Nikt nie lubi utknąć w igle. Niezależnie od tego, czy chodzi o badanie krwi, szczepienie czy oddawanie krwi, większość ludzi wolałaby uniknąć wkłucia igłą.

Jednak, sądząc tylko po harmonogramach rutynowych szczepień i testów, przeciętny zdrowy człowiek można spodziewać się przynajmniej 165 igieł przez całe życie. Dostać się do szpitala? To może dodać dziesiątki lub nawet setki więcej. A liczba zakłuć igłą doświadczanych przez osoby z cukrzycą, wirusem HIV i niektórymi innymi chorobami waha się w przedziale „nie pytaj”.

Dla wielu może to być bardziej irytujące niż prawdziwy problem. Ale jeśli odczuwasz silny strach przed igłami lub niechęcią na widok krwi, szczepienie lub inne ukłucie igłą to wielka sprawa. Jeśli to brzmi jak ty, możesz mieć trypanofobię.

Co to jest trypanofobia?

nazwa łączy w sobie grecki termin trypano – oznaczający nakłucie lub przekłuwanie – z fobią , co oznacza strach. Ten niezwykle powszechny stan charakteryzuje się irracjonalnym, skrajnym strachem lub niechęcią do krwi lub igieł. Szacuje się, że strach przed igłami dotyka nawet 25% dorosłych i może prowadzić do 16% ludzi w USA rezygnuje ze szczepień. Wiele osób, które bardzo boją się wkłucia igły, może unikać lekarzy i opieki medycznej, więc jest prawdopodobne, że rozmiar tego problemu jest niedoceniany.

Żeby było jasne: ta fobia jest nie ograniczone do osób, które są zbyt wrażliwe na ból lub nie są „wystarczająco twarde”. To może wpłynąć na każdego. Przyczyna jest często nieznana, ale szczególnie traumatyczne przeżycie podczas choroby w wieku dziecięcym może przygotować scenę dla niektórych osób. I może istnieć komponent genetyczny. Naukowcy odkryli geny związane z omdleniem po wkłuciu igłą, a trypanofobia czasami występuje w rodzinach.

Jakie są objawy tej fobii?

Osoby z trypanofobią, które rozważają ukłucie igły, mogą doświadczyć

 • strach lub niepokój
 • napady paniki, nudności lub poty
 • kołatanie serca
 • omdlenie (z powodu odruchu ból lub widok krwi powoduje spadek ciśnienia krwi)
 • bezsenność w dniach lub tygodniach poprzedzających ukłucie igły.

W jaki sposób strach przed igłami wpływa na Ciebie ?

Ten strach może wpłynąć na twoje

 • jakość życia: Spędzanie tygodni w strachu przed nadchodzącym lekarzem jest dość nieprzyjemne spotkanie.
 • zdrowie: Pomijanie rekomendacji zakończone badania i leczenie mające na celu uniknięcie wkłucia igłą mogą prowadzić do pominięcia diagnozy, źle monitorowanych schorzeń i niedostatecznego leczenia. Dobrym przykładem jest rezygnacja ze szczepienia przeciwko COVID – 19, co może mieć poważne, a nawet śmiertelne konsekwencje. Ponadto sprzedawcy narkotyków czasami grają w swoich reklamach ze strachu przed igłami lub mogą bagatelizować fakt, że lek wymaga zastrzyku.
 • długowieczność: Pomijanie rutynowej opieki medycznej może przyczynić się do cierpienia i śmierci, których można było uniknąć. Na przykład rakowy guzek piersi, który mógł zostać wykryty podczas rutynowego badania, może pozostać niezauważony dużo później, kiedy nie jest już uleczalny.

Co możesz zrobić, aby poradzić sobie ze strachem przed igłami?

Niewiele jest wysokiej jakości badania dotyczące najlepszego leczenia trypanofobii. Mimo to eksperci sugerują kilka opcji, które pomogą ludziom sobie z tym poradzić.

 • Przynieś wsparcie, Jeśli dozwolone. To rutyna dla małych dzieci. Ale trzymanie za rękę lub słyszenie głosu współmałżonka, zaufanego przyjaciela lub członka rodziny może również uspokoić dorosłych.
 • Wykorzystaj siłę odwracania uwagi (obejrzyj ten niesamowity film, na którym pediatra odwraca uwagę małego dziecka przed szczepieniem). Skoncentruj się na czymkolwiek innym niż ukłucie igłą: plama na podłodze, pozytywne skutki zakażenia COVID – 19 szczepionkę (wkrótce możesz przytulić rodzinę!) lub nadchodzące wakacje.
 • Powiedz osobie, która da ci zastrzeliłeś lub pobrałeś krew, z którym walczysz, i powiedz im, co jest dla Ciebie najlepsze. Niektórzy wolą usłyszeć o każdym kroku, zanim to się stanie, więc nie ma żadnych niespodzianek. Zapytaj, czy pracownik służby zdrowia ma sztuczki, które pomogą ci przez to przejść.
 • Zapytaj osobę, która ci daje ponownie zastrzyk lub pobranie krwi, jeśli mogą użyć środka odrętwiającego podobnego do nowokainy lub sprayu zamrażającego do zdrętwiałej skóry przed wkłuciem igły.
 • Nie oglądaj! Nie warto obserwować całego przygotowania do wkłucia ani samej igły. Oglądanie może pogorszyć sytuację.
 • Dowiedz się, jak się zrelaksować. Wypróbuj głębokie oddychanie lub inne techniki relaksacyjne, które możesz ćwiczyć przed wkłuciem igły.
 • Rozluźnij mięśnie otrzymujące zastrzyk , także. Niektóre zastrzyki, na przykład szczepionki chroniące przed tężcem lub COVID – 19, są podawane do mięśnia. Rozluźnienie mięśni może zmniejszyć ból po tych zastrzykach.
 • Połóż się przed wkłuciem igły, jeśli w przeszłości zemdlał lub czuł się oszołomiony po wkłuciach igieł.

Czy terapia może pomóc?

Pomocna może być wizyta u specjalisty zdrowia psychicznego. Może zalecić

 • terapię poznawczo-behawioralną lub CBT, która uczy ludzi, jak zmienić ramy nieprzydatne sposoby myślenia i budowania strategii radzenia sobie.
 • terapia ekspozycyjna, stopniowe i nadzorowane zwiększanie narażenia na igły, co może zmniejszyć wywoływaną przez nie panikę. Na przykład, przez kilka tygodni możesz zostać poinstruowany, aby spojrzeć na zdjęcia igieł, następnie trzymać strzykawkę bez igły, następnie trzymać strzykawkę z igłą, a następnie wyobrazić sobie zastrzyk – wszystko pod kierunkiem terapeuty – zanim faktycznie jeden.
 • leki, takie jak leki przeciwlękowe lub uspokajające, mogą być przepisywane, jeśli inne środki nie są skuteczne , a niepokój związany z wkłuciem igły przeszkadza w opiece medycznej (lub po prostu sprawia, że ​​jesteś nieszczęśliwy).

Podsumowanie

To naturalne, że odczuwasz niechęć do bólu, nawet jeśli wiesz, że nadchodzi i chociaż dobry powód. Tak więc, jeśli jesteś jednym z milionów obawiających się zakażenia COVID – szczepionką 19 lub badaniem krwi lub jakąkolwiek inną igłą, wiedz, że nie jesteś sam i że są rzeczy, które możesz zrobić, aby poprawić sytuację. Porozmawiaj z lekarzem o swoim strachu i poproś o pomoc, jeśli jej potrzebujesz. Twoja jakość życia, zdrowie i długowieczność mogą od tego zależeć.

Jeśli chodzi o mnie, zamierzam zrobić to, co zawsze: odwrócić wzrok i wpatrywać się w to miejsce na floor.

Śledź mnie na Twitterze @RobShmerling