Prawie każdy z nas spędza ostatnio zbyt dużo czasu przed ekranem. Wielu z nas, jeśli nie większość, spędza większość dnia na jednym – w tym niestety nasze dzieci.

Z perspektywy czasu 20/20, oczywiście. Kiedy rok temu zaczęła się pandemia, nie mogliśmy wiedzieć, że potrwa tak długo. Nagle szkoła stała się odległa, skończyła się opieka dzienna. Wielu rodziców zaczęło pracować zdalnie, a ci, którzy pozostali w miejscu pracy, mieli mniej nadzoru w domu. W tym samym czasie sport, randki i inne czynności niezwiązane z ekranem dosłownie zniknęły. W naturalny sposób przeszliśmy do trybu przetrwania i włączyliśmy ekrany. Pozwalamy naszym dzieciom spędzać więcej godzin w mediach rozrywkowych, myśląc, że to nie potrwa długo. Przymknęliśmy oczy na brutalne gry online, uznając, że przynajmniej nasze dzieci miały kontakt ze swoimi przyjaciółmi.

Ale rok później wciąż tkwimy w naszych domach – a nasze dzieci są coraz bardziej przylepiają się do ekranów.

Życie na ekranie: Zmiany w zachowaniu i uczeniu się

To nie jest dla nich dobre . Poza prostym faktem, że czas spędzany przed ekranem jest czasem siedzącym, zbyt długi czas przed ekranem ma wpływ na zachowanie i uczenie się, które mogą zmienić nasze dzieci. Szybka stymulacja większości tego, w co dzieci angażują się w mediach rozrywkowych, sprawia, że ​​wolniejsze czynności, takie jak zabawa zabawkami, malowanie obrazu lub patrzenie na książkę, są mniej atrakcyjne. Nie tylko to, ale może wpływać na to, jak dzieci uczą się i ćwiczą umiejętności związane z funkcjami wykonawczymi, takie jak opóźniona gratyfikacja, rozwiązywanie problemów, współpraca i inne sposoby pokonywania wyzwań życiowych. Daje im również mniejsze szanse na wykorzystanie wyobraźni i kreatywności. Może wpływać na ich nastrój, wywołując u nich lęk lub depresję.

Jest dodatkowy problem, że trudno jest wiedzieć, co robią dzieci na ekranie; wiele małych dzieci odkrywa brutalne gry lub platformy mediów społecznościowych przeznaczone dla dorosłych, a ich rodzice nawet nie zdają sobie z tego sprawy.

Kroki, które rodzice mogą podjąć, spędzając czas przed ekranem

Zostało nam co najmniej kilka miesięcy pandemii – zbyt długo, by udawać, że ten problem z czasem przed ekranem jest tymczasowy. Musimy także zmierzyć się z faktem, że nawyki, których uczą się nasze dzieci, mogą nie ustąpić, gdy pandemia ustanie. Czas wprowadzić pewne zmiany – i zbudować nowe nawyki.

Więc co możemy zrobić?

Podsumuj problem . Spójrz uczciwie na to, co robią Twoje dzieci i Ty. Właściwie policz godziny i poszukaj informacji na temat tego, co dokładnie robią Twoje dzieci w Internecie (niech ci pokażą). To, czego się dowiesz, może cię zaskoczyć; wszyscy lubimy myśleć, że rzeczy są lepsze niż są. Jesteśmy ludźmi. Ale nie możesz dokonać zmian, dopóki nie wiesz, z czym masz do czynienia.

Narysuj kilka linii na piasku. Ekrany nie zawsze muszą być włączone, a niektóre czynności po prostu nie są w porządku. Czas na niektóre zasady, jeśli jeszcze ich nie masz. Na przykład:

  • Dzieci nie powinny być zaangażowane w działania lub gry online, które nie są w wieku -właściwy. Może to obejmować brutalne gry wideo. Pomyśl długo i intensywnie o tym, co chcesz zrobić swojemu dziecku. Jeśli masz pytania, porozmawiaj ze swoim pediatrą.
  • Czas spędzany przed ekranem nie powinien przeszkadzać w zasypianiu. Urządzenia powinny być ładowane w innym miejscu niż sypialnia (lub w trybie nie przeszkadzać nastolatkom).
  • Czas korzystania z urządzenia nie powinien nie przeszkadzać w kontaktach społecznych. Miej strefy bez ekranu, takie jak rodzinne posiłki lub inne rodzinne chwile. (Tak, to też oznacza rodziców.)
  • Czas spędzony przed ekranem nie powinien przeszkadzać w odrabianiu pracy domowej. To komplikuje zadanie domowe obejmujące ekrany, ale wiele dzieci rozprasza media społecznościowe i gry online.

Pomyśl jak rodzina o alternatywach dla ekranów . Na początku pandemii, kiedy myśleliśmy, że będzie szybka, wszyscy poszliśmy na skróty i byliśmy nieco leniwi, szukając alternatyw. Teraz, gdy wiemy, że nie jest to szybkie, musimy dokonać ponownej oceny.

Porozmawiaj o tym jako o rodzinie. Wyjaśnij, że czas przed ekranem musi zostać skrócony, to nie jest dyskusja – dyskusja dotyczy tego, co możesz zrobić zamiast tego. Na przykład:

  • Gry planszowe i zabawki: wyciągnij je, zrób miejsce do zabawy. Zapominamy, jak fajnie to może być.
  • Rób rzeczy! Buduj z bloków, stwórz miasto z pudełek. Pudełka z butelkami wina lub trunku mogą zrobić wspaniałe budynki mieszkalne, jeśli zostaną umieszczone na boku – możesz wyciąć drzwi i okna i ozdobić każdą komorę. Rysuj, maluj lub buduj z gliny. Robienie na drutach i szydełkowanie może być zabawne i łatwe do nauczenia dzięki samouczkom online.
  • Czytaj książki z aktualnymi stronami. Liczą się powieści graficzne i komiksy.
  • Gra na instrumentach. Dostępne są wirtualne lekcje – i darmowe samouczki online.
  • Gotuj i piecz. Wypróbuj nowe przepisy, zrób stare ulubione. To nie musi być wymyślne.

Niektóre z nich dotyczą również czasu dla dorosłych w zależności od wieku Twojego dziecka – a obecnie nie zawsze jest to łatwe. Spróbuj wymyślić pewne czynności, które nie wymagają aktywnego zaangażowania osoby dorosłej. Jeśli chodzi o zajęcia, które wymagają dorosłych, potraktuj to jako inwestycję w dobre samopoczucie swojego dziecka – a także szansę na odłączenie się od gniazdka i relaks.

Stwórz rodzinny plan medialny . American Academy of Pediatrics (AAP) ma świetne narzędzie, z którego możesz skorzystać. Być może będziesz musiał przejść przez kilka wersji, pracując nad odłączeniem rodziny od ekranów. Ale to dobrze; Chodzi o to, aby zacząć, oprzeć się na zdrowych nawykach, które będą dobrze służyć Twoim dzieciom do końca życia.

Śledź mnie na Twitterze @drClaire