Bóle mięśnia sercowego – odcinek piersiowego czy lędźwiowego, ból mięśnia sercowego, palca u dłoni czy stóp – mogą dodać dodatkowe objawy. Z jednymi potrzebować pomocy do reumatologa, o innych może się ortopeda lub neurolog, a niektórzy będą wymagać pomocy onkologa czy pulmonologa.

1. Oto zapalenie stawów

Stawy – w poprawach, kosztach, kosztach, barkach, palcach, a także w kręgosłupie urazom. Może być uznany za skutek naszego stylu życia, a także starzeć się. Dosłownie, choć nie są one jedynym źródłem dojmującego bólu.

Zobacz film: “#PlusCzyMinus? Polska w niechlubnej czołówce. Tu liczba zakażeń HIV rośnie”

Bóle mogące powodować zapalenie stawów lub choroby zapalne stawów

Bóle mogące powodować zapalenie stawów lub choroby zapalne stawów (Getty Images)

– Od błahych przyczyn, aż po cięższe kłopoty, jak urazy – skręcenie, zwichnięcie. Przez choroba zwyrodnieniowa czy choroba niemająca nic wspólnego z reumatologią, aż po chorobę auto, czy choroba zapalne stawów – tłumaczy w interpretacji z WP abcZdrowie specjalista reumatologii, lek. Bartosz Fiałek.

Ekspert stwierdza, że ​​często narażamy się na ból stawów przez cały styl życia, w tym zestawieniu.

– Dieta i styl życia, mam tu na myśli na przykład unikanie aktywności funkcjonalnej, mają wpływ na ból stawów. Jeśli jesteśmy otyli, to oczywiście przeciążamy stawy, co powoduje pojawienie się bólu. Wiadomo, że większe ryzyko bólu dotyczy wszystkich osób otyłych i nie tylko z powodu poważnego uszkodzenia stawów – dostarcza.

Inną przyczyną bólu stawów jest przyczyna – niezależnie od tego, czy stwierdzono długotrwale, czy też powtarzającym się, jak i jednorazowym, jednorazowym okresie choroby.

Bioder bólu czy złe mogą być oznaką upływającego czasu. Zwyrodnienie, które często pojawiają się w większych stawach, tj. odkrywach, szukach czy stawach kolei, może pojawić się w wieku 50-60 lat. przekonali się, że z podobnymi objawami w Polsce uznają się nawet cztery palce Polaków.

– choroba ze schorzeniami powodującymi zapalenie stawów jest objawami obciążającymi – mówi dr Fiałek i bierze udział: – Wraz ze wzrostem ryzyka jej uszkodzenia, wykluczona architektonika i mechanika stawu po prostu nie są już fizjologiczne.

2. Bolą stawą? To może być choroba zapalna

Gdy poza bólem bólu brzucha może wystąpić obrzęk, to znak, że ból może być stan zapalny chrząstki stawowej.

– To podstawowe dolegliwości w chorobie zapalnej stawów, które mogą towarzyszyć objawom w nasileniu ucierpienia i zaczerwienieniu na powierzchni skóry nad stawem – ekspert.

Spośród ponad 100 chorób o podłoże zapalne, które obejmują osteoartrozę, reumatoidalne zapalenie stawów, młodzieńcze idiopatyczne zapalenie stawów, dna moczanowa czy spondyloartropatie, takie jak zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa czy łuszczycowe zapalenie stawów.

– Choroby zapalne stawów – poza dną moczanową ja infekcyjnego zapalenia stawów – nie są ograniczone, ograniczają się właśnie do stawów. Przewlekle toczący się stan zapalny w przewodzie o podłożu immunologicznym powoduje, że może dojść np. do zajęcia wspólnego, a nawet zwykłego: płuc, serca, oka – podkreśla reumatolog.

A jak postępować, gdy pojawi się ból stawów? – Jeśli ból stawów to wynik obciążenia, wystarczy zwykły odstęp i oszczędzający tryb życia, jeśli jednak stawy się boleć nagle i puchnąć, to należy zastosować się do lekarza – ostrzega lekarza.

3. Tak objawia się najgroźniejsze schorzenie

Dr Fiałek podkreśla, że ​​​​wcześniej zdiagnozowano mechanizm bólu i leczenia, czy ma tło zapalne, czy też nie, jest kluczowe.

– W każdym z tych inaczej wygląda terapia, rehabilitacja, a także rokowania. Inaczej leczyć pacjenta z dyskopatią, a inaczej z zesztywniającym zapaleniem stawów – wyjaśni dr Fiałek.

To jest spowodowane również dlatego, że ból może być oryginalny, że nie ma żadnego związku z zapaleniem czy zwyrodnieniem stawów. Dr Tomasz Karauda, ​​specjalista chorób płuc, stwierdzający, że chociaż ból często są połączone z dyskopatią obwodową bywać też objawiają się półpasca. w miejscu, w którym umiejscowione są w lokalizacji lędźwiowej – mogą sugerować kamicę nerkową. Bywa, że ​​te widoczne błahe zauważają chorobę, w tym nawet nowotwór.

– Ból klatki piersiowej, także z tyłu, może zainteresować m.in. nie zapalenie opłucnej. Ma charakter kłujący i jest dobrze oceniany, nasila się na wdechu. Taki ból może również działać przy nowotworze płuca, pod wpływem, że guz nacieka na opłucną – mówi ekspert w badaniu z WP abcZdrowie.

Tłumaczy, że opłucna, czyli błona, która pokrywa rodzaj klatki piersiowej od środka oraz tworzy otoczkę otaczającą płuca, jest silnie unerwiona w następnie do płuc.

Ból w chorobie piersi poza zapaleniem opłucnej czy nowotworu płuca może być na jeszcze jeden powód pulmonologiczny.

Ból w klatce piersiowej może też dodać na odmę opłucnowągdy powietrze znajduje się między płuco a platformą klatki piersiowej – wdrożenie dr Karauda.

– Następna lokalizacja, w której może dojść do uszkodzenia mięśnia piersiowego lub lędźwiowego kręgosłupa, do urazu fizycznego bądź obciążenia. Kiedy ból objawia się objawieniem zatorowości płucnej lub nawet zawału mięśnia sercowego – ostrzega lekarz.

Bóle powodujące mogą też powodować na:

  • rozwarstwienie tętnicy szyjnej i kręgowej,
  • zespół stawu skroniowo-żuchwowego,
  • ostre zapalenie opon mózgowych,
  • strona internetowa.

Karolina Rozmus, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Korzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Czytaj dalej…%%custom_html1%%