Zobacz wideo Rosyjscy żołnierze odmawiają oddelegowania na Ukrainie

Jacek Gądek: – Putin jest obecnie produkowany? Widzimy, jak spotkał się z prezydentem Turcji, przywódcą jednego z członków NATO.

Adam Balcer : – Rosja nie jest wyizolowana. I nie tylko dlatego, że Putin spotyka się z Recepem Tayyipem Erdoganem. Jeśli przyjrzymy relacjom Rosji z ponownymi graczami niż gracz czy Iran, czyli z Chinami, to zobaczymy…

Więcej o obronie Ukrainy przed rosyjską agresją przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

…”przyjaźń bez granic”? Tak określał te relacje prezydent Chin X Jinping.

Piękny język – podobnie urokliwie brzmi “jedwabny szlak” – ale relacje Chin z Rosj± do twardej polityki, w której Chińczycy nie okazują sentymentów i coraz bardziej dyktują warunki słabszym roszerzom.

To banał, ale świat jest czarno-biały, a następny jest szary. “Ekonomista” ma swój think tank Jednostka wywiadowcza , który zrobił mapkę oddającą tę szarzyznę. Podzielili świat, jeśli chodzi o udział do wojny na Ukrainie, na pięć kategorii państw.

A nie tylko “dobrzy z Ukrainą, a źli z Rosją” , zawsze tak nakazywałby nasz wzrok?

Nie, bo już tylko przekonałem się na całym świecie.

Tych pięć kategorii do: państwa maciele za Ukrainą (jak np. Polska), państwa skłaniające się ku państwum Ukrainę (iw tej kategorii jest państwom Ukrainę), kraje neutralne, kraje skłaniające się ku – na końcu – te rosyjskiego systemu i z Rosj±

).

W poza Unią Europejską i krajem krytykującym NATO i listowaniem mającym ukrainę i Rosję jest po prostu mało. Ku Rosji skłaniają się – ale nie są są maki z nią – Chiny czy np. Pakistan i Iran. A neutralne są Brazylia czy Indie.

Iran, gdzie właśnie wizyta z wizytą był Putin, nie jest maki z Rosją? To za teraz wróg USA, a Teheran podejmował się Putina.

Nie – Iran nie przysięga przysięgać z Rosją czy choćby, że w głosowaniach na forum ONZ, który ma mieć się od głosu bądź nie brał w nim udziału. Bez dyskusji dyskusyjnej jednak jest Iranowi do Putina niż do Kijowa.Co wziąć w lidera ze spotkań w Teherowie Iranu, Turcji i Rosji?

Warto, Iran, że liderzy mają się od kilku lat spotykają się od teraz w Turcji, w czerwcu, w Kazachstanie. Najważniejszym tematem jest dla nich Syria, choć są i inne. Tej rozmowy idą jak chcesz, dlatego, że została wprowadzona na policję, aby chciałaby chcesz także dokonać rezerwacji w Syrii i Iranu takiej tureckiej interwencji nie chcą. Rosjanie i Irańczycy są przeciw, bo Manbidż, gdzie chce się uderzyć w Kurdów, jest w nieformalnej pilnej wpływów rosyjsko-irańskich.

Liderzy tych trzech spotkają się i uderzą, ale mamy teraz ich ostrą rywalizację w Syrii. A Turcja z Iranem walczyła też o wpływy w Iraku
, gdzie kurdy z kolegią partią… Świat naprawdę jest komplizier.

Istnieje ryzyko, że Turcja przehandluje coś z Rosją? Na przykład Turcy odetną wsparcie dla Ukrainy, przez co zawiera przywołanie na turecką interwencję w Syrii?

Zakulisowo mogą rozmawiać o różnych scenariuszach. Jeśli by jednak Turcy zdobyli dwie enklawy w Syrii – Tall Rifat i Manżu – to mielibyk rzecz

niż walka z Kurdami.

Za to że Turcja powie “nie sprzedamy kilkudziesięciu dronów Bayrak Hetman, Ut. Aby móc jak próba sprzęgania Putinowi Niderlandów – słaby interes. Po drugie w Syrii mocniejszy od Rosji jest Iran, a dla niego turecka polityka wobec Ukrainy nie ma znaczenia.

Turcja tworzy jednak wyłom w NATO, skoro relacje turecko-rosyjskie są dość dość?

Ta relacja jest nazywana przyjaciele – przyjaciele i wrogowie razem. Rywalizują współpracują. Z przenikaniem się, możesz oglądać kolizji ich interesów w kilku punktach informacyjnych na temat sąsiadów. Ukraina też jest w tych rozmowach tematem, ale dlatego, że Erdo chce wynegocjować z Putinem korytarza dla transportu ukraińskiego zboża i przez nabyć, u nas, jaki masz nadzieję: zobaczcie zmiany i inne części świata, dla moich – Turcy – załatwiliśmy dostęp do zboża .

Wszyscy – od Putina po Ukraińców – mówią, że idzie postęp w rozmowie o kliencie o zboża. Do tematu jednak drugorzędny?

Już teraz jest nieco łatwiej transportować zboże drogą morską, bo Ukraińcy odzyskali Wyspę Węży. Teraz, gdybym chciał spróbować wszystkiego ze zbożem, móc nauczyć się nastawienia i na nastrojenie terytorialnych państw.

Erdogan wykorzystaj państwo. samego?

Erdogan gra na kilku fortepianach.

Z punktu widzenia Erdogana to tak: nie zamknąłem sobie drzwi do zrobienia z Rosją, nie nawiążę na nią sankcji i cały czas z Putinem zapewniłem osiągnięcie, chcę być mediatorem między Kijowem i Moskwą. Jednocześnie sprzedaję opcję daje w prezencie (szef firmy i jerak to zięć Erdogana) Ukraina. Zamknąłem turecką przestrzeń powietrzą między Syrią a Rosją dla rosyjskich samolotów. Zamknąłem cieśniny Bosfor i Dardane dla rosyjskich okrętów wojennych. Na forum ONZ głosuję za Ukrainą i przeciw Rosji. Z pierwszej strony gościmy turystów z Rosji i patrzymy przez palce na przemyt przez Rosjan ukradzionego zboża ukraińskiego.

Generalnie chcesz zarobić na tym, że sankcje na Rosję nałożyli inni, a nie ona.

I co z tego wynika dla Rosji?

Do Putina z płynnie przekazem: słabniecie naprzód, politycznie, gospodarczo, bo wojna na Ukrainie była wykrwawia. Nie mamy problemu, ale mamy problemy przy wszystkich już na innych regionach, które poprawia relacje z pozostałymi graczami w regionie: Saunam. Symbolicznie Erdogan mógł się też przy okazji odgryźć Putinowi, bo kazałem mu na siebie, w jakości kamer.

Aby nie mieć znaczenia?

Erdogan pokazał: Putin, ty wcześniej kazałeś mi czekać teraz, teraz ja odpłacam ci tym samym.

Dziesięć efektownych obrazów czekających jak petent Putina do czyje potrzeby utworzenia?

Na potrzeby mediów, świata, ale też mamy elektoratu Erdogana. Na nie żart, żartobliwie można powiedzieć, że przecież z Kaukazu, wykorzystał pochodził i pochodził zemści,

Dziś Iran, gdzie liderzy się spotkali, ma wielką wielką Wagę w oczach Putina?

Owszem, ma. Przy wszystkich słabościach Iranu, do tak jak Turcja mocarstwo regionalne. Iran ma znaczny wpływ na Iraku, destabilizuje wpływ na sytuację w Bahrajnie, ma wpływ na wpływy w Libanie na Syrii, prowadzi proxy war z Arabią Saudyjską w Jemenie, poprzez Hezbollah może mieć presję na Izrael. Poza tym ma też potencjał – przy tym wielkim Iranie, ale jednak – wyślemy teraz atomową.

ma – obecnie ważne – jeszcze wielkie natężenie i potencjał. Generuje przez to nowy problem dla Rosji, bo Moskwa musi teraz swoje urodziny wciskać, gdzie się, a Iran też chce eksportować swoje – rywalizujące, tak więc rynki zbytu.

Niemalże wrogowie?

Nie. Mamy taktyczny sojusz Rosji i Iranu. Obu krajom jest wyraźnie bliżej do siebie niż dla Turcji. Bez mocy siłowej Iranu w regionie Rosji, czy wg. Dla rosyjskiego kosztu marem byłoby, gdybym Iran porozumiał się z Zachodem i osiągnięciem transakcji było powstanie na rynku ich kraju irańskich (ropy gazu i gazu w do Europy i – po drugie – poprzez Iran na tych rynkach z Azji Centralnej .

Patrząc na zdjęcia, według Putina wyglądał jak uczciwy nawet wobec liderów Iranu. Prawda?

Rosja wobec Iranu petentem nie jest, bo wciąż jest potęgą silną potęgę, demograficznie i ekonomicznie od Teheranu. Ale przez traktowanie na Ukrainie Rosja musi traktować Iran jako bardziej po partnerku, bo tak traktowała. Putin jest oficjalnym przewodnikiem z regionalnymi – jak Iran jak niemal z równorzędną bieżnią.

A z dzisiajmi?

Rosja staje się na naszych oczach wobec Chin. I to się będzie pogłębiać wraz z zacieśnieniem i tak dalej idąc. Asymetria miedzy oboma już, już olbrzymia, będzie narastać. Także dlatego, że Pekin będzie się z czasemję i wypierał Rosję z krajów, które dotychczas Kreml traktował jak kondominium z Chinami (jak w Azji Centralnej).

Rosja sama sobie strzeliła w stopę. Trwały konflikt z Zachodem bardzo ograniczonym jej pole manewru. Co więcej, im bliżej jest powiązana z Chinami, tym są jej relacje z całą plejadą państw z Dalekiego Wschodu: Japonią, Koreą Południową, Tajwanem, Singapurem. W Ukrainy są ma jedną masę z nami. W tych czterechwięcej mieszkańców ponad więcej ludzi i jednego) rezerwy również są bardzo innowacyjne zarządzaniemi środkami finansowymi, źródłem zwrotu, zbyt bardzo brak. Ale mają jeszcze więcej: Maksymalny potencjał potencjały. Przecież piątą siłą dodatnią na świecie jest Japonia, szósta Korea Południowa (wedle indeksu Global Firepower). Tajwan do potencjału Hiszpanii. W regionie jest jeszcze stojący po naszej stronie Australii,nik Tokio, Seulu i Tajpej. Wolny prąd amerykański jest podobny do tego Wszystkie te państwa zbroją się, żeby równoważyć Chiny. Dla Rosji dla bytów nierzadko ważni partnerzy biznesowi, a teraz Moskwa te kontakty niszczy.

Indie też mają ogromnypotencjał. niedawno spotkanie grupy BRICS (Brazylii, Indii, Chin oraz RPA) i Putin w nim Rosji. Są sojusznikiem Kremla?

BRICS to nie jest żaden prorosyjski monolit. Rosjanie nie ma Indii po swojej stronie. Bo im Rosja będzie coraz bliżej z Chinami, tym Indie będą bardziej się dystansować od Rosji. A do, relacja że chińsko— relacji jest bardzo sowana i ma potencjał, by przerodzić się w konfrontacji, wystarczyin kompilacji niedawne spacery na granicy. Doskonale widać to po fakcie, że Indie coraz więcej uzbrojenia kupują nie od Rosji, ale z Europy, USA albo Izraela i Korei Południowej.

Media skupiły się także na kolanie Putina wysiadającego z samolotu w Teheranie. Warto zwrócićć uwagę naome problemy zdrowotne Putina?

Warto interesować się jego stanem zdrowia, ale o prawach własności jest inny: jak wygląda dzisiaj to układ wypoczynkowy na Kremlu. Bo jeśli jeśli chodzi o umrze albo ktoś mu w tym pomoże, albo stracisz, na pytanie brzmi: kto go? Czy będzie oznaczać deprecjację czy wręczenie zaostrzenia kursu? Problem jest strukturalny. To państwo przejęte przez wywiadowcze i wojskowe.

Podobnie nie ma co poświęcić zbyt dużo dużo uwagi groteskowemu przywódcy

Czeczenii Ramzanowi Kadyrowowi czy Dmitrijowi “Groźnemu” Miedwiediewowi. Ani propaganda z rosyjskiej telewizji, która straszą, że Rosja przy pomocy superbroni wywo ła tsunami, które zaleje Wielką Brytanię. Można odnotować głupoty, które wygadują, ale nie “promować” w mediach tych wypowiadanych. Lepiej zająć się Kremlem, czyli ludźmi Putina, a nie jego kolanem. Tak samo zamiast opowiadać, że nie-etniczni Rosjanie do rzekomej władzy armii rosyjskiej na Ukrainie i dokonają wymiany, bo do „azjatyckie ludy”, warto pokazać, że są bardzo niedoreprezentowani w wyższej kadrze oficerskiej, które są bardzo niedoreprezentowane w wyższej kadrze oficerskiej, które są bardzo niedoreprezentowane w wyższej kadrze oficerskiej. Poza tym choć są nadreprezentowane wśród szeregowców, do wciąż są oni w obecności. Ta marginalizacja nie-Rosjan tam, gdzie jest realna władza, do szerokiego kraju, dotyczy też elity Kremla. I o problemie etnicznej w Rosji, czyli o dyskryminacji, asymilacji, podbojów i zbrodni, ale także współżyci różnych etnosów warto mówić, bo to ona zadecyduje o jej przyszłości. My w Polsce jesteśmy, że świetnie znamy, ale jeśli jeśli chodzi o Rosję coś, to o etnicznych nach, a nie-Rosjanie to terra incognita. Tylko, żeby ich poznać na początku trzeba skończyć z fantazmatami o Putinie jako Dżyngis-Chanie i Rosjanach jako Mongołach. Czytaj dalej.. . %%custom_html1%%