Niedługo po ukazaniu się pierwszego magazynu fitness, prawdopodobnie wkrótce potem pojawiła się lista z rankingiem najlepszych urządzeń fitness. Ta tradycja jest kontynuowana, z ukrytym przesłaniem: użyj tego, a ćwiczenie będzie twoje.

I to jest część problemu, mówi dr Daniel E. Lieberman, profesor nauk biologicznych i ludzka biologia ewolucyjna na Uniwersytecie Harvarda . Nie ma jednego „najlepszego” niczego, co mogłoby pomóc w osiągnięciu sprawności. Poza tym ludzie już wiedzą. Słyszeli federalne zalecenie dotyczące 150 minut umiarkowanych ćwiczeń tygodniowo. Rozumieją, że ćwiczenia są dla nich dobre.

Wiedza o ćwiczeniach nadal nie motywuje

Wcześniej możesz odpowiedzieć, dlaczego warto spojrzeć na historię. Przed rewolucją przemysłową ludzie brali wodę i wchodzili po schodach, ponieważ musieli. Ale potem technologia, taka jak windy i samochody, ułatwiła życie i pracę. Ćwiczenia stały się czymś, na co ludzie muszą poświęcić czas i chcą robić. Nic dziwnego, że zwykle tego nie robią. „Podstawowym instynktem jest unikanie aktywności fizycznej, gdy nie jest ona ani konieczna, ani satysfakcjonująca” – mówi.

Wydaje się, że zdrowie kwalifikuje się jako konieczne, ale zalecenie lekarza na ćwiczenia „może zrób to jak spożywanie tranu ”- mówi Lieberman. „Czasami to działa, ale częściej niż nie”. I nadal pojawia się jako rozkaz, zwykle związany z utratą wagi lub unikaniem chorób, a „brak zawału serca przez pięć lat nie jest natychmiastową nagrodą” – mówi dr Beth Frates, profesor medycyny fizykalnej i rehabilitacji na Harvardzie Szkoła medyczna.

Frates dodaje, że ludzie mogą nie chcieć ćwiczyć, ponieważ nigdy nie było to przyjemne. Większość z nas prawdopodobnie ma wspomnienia z zajęć na siłowni, nie bycia wybieranym do drużyny lub bycia w centrum fitness, które jest wypełnione zadbanymi ludźmi. Jak mówi: „Większość nie czuje się podekscytowana. Jednak coaching ludzi w sposób wzmacniający i motywujący może działać znacznie lepiej niż nakazanie komuś ćwiczeń. Pomaganie ludziom w doświadczaniu i cieszeniu się uwalnianiem endorfin oraz wzrostem dopaminy i serotoniny towarzyszącym ćwiczeniom ma kluczowe znaczenie ”

. Nadrzędną przeszkodą jest to, że ćwiczenia mają tendencję do liczenia się tylko wtedy, gdy obejmuje określone ubrania, gadżety, buty sportowe, a nawet siłownię. Te mogą pomóc, ale nie są wymagane, a jeśli jesteś starszy lub nie masz do nich dostępu lub pieniędzy na takie rzeczy, ludzie mogą czuć, że ćwiczenia nie są dla nich.

Ale może być. Lieberman i Frates mówią, że zaczyna się od rozszerzonej definicji tego, co liczy się jako ćwiczenie, oraz zastrzyku tego, co rzadko jest używane do opisywania ćwiczeń, ale z pewnością jest dozwolone: ​​a mianowicie zabawy.

Tworzenie planu

Nie ma jednego sposobu na ćwiczenie, ale te kroki mogą pomóc ci dowiedzieć się, co działa dla ciebie.

Spersonalizuj to. Niektórzy ludzie potrzebują siłowni, ponieważ oferuje programy i definiuje „ich trening”, ale najważniejsze składnikiem ćwiczeń jest podwyższenie tętna, a aby to osiągnąć, istnieją prawie nieograniczone możliwości. „To nie jest siłownia ani jogging” – mówi Frates.

Dodaje, że jeśli jesteś zdruzgotany, warto pomyśleć o tym, co lubiłeś w przeszłości, nawet jako dziecko. Może to doprowadzić Cię do zdobycia Hula Hoop – solidnego treningu i dobrego śmiechu – ale może również uświadomić Ci, że możliwości są bliższe niż sobie wyobrażałeś. Ludzie nigdy nie odnoszą się do tańca, gry w piłkę nożną lub spacerów z przyjaciółmi jako ćwiczeń, ale wszyscy mogą się do tego kwalifikować, mówi Lieberman.

Zacznij skromnie. Czas to częsta wymówka, a 150 minut w tygodniu wydaje się jak duża liczba. Rozbicie go na 21 minut dziennie sprawia, że ​​jest mniej, ale jeśli zrobisz za dużo za wcześnie, ryzykujesz kontuzję, a to jest dalsze negatywne konotacje i zniechęcające. Chociaż będziesz chciał uzyskać zgodę swojego lekarza pierwszego kontaktu, zwłaszcza jeśli byłeś nieaktywny, rozsądnie jest zacząć od pięciu minut, dwa razy dziennie, trzy dni w tygodniu i powoli zwiększać. „Celem jest mniej siedzenia i więcej ruchu” – mówi Frates. „Ktoś jest lepszy niż żaden”.

Usuń przeszkody. Czasami inercja jest trudny do pokonania, ponieważ nie znasz dobrej trasy spacerowej w Twojej okolicy lub nie masz butów odpowiednich do chodzenia. Twoje pierwsze „treningi” mogą przynosić to, czego potrzebujesz, a potem nie musisz wychodzić z domu. Może to być siedzenie na piłce stabilizacyjnej jako krzesło biurowe lub używanie przenośnego pedału podczas siedzenia i oglądania telewizji lub czytania. Chodzi o pęd do przodu. „Zacznij od miejsca, w którym jesteś gotowy” – mówi Frates.

Zwiększ rozmowę. Lieberman mówi, że kluczowe znaczenie mają ćwiczenia z innymi. „Jesteśmy istotami społecznymi” – mówi. „Fajniej jest chodzić do kina z innymi ludźmi”. Kiedy jesteś częścią grupy lub nawet z inną osobą, pojawia się cichy kontrakt i subtelna presja rówieśników: pojawię się, ponieważ się pojawisz i będziemy mogli oceniać siebie nawzajem. Co więcej, możesz rozmawiać. Jeśli chodzi, nikt nie myśli o czasie ani odległości. Jeśli tańczy, jest też muzyka i możesz to zrobić przez Zoom. Cokolwiek wybierzesz, prawdopodobnie będziesz się tego trzymać. „To sprawia, że ​​proces jest radosny” – mówi Frates. „Strach nie jest istotnym czynnikiem motywującym, ale śmiech, zabawa i miłość są.”