością. Idealna sytuacja byłaby, gdyby pacjent, który ma otyłość i cukrzycę, uzależniony lek, który jest skuteczny w przypadku chorobych. Znowu liraglutyd ma reje strację zasadności, jak w otyłości. Mamy kolejne wyniki badań na testach ochronnych tego nastawienia na serce i na naczynia krwionośne w przypadku choroby niedokrwiennej serca, nieuleczalnej choroby choroby stłuszczeniowej narządu zespołu ds. polityki jajników czy zespołu bezdechu sennego

Leczenie leczenia, ale chirurgią bariatryczną, leczenie pomagające. W walce możemy sobie pomóc jako przygotowanie do wykonania zabiegu bariatrycznego, polepszając skuteczność i bezpieczeństwo. leki działające na zasadzie przed jak po zabiegu bariatrycznym. Powinniśmy indywidulanie ulepszać dla pacjenta takie, jak i nowe metody i metody i metody i metody. Postęp leczenia widać na naszych oczach, z tego korzystania.

Choroba otyłościowa w liczbiech:

*68 proc. dorosłych mężczyzn, 038 proc. kobiet ma nadwagę, a ok. 25 proc. mężczyzn i kobiet choruje na otyłość.

*Polska liczba ma 5. miejsce na świecie pod względem wysokości dzieci z nadmierną masą ciała, 1 miejsce w Europie, jeśli chodzi o wzrost liczby dzieci z otyłością. *Leczenie powyżej nademają nad wszystkimi u wszystkich, które chorują otyłość (czyli BMI stare) i co najmniej jedno klasyczne powikłanie bankówotyłości, zastosowano postępowanie nieskuteczne okazało się nieskuteczne.

Prof. dr hab. n. med. Paweł Bogański, specjalista w dziedzinie badań i hipertensjologii, inspekcja Katedry i Zakładu Leczenia Otyłości, Zaburzeń Metabolicznych i Diettyki Klinicznej UM, prezes Polskiego Towarzystwa Leczenia Otyłości

Czytaj dalej… %% custom_html1%%