• Brudne keto to wersja wysokotłuszczowej diety ketogenicznej o niskiej zawartości węglowodanów. Na czystej diecie ketonowej priorytetowo traktujesz całą żywność, trzymając się zwykłego rozkładu makroskładników ketonowych. Na brudnej diecie ketonowej nie ma znaczenia, skąd pochodzą te makra.
 • Brudni na diecie ketonowej mogą jeść mieszankę czystej żywności, fast foodów, cukru darmowe napoje i przetworzone przekąski pasujące do makr keto. Chociaż ten styl odżywiania jest bardziej elastyczny, istnieją dobre powody, aby w miarę możliwości traktować priorytetowo pełnowartościowe pokarmy bogate w składniki odżywcze.
 • Regularna dieta ketonowa nie musi jakbyś tracił pyszne, wygodne jedzenie. Poniżej znajdziesz proste przepisy na keto, takie jak czekoladowe pączki i kremowa Kuloodporna kawa .

„Brudny” to naładowane słowo, jeśli chodzi o jedzenie. Szczególnie w przypadku diety ketonowej „brudne keto” jest otwarte na interpretację. Dla niektórych oznacza to jedzenie fast foodów, gdy pojawia się apetyt, ale podejmowanie decyzji pozostających przy niskowęglowodanowych makrach ketonowych – na przykład zamawianie cheeseburgera z bekonem bez bułki i napoju gazowanego. Dla innych oznacza to od czasu do czasu przełamanie ketozy w celu włączenia nietradycyjnych składników keto.

Jak to wszystko działa i czy brudne keto jest dobre dla ciebie na dłuższą metę? Poznaj fakty na temat brudnego keto i tego, jak zmaksymalizować wyniki keto.

Co jest brudne keto?

Overhead view of soda cans

Po pierwsze: we wszystkich stylach diety ketonowej większość dziennych kalorii pochodzi z tłuszczów w diecie (około 752%). Jesz także umiarkowane białko (około 401%) i bardzo niewiele węglowodanów netto dziennie.

Ograniczenie węglowodanów wprowadza organizm w ketozę, stan metaboliczny, w którym spalasz tłuszcz, a nie węglowodany, jako paliwo. Wynik? Kontrola wagi i zmniejszenie stanu zapalnego. [2]

Brudne keto to wersja wysokotłuszczowej diety ketonowej o niskiej zawartości węglowodanów, w której występuje taki sam rozkład tłuszczów, białka i węglowodanów. Ale w porównaniu ze zwykłą dietą ketonową jest jedna kluczowa różnica: nie ma znaczenia, gdzie te makroskładniki pochodzą z.

To dlatego, że korzyści płynące z keto pochodzą głównie z ograniczenie węglowodanów, niezależnie od tego, czy jesz stek karmiony trawą smażony w ghee od zwierząt karmionych trawą lub cheeseburgera bez bułki ze skórką wieprzową.

Różnica jest taka zrozumienie, jak te pokarmy sprawiają, że się czujesz, co jest dla Ciebie ekologiczne i jakie rezultaty obserwujesz na diecie ketonowej.

Brudne keto vs. czyste keto vs. leniwe keto

 • Brudny keto : Jedz, co chcesz, niezależnie od jakości składników i śledź swoje makra keto.
 • Czysty keto : Podkreślaj wysokiej jakości składniki i całą żywność oraz śledź swoje makra ketonowe.
 • Leniwy keto : Zgodnie z protokołem keto i priorytetem jakości składnika, ale nie licząc ściśle makr.

W tym artykule będziemy używać terminów „brudne keto” i „czyste keto”, ale te terminy są super subiektywne. Jedzenie nie jest z natury „brudne”, chyba że, wiesz, upuścisz je na podłogę lub wyciągniesz z ziemi.

Brudne keto jest w dużej mierze otwarte na interpretację w oparciu o to, jak traktujesz „brudną” i „czystą” żywność, a mianowicie takie rzeczy, jak sztuczne słodziki i dodatki do żywności , ultraprzetworzone oleje i przekąski, napoje gazowane bez cukru i inne produkty spożywcze, które są technicznie niskowęglowodanowe, ale nie tak pożywne jak cała żywność.

Kluczowa różnica między brudnym keto a czystym keto polega na tym, że ta ostatnia opowiada się za jakością żywności lub spożywaniem żywności ekologicznej karmionej trawą i wypasanej na pastwisku w jak największym stopniu. Leniwa dieta keto również stawia na pierwszym miejscu jakość składników.

Jedyną wskazówką dla brudnego keto jest pozostanie w makrach ketonowych . Cała inna żywność to uczciwa zwierzyna łowna.

Związane z: 7 powodów, dla których nie widzisz wyników na Keto

Lista brudnej żywności keto

Row of canola oil bottles

Brudne pokarmy ketonowe obejmują całą gamę od przekąsek po napoje i składniki posiłków. Niektóre z najczęstszych brudnych produktów ketonowych to:

 • Ser topiony
 • Napoje gazowane i inne napoje bez cukru
 • Burgery fast-food bez bułki
 • Mięso paczkowane i inne przetwory spożywcze
 • Skórki wieprzowe
 • Boczek z tradycyjnego mięsa
 • Margaryna
 • Majonez z olejami roślinnymi
 • Chipsy serowe i inne ultraprzetworzone przekąski

Czy brudne keto jest dobre dla ciebie?

Chocolate cinnamon donuts with icing

Po odebraniu zapakowanej żywności możesz łatwo zeskanować etykietę wartości odżywczej i sprawdzić, czy działa ona w przypadku Twoich makr. Ale nawet jeśli coś jest o niższej zawartości węglowodanów i nie zawiera cukru, brudna dieta ketonowa oparta na ultra przetworzonej żywności, takiej jak frytki, suszone mięso i napoje gazowane, może powstrzymać Cię od ogólnych korzyści zdrowotnych wynikających z diety ketonowej, która zawiera więcej całej żywności. [3]

Biorąc to pod uwagę, jest zbyt czarno-białe, aby zaklasyfikować brudne keto jako „śmieciowe jedzenie” dieta, która jest przyjazna dla keto. Dla niektórych osób po prostu ograniczenie węglowodanów może pomóc im poczuć się lepiej, pomagając odwrócić insulinooporność i ustabilizować poziom cukru we krwi – nawet jeśli każdy posiłek nie jest „czysty”.

Oczywiście istnieje związek między optymalnym samopoczuciem a jedzeniem pełnowartościowej żywności. Z naszego punktu widzenia jedzenie to paliwo i jeśli chcesz czuć się najlepiej, zacznij od odpowiednich składników odżywczych. Ale najlepsza dieta to taka, która sprawia, że ​​czujesz się najlepiej i możesz trzymać się jej długoterminowo.

Jeśli jesteś przyzwyczajony do jedzenia, co chcesz, przejście na „czystszy” styl jedzenia to duża zmiana. Punktem wyjścia jest powiedzenie „trzymaj bułkę”. Jako rozwiązanie krótkoterminowe, brudne keto (lub, mówiąc inaczej: jedzenie żywności, która spełnia twoje makra ketonowe) jest sposobem na zanurzenie palca w diecie ketonowej i przejście na nowy styl odżywiania – lub pozostanie w ketozie, gdy jesteś poza domem lub zbyt zajęty, aby gotować.

Jak zwiększyć swoje wyniki na diecie ketonowej

Person reading and drinking Cold Brew Latte

Chcesz poczuć się jak najlepiej na keto? Jedz przede wszystkim pełnowartościową żywność, a nie żywność ultra przetworzoną. Priorytetowo traktuj wysokiej jakości tłuszcze, takie jak olej MCT, olej kokosowy, oliwa z oliwek i ghee od zwierząt karmionych trawą , a nie olej rzepakowy i margaryna.

Jest powód, dla którego zalecamy unikanie zapalna żywność i dodatki: z czasem mogą zniweczyć Twoje cele zdrowotne. Jeśli naprawdę chcesz tego burgera fast-foodowego bez bułki, rób z niego tylko sporadyczną przyjemność – a nie całą dietę. Sprawdź naszą listę żywności ketonowej , aby uzyskać więcej informacji, w tym przykłady zdrowych tłuszczów i białek.

A jeśli wybierasz brudną wersję diety ketonowej ze względu na jej wygodę lub pobłażanie, wiedz, że czyste posiłki keto, przekąski i napoje nie muszą być czasochłonne i ograniczające. Czytaj dalej, aby znaleźć pyszne pomysły.

Dzień czystego jedzenia keto

Na czystej diecie keto nadal możesz cieszyć się pysznymi, pobłażliwymi posiłkami keto i słodkimi smakołykami. Przygotuj się na sukces, tworząc cotygodniowy plan posiłków ketonowych i zapewnienie w lodówce dużej ilości zdrowych przekąsek i warzyw. Rozmowa z zarejestrowanym dietetykiem lub dietetykiem może pomóc w zapewnieniu wystarczającej ilości mikroelementów w ciągu dnia.

Szukasz więcej pomysłów na rozpoczęcie planowania zdrowych posiłków ketonowych? Zacznij tutaj:

Chcesz przenieść swoje wyniki keto na wyższy poziom? Eksperymentuj z przerywany post na keto w celu wsparcia produkcji ketonów i obniżenia poziomu glukozy we krwi.

Dołącz do ponad 1 miliona fanów

Zapisz się na listę mailingową UberZdrowie i otrzymuj najnowsze wiadomości i aktualizacje!

Ten artykuł został zaktualizowany o nową zawartość.

Czytaj dalej … %% custom_html1 %%