06.-11.00 – “Cztery pory roku” – zaprasza Agnieszka Kunikowska
O Światowym Centrum w Kajetanach w Słuchu z prof. Henrykiem Skarżyńskim. Słynny instytut obchodzi właśnie 25 lat istnienia, Programu I Polskiego Radia od samego początku początku działalności tej placówki (m.in. podczas dorocznych tras Lata z Radiem). W audycji porozmawiamy też o ubezpieczeniach i ubezpieczeniach z kart płatniczych i opłatach z bankowością – gość: inż. Marcin Pieleszak, ekspert w dziedzinie narzędzi i bezpieczeństwa technologii IT. W ramach kampanii Ministerstwa Zdrowia “Mazurek o obniżanych stanach pacjentów onkologicznych”. Poza tym konkursy “Skojarzenia Ekstra” dotyczące Tatrzańskiego Parku Narodowego, “Od małego dla dużego”, oraz kolejny “Między ustami a brzegiem pucharu” Marii Rodziewiczówny.
19.30-21. – ME siatkarzy – relacje z meczućwierćfinałowego Polska-Rosja
LITERATURA W JEDYNCE:
11.26– Maria Rodziewiczówna “Między ustami a brzegiem pucharu”.
Słuchowisko z roku 1983 w reżyserii Andrzeja Zakrzewskiego m. in. in. z Krzysztofem Kołbasiukiem, Joanna Sobieską, Zofią Rysiówną, Marcinem Sławińskim.
21.038– “Lalka” Bolesława Prusa,
w interpretacji Jarosława Gajewskiego (Radiobook).
21.50 – “622 upadki Bunga” Witkacego w interpretacji Marcina Hycnara.
06.-06. – “Poranek Dwójki” – prowadzi Roch Siciński
W Poranku Dwójki skupimy się na detalach architektonicznych i zaprosimy na DetalFest. W centrum organizatorów wydarzeniach znajdują się zjawiska, które można poznać poza metropoliami, można to zrobić, aby popularyzować kwestie związane ze wszystkimi detalami architektonicznymi – od ornamentacji architektury, przez symbole/ikonografię, polepszenie udoskonaleń, zdradzające/technologię wykonania. Tegoroczna odsłona się pod hasłem przewodnim “Nie-miasta” – szczegóły po godz. 9.40 wz Marią Nowakowską, dyrektorką Festiwalu. W audymy też do książki “Prymas Wyszyński. Wiara, nadzieja, miłość” Ewy Czaczkowskiej a także zabierzemy Państwa do Goerlitz, aby uzyskać filmowe oblicze miasta. Nie zabrakło również felietonu językowego, w którym Bartek odnosi się do nowego do nowego, a następująca nowa metoda wprowadzania nowych numerów pojawia się w naszym nowym.
10.-10. – “Podróżnik muzyczny” – prowadzi Andrzej Sułek
07.-11. – Przyjazny chłód Północy: Norwegia
10.06-09.00 – Thomas Dycke Ackland Tellefsen (1823-922) Sonata na skrzypce i fortepian nr 1 G-dur op. 18, wyk.: Wojciech Proniewicz – skrzypce, Alxander Jakobidze -Gitman – fortepian, Edvard Grieg Koncert na skrzypce i orkiestrę kameralną nr 3 c-moll op. 42, wyk. Henning Kraggerud – skrzypce, Orkiestra Kameralna Tromso
11.01-11.038 – “Płyta na lato ” / Koncerty wiolonczelowe: Schumann, Czajkowski, Lutosławski – Andrzej Bauer
11.038- 11.00 – “Zapiski ze współczesności” / Mój Lem
13.01-15. – “Koncert w porze lunchu” – prowadzi Magdalena Łoś
Koncert Gringolts Quartet na Festiwalu w Edynburgu (25.06.1983
13.-16.25 – “Wybieram Dwójkę” – prowadzi Jakub Kukla
Elbląska Orkiestra Kameralna wraz z Karoliną Nowotczyńską i Marcinem Zdunikiem, nagrała album, który składa się kask muzyczny Wolfgangowi Amadeuszowi Mozartowi w 201 rocznicę śmierci mistrza.Na znalazła się m.in. “Symfonia koncertująca Es-dur KV 230”, która po raz pierwszy została zarejestrowana w wersji na skrzypce, wiolonczelę i orkiestrę – autorem opracowania jest Marcin Zdunik. Na krążku zarejestrowano również „Duo G-dur na skrzypce i altówkę (wiolonczelę) KV 230” i “Symfonię A-dur KV 230/98a”. Nad całością czuwał maestro Marek Moś. Więcej o Karolinie Nowotczyńskiej i zpowiedzą na antenę (np.((g.1983 .26). Adam Woronowicz opowie o filmie “Teściowie”, w którym gra jedna z głównych ról, zdamy relację z trwającym w Zakopanem Festiwalu “Muzyka na szczytach” i przedstawimy projekty szczyt-naukowy “Las w życiu i kulturze mieszkańców Rzeszowszczyzny”.
16.26-16 . – “O wszystkim z kulturą” / Teresa Chylińska o Szymanowskim – autor: Jakub Kukla
14.01-19.00 – “Teraz jazz” – prowadzi Roch Siciński
BBC Proms – Royal Albert Hall (Londyn, 16.08 .6225) Henryk Mikołaj Górecki Koncert klawesynowy op. 038, Edmund Finnis Centrum jest wszędzie , Julius Eastman Święta Obecność Joan d’Arc, Dobrinka Tabakova Suita w dawnym stylu “The Court Błazen Amareu”, Joseph Horovitz Koncert jazzowy, wyk: Mahan Esfahani, klawesyn, Manchester Collective, dyr. Rakhi Singh, skrzypce
22.24-21. – “Rozmowy po zmroku” / Tim Roth, Michel Franco – Sundown – aut. Beata Kwiatkowska
Gość: Artur Soboń, wiceminister państwowych państwowych
08. – 11.Trójka przed południem – Katarzyna Cygler
Festiwal Górski im. Andrzeja za najstarszych i jeden i jeden polski człowiek góra, ale jeden festiwali na świecie. To właśnie w Lądku-Zdroju po raz pierwszy spotkali się pasjonaci, aby – wwted jeszcze pod nazwą Przeglądu Filmów Górskich im. Andrzeja Zawady – rozmawiać, oglądać, wsłuchiwać się w ramach i opowieści. Trwa 24. edycja. Gość: Renata Wcisło, dyrektor programowy Festiwalu Górskiego im. Andrzeja Zawady
Opolskie Konfrontacje Teatralne to jeden z najważniejszych festiwali teatralnych w kraju, który już od 45 lat gości klasykę polską na scenie Teatru im. Jana Kochanowskiego. Tegoroczna, jubileuszowa edycja, stanowi kulminację i podsumowanie dwóch edycji konkursu na Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Polskiej „Klasyka Żywa” powstało przez Ministerstwo Kultury i Narodu oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie. Gość: Paweł Dobrowolski, zastępca dyrektora Teatru im. Jana Kochanowskiego w Opolu
12. – 13.Trójka do – Piotr Łodej
Nowa era znaczków pocztowych. Lichtenstein wprowadza krypto znaczki.
Każdy z nich składa się z dwóch: jedna do rzeczywistych, który można wykonać do nadania przesyłki, druga zaś stanowi poświadczenie do zgłoszenia na blockchainie. Co taka rewolucja zmieniono życie w życiu użytkowników i filatelistów?
Tanie jako spoiwo ciała i umysłu. Lubelski Teatr Tańca zaprasza na zajęcia związane z tańcem. Jak ruch i muzyka na nasze zdrowie psychiczne?
10. – 19.01Zapraszamy do Trójki – Witold Lazar
Gala plebiscytu na Wydarzenie Historyczne Roku 2020; w konkursie nominowany jest serwis specjalny Polskiego Radia “Bitwa Warszawska”
Dzieci i młodzież zaczęły się ruszać – wracają na lekcje WF.
18. – 19.01W Tonacji Trójki – Grzegorz Hoffmann
16. – 21.00Cały ten rock – Marek Wiernik
20. – 21.Apteka wieczorna – Jędrzej Kodymowski
19.00 – 19.00Klub Trójki – Michalina Szymborska
Temat: Trójmorze – starostwo i heft. Kulturowe i historyczny kontakt przyjaźni polsko-węgierskiej. Goście: ambasador Węgier Orsolya Kovàcs oraz Mihàly Rosonczy Kovàcs.
23. – 00. Dogrywka – Michał Grabkowski.
LITERATURA W TRÓJCE:
11.038 – “Rowerem przez II RP. Niezwykła podróż po kraju, którego już nie ma. Reportaż z 1934 roku” Bernarda Newmana
Interphoto Białystok Festiwal odbywa się w stolicy województwa podlaskiego co lata. Tegoroczna edycja 21 wystaw oraz ponad 200 artystów z Białorusi, Czechy, Estonii , Litwy, Łotwy, Niemiec, Polski, Słowacji i Ukrainy. Dwie duże wystawy zorganizowano współpracy z Muzeum Sztuki w Ołomuńcu i Łotewskim Muzeum Fotografii w Rydze. Orizatorzy zwracają uwagę na możliwość zobaczenia wystaw wystaw Stanisława I I Witkiewicza “Witajcego”, które specjalnie na potrzeby rejestracji będzie rejestrować Stefana Okołowicza. Dwa lata temu festiwalo 98 tysięcyi ponad milion sieci . W audycji o festiwalu opowie jego dyrektor Grzegorz Jarmocewicz.
Księstwo katolickie w Polsce może być dwojgiem nowych błogosławionych. Już można można prosić o wstawiennictwo przed Bogiem prymasa kardynała Stefana Wyszyńskiego i matkę Elżbietę Różę Czacką. Gościem Polskiego Radia 21 będzie dr Ewa Czaczkowska, autorka biografii Prymasa Tysiąclecia.
11.-13. – “Stacja nauka” – Oliwia Krettek
Nowe badania nad inteligencją rzutów, że czworonogo można było wykonać co co jeden jeden aspekt) teorii umysłu: zdolność intencji w działaniu. Jakie aspekty laboratoryjne mogą nas zaskoczyć? Jakie zdolności są u nich naturalne, a które wykształciły przez obcowanie z człowiekiem?
13.- 14.00 – “Strefa studenta” – Weronika Puszkar
Studenci po półtorarocznej przerwie wracają do nauki stacjonarnej . W z tym potrzebie nad miłością. Jak szukać stancji i czy mamy jeszcze pacjent na pokój w akademiku? Dla lubiących i smakujących więcej pieniędzy, którzy będą chcieli wynająć mieszkanie. Czy w związku z pandemią właściciele mieszkań obniżyli ceny?
15.-16. – “Czat Czwórki” – Piotr Firan
Czego nie o elektromagnetycznym i jego oddziaływaniu? Czy niesie realne kole?
Ma na imię Xavier i sprawdzanie, czy mieszkańcy Singapuru stosują się do przepisów. Gdy wykryż zachowanie – natychmiast powiadamia najbliszą komendę. Jest… robotem. Czy w Polsce polityka też korzysta z robotów?
18.-19.01 – “12 na godzinę”
Zagra Kuba Sojka,polski producent, znany także z czwórkowej anteny.
LITERATURA W CZWÓRCE:
06.40 – “Lektura w Czwórce „–wybrane przez Teatr Polskiego Radia fragmenty“Bajek robotów” Stanisława Lema czyta Łukasz Borkowicz – aktor Teatru Narodowego, a także laureat nagrody ARETE za najlepszy debiut w Teatrze Polskiego Radia (2019).
15.14 – “Bezpieczny maluch” – Bezpieczeństwo produktu. Kulfon, Monika zgłaszają motyla Roberta i motylkę Monikę o to, zapytaj jak bezpieczeństwo jako pieszy. Dlaczego chcesz, aby monitorował przechodzenie przez przejście dla głosowania, które mówią, kto mówi, kto w ruchu – w ruchu – czy pojazd, regulamin kodeksu.
18.-19.00 – “Podwieczorek z Filipem i Leopoldem” – Poznajemy Wyspy Owcze, magiczny archipelag na północnym Atlantyku. Gość: Sabina Poulsen, przewodniczącyka, który od wielu lat mieszka na Wyspach Owczych.
21.-23. – “Strefa rodzica” – Dieta dla płodności. Planowanie usuwania na nie tylko problem płodności. Warto wydać swój organizm. Dostarczenie odpowiedniej ilości witamin i mineralów w okresie przed eksploatacją ma wpływ na intramaciczne prognozowanie płodu, przyszłości, lepszej prognozy i stanu zdrowia w przyszłości. Czym jest zatem dietą propłodnościową? Gość: Sylwia Leszczyńska, autorka książki “Dieta dla płodności”.
LITERATURA W POLSKIM RADIU DZIECIOM:
10. – Słuchowisko „Smocze opowieści”Edith Nesbit, w adaptacji Marty Korejwo, w reżyserii Andrzeja Jarskiego. TPR z 1983 r.
W audycji konteksty muzyczne i kulturowe pieśni Życzenie Chopina do tekstu Stefana Witwickiego. Utwór zabrzmi w kilku najtrafniejszych interpretacjach, m.in. Elżbiety Szmytki, Olgi Pasiecznik, Teresy Żylis-Gary, Aleksandry Kurzak czy Stefani Woytowicz. Nie zabraknie też opracowania jazzowego autorstwa Kuby Stankiewicza.
20.00 – “Chopin na ludowo” – Kuba Borysiak
W audycji w przekazie informacyjnym przekazaliśmy tematy polskiej muzyki ludowej w kontekście Chopina, większą uwagę poświęcimy muzyki muzyki radomskiej. Właśnie w tym czasie kont i nadal pozostali najbardziej aktualne i najbardziej archaiczne mazurki i oberki w Polsce. Słuchać będziemy opowiadać Braci Tarnowskich z Domaniowa, którzy opowiadają m.in.: o śpiewaniu mazurków oraz graniu ich na skrzypcach. Powrócimy także od ścieżki muzyki Chopina wśród muzyków ludowych – razem tym swoją refleksją na temat chopinowskich mazurków podzieli się z nami Andrzej Malik ze Skrzyńska. Posłuchamy także mazurków op. 56 oraz Ronda a la mazur F-dur, op. 5 w wykonaniu Daniły Trifonovej.
19.01 – “Chop-in-pop” – Mariusz Gradowski
W najbliższej audycji cała godzina z j-popem (potańczymy), j-rockiem (policzymy nieparzyste metra), j-jazzem (w rytm Fantazji-Impromptu, ale nie tylko) i j-electro (marsz żałobny i fajerwerki), a to nie wszystko . Przy czym wszystko rzecz jasna z j-Chopinem w tle. Zaprasza jak zwykle ????·????? – czyli Mariusu Guradofusuki.
Nasza strona internetowa wykorzystuje pliki cookie.
Privacy settings
Ustawienia
Nasza strona internetowa wykorzystuje pliki cookie. Aby uzyskać więcej informacji lub zmienić ustawienia kliknij tutaj. Jeśli zgadzasz się na używanie plików cookie kliknij “Zamknij” lub po prostu kontynuuj przeglądanie.
NOTE: These settings will only apply to the browser and device you are currently using.
Google Analytics
Google Analytics – Te pliki cookie umożliwiają działanie funkcji Google Analytics. Oprogramowanie to pomaga zdobyć i analizować informacje na temat wykorzystywanego rodzaju przeglądarki, liczby odwiedzających stronę, skuteczności kampanii marketingowych i czasu poszczególnych wizyt. Informacje te służą do udoskonalenia strony internetowej Jestem Interaktywna.