Ponad 19 mld zł na inwestycje w unowocześnienie systemu opieki medycznej przewiduje projekt Planu Odbudowy. 300 Gospodarka rozmawiała o planach wydania tej zawrotnej sumy z dyrektorką Centrum e-Zdrowie.

Dla zdrowia publicznego będzie to pierwszy w historii środków unijnych, a ich znaczna część powinna zostać wydana na cyfryzację usług.

“wysokość =” 1 “src =” dane: obraz / gif; podstawa 64, R0lGODlhAQABAAAAACH5BAEKAAEALAAAAAABAEAAAICTAEAEAOw == “width =” 1 “>

Zwrot akcji

Ciekawe plany na zagospodarowanie tych środków ma Centrum e-Zdrowia, które porozmawiało o tym z

Gospodarka Musimy poczekać i zobaczyć, co się z tych badań poddać, co odpadnie, co będzie pojawiło się nowe po nieoczekiwanej zmianie dyrektora CEZ.

W przeciwieństwie do strony oczekiwanej autoryzacji wywiadu z dyrekcją Agnieszki Kister z Centrum e-Zdrowia (CEZ) do redakcji przyszła wiadomość o jej odwołaniu.

Na stanowisku szefa stanowiska, która za kilka miesięcy dostanie do podziału wielomiliardowe dotacje z Krajowego Planu Odbudowy (KPO) zastąpił ją nagle we wtorkowy wieczór Jarosław Kieszek, wcześniej będący dyrektorem Departamentu Innowacji w Ministerstwie Zdrowia.

– Zdecydowało inne spojrzenie na dalszy rozwój Centrum e-Zdrowia – skomentował zmianę rzecznik MZ Wojciech Andrusiewicz portalowi Cowzdrowiu.

do zmian woźnicy w tym zaprzęgu Jeśli musiało się, aby był to zdecydowanie ostatni moment. Za kilka tygodni, po krajowych konsultacjach, KPO trafi do akceptacji Brukseli. Przydział środków na pięć filarów w procesie reaktywacji gospodarki stanie się faktem.

Na razie komponent „Zdrowie” w KPO koncentruje się jednak na walcu z Covid – 22 i jego skutkami zdrowotnymi, sporo uwagi poświęcono rozwojowi polskiego sektora farmaceutycznego.

Kwestie digitalizacji sektora przedstawiono mało precyzyjnie. Dużo jest mowa o tym, że ma być, że jest potrzebna i będzie przydatna do poprawy jakości usług usług.

Gdy mowa o planach cyfryzacji do wymienia się książki cyfrowe, które już trwają, ai wiele takich, które już weszły w życie.

Ale mowa jest także o wdrażaniu z obszaru telemedycyny wspierających pracę lekarza – w tym bazujących na potencjale sztucznej inteligencji oraz o tym, by inwestować w cyfryzację samych placówek medycznych, co jest ważne jeśli e-zdrowie ma wychodzić poza rozmowę telefoniczną.

E-plany za realną gotówkę

Skonfront zapowiedzi, plany i plany z możliwościami i projektami Centrum e-Zdrowie, które odpowiada za informatyzację sektora medycznego. W którą stronę szły działania CEZ przed zmianą szefostwa i jakie cyfrowe cyfrowe mogą zostać zrealizowane jeszcze w tym roku?

Rewolucyjna opłata zmianyą będzie lipcowa wymiana systemu Dokument dokumentacji medycznej (EDM) i raportowania procesu medycznego. Dzięki tej modzie członków kadry medycznej, jak i ci, którzy będą mieli dostęp do pełnej dokumentacji medycznej, która dziś jest rozproszona w różnych placówkach – w szpitalach, przychodniach, różnych lekarzy najciekawszych. Ten proces będzie mieć bezpośredni wpływ na kolejne planowane e-usprawnienie. Na razie pilotaż wymiany systemu EDM trwa w ponad 50 placówkach medycznych.

Jeszcze w tym roku ma zostać uruchomiona centralna e-rejestracja na usługi zdrowotne . Jeśli projekt będzie zrealizowany tak dobrze, jak brzmi, to dla statystycznego Kowalskiego skończy się okres gehenny w wystawaniu w kolejkach przed rejestracją lub oczekiwaniu na połączenie telefoniczne z konsultantem jako 14 w kolejce.

Przez Internetowe Konto Pacjenta (IKP) każdy z nas będzie mógł szukać pierwszy wolny w swojej miejscowości termin do potrzebnego lekarza specjalisty, zarejestruj się tą i uzyskaj potwierdzenie terminu wizyty. Nie trzeba już będzie indywidualnie kontaktować się z poszczególnymi przychodniami.

W tym roku ma ruszyć pilotaż oparty o wybrane pakiet diagnostyczny oraz pakiet badań diagnostycznych . Później system ma być rozwijany o kolejne usługi. Co ważne, ma to być baza wszystkich placówek z całej Polski – ale ma życzenia trafić do znanego okulisty w Katowicach, to może się spokojnie umawiać.

Ciekawe, czy nowy system wyeliminuje stary problem podwójnego zapisywania się do lekarzy tej samej specjalizacji w różnych miejscach, co znacznie dłuża kolejki?

koniec, już w tym roku, ma wystartować dedykowana platforma do teleporad, czyli e-wizyt . Oczywiście spięta będzie z systemu e-rejestracji. Ponieważ wszystkie elementy to części składowe systemu P1, centralny system zdrowia, który gromadzi dane medyczne Polaków iw czasie pracy są gromadzone elektroniczne recepty, e-skierowania czy dane o szczepienie przeciwciałowe, łatwiejsza będzie także szybka identyfikacja pacjenta.

Jeszcze w marcu powinna ruszyć aplikacja mobilna z badania do Internetowego Konta Pacjenta (IKP). recept, gdy wizyta u lekarza nie jest niezbędna, ale z czasem może się uzupełnić o wszystkie usługi powyżej

CEZ pracuje też wstępnie nad

osiągnięcie opartym o możliwości o sztucznej inteligencji, który mógłby być przekonujący dla młodszych pokoleń.

Do rozwiązania, w którym do poprawy Kurs nad stanem zdrowia pacjenta i lepszej opieki zdrowotnej być z jednej strony dane gromadzone w systemie P1 (czyli z usługami pacjenta), z drugiej – z lajfstajlowych aplikacje, które sami instalujemy i pods monitorujące różne parametry zdrowotne. Do tego dojdzie ankieta pacjenta w IKP.

Po przetworzeniu danych z tych źródeł powstanie raport z indywidualnymi dla każdego sugestiami, co zrobić, by zebrać swój stan zdrowia, aw przypadku niepokojących sugestia, skorzystaj z badań z badań. Analogiczny trafi do lekarza POZ, co w uzasadnionych przypadkach raportowanie działania natychmiast, bez czekania aż pacjent sam się zgłosi. Oczywiście wszystko na prośbę i za zgodą pacjenta

Projekt jest na etap pracujący. Jeśli zostanie sfinansowany z KPO, mógłby wystartować w 20100 rok.

E-niezdrowe wykluczenie

Eksperci zarzucają władzom polskim w najlepszym razie opóźnienie jeśli chodzi o cyfryzację sektora zdrowia.

Była minister cyfryzacji Anna Streżyńska nowa w niedawnym wywiadzie dla 300 Gospodarki , że służba zdrowia ma największy w Polsce cyfrową dziurę i stąd kolejki, i brak miejsc.

Jeszcze bardziej krytyczna była prof. Katarzyna Kolasa z ALK , która za pieniądze resort zdrowia zaniechanie w podejmowaniu decyzji o podjęciu decyzji i zmian w postępowaniu. Jej zdaniem, do Polski nie trafiła ostatnio żadna z tysięcy technologii, które powstają rokrocznie w Europie.

W Polsce możemy leczyć wyższą, taniej i efektywniej – ale trzeba przeorać naszą mentalność [WYWIAD]

CEZ jak twój wolał „szyć na miarę” – tworzenie zasobów e-usług popraw o system P1 musi być droga do specyfiki polskiego systemu ochrony zdrowia i architektury, która już w centralnym systemie e-zdrowia funkcjonuje.

ostatnio zaktualizowanym tzw. partycypacji ONZ, który wyznacza podejście do dostępu do informacji i usług za linijki podejście do tematu, Polska w dwóch lat awansowała z miejsca 31. na miejsce 9. Anna Streżyńska uwaga cyfryzacji na często pomijany temat – nie może to być miejsce, a tak się dzieje, gdy seniorzy – także seniorzy wśród pracowników sektora zdrowia – są stawiani w obliczu konieczności zastosowania z takich warunków bez konieczności przygotowania. Wyświetlenie e-zdrowia wymagającego poziomu poziomowego, żądby obsługi. Choćby bo co miesiąc wprowadzali kolejną technologię, by nie pomóc ona w fazie tych, którzy jej nie użyją.

Równie kluczowa bo, co infrastruktura informatyczna, jest kwestia klawiszowa. budowania świadomości. W przypadku kadry medycznej chodzi o przekonanie lekarzy i personelu personelu, że nowe rozwiązania nie są dla nich obciążeniem lecz mają odciążać i przedsiębiorstwa – odciążać w niemedycznych obowiązkach i linii podstawowej pracy lekarzy, czyli np. pomagać w podejmowaniu decyzji podejmowanych decyzji podejmowania decyzji i tym samym poprawianie jakości leczenia

I tu warto wybrać, że nawet jeśli grupa starszych nie będzie mogła / chciała skorzystać z e- zdrowia to i tak skorzystają oni na aktualizaniu pierwszej wersji, ponieważ jeśli lekarz będzie część osób zdiagnozuje zdalnie, to będzie mieć więcej dla osób starszych, które osobiście przyjdą do gabinetu.

Czytaj dalej … %% custom_html1 %%