• Dieta ketonowa jest bezpieczna dla prawie każdego, ale niektóre skutki uboczne to czerwone flagi, które należy ponownie sprawdzić w swoich nawykach żywieniowych.
  • Zmiana w metabolizmie twojego ciała może powodować mgłę mózgu, problemy ze snem i objawy grypopodobne, takie jak skurcze mięśni.
  • Czytaj dalej, aby poznać małe, ale ważne zmiany w diecie, które mogą pomóc złagodzić te objawy skutki uboczne keto.

Być może słyszałeś, że dieta ketogeniczna jest łatwa. Po prostu zjedz stek, awokado i gorzką czekoladę i łatwe do spożycia – spalasz tłuszcz. Niektórzy ludzie rozpoczynają dietę ketonową ze względu na korzyści związane z odchudzaniem, ale dieta niskowęglowodanowa i wysokotłuszczowa nie działa dla wszystkich. Twoje ciało może dać ci negatywną opinię, a kiedy to zrobi, istnieją sposoby, aby pomóc twojemu ciału dostosować się podczas pierwszego tygodnia keto i później. Jeśli zaczniesz zauważać skutki uboczne keto, wypróbuj te wskazówki.

Podobnie jak w przypadku każdego planu diety, porozmawiaj z lekarzem, aby ustalić, co jest dla Ciebie najlepsze. .

Jakie są skutki uboczne keto?

Pen on food journal

Dieta ketonowa powoduje, że organizm zmienia źródło energii – z węglowodanów na tłuszcz. Gdy wejdziesz w stan ketozy, będziesz odczuwać korzyści zdrowotne spalające tłuszcz, takie jak mniej zachcianek, trwała energia i większa moc mózgu.

Ale zanim tam dotrzesz, często doświadczasz pewnych skutków ubocznych, które mogą powodować złe samopoczucie (inaczej grypa ketonowa ). Inne skutki uboczne mogą pojawić się po pewnym czasie stosowania keto, takie jak problemy ze snem i problemy z trawieniem.

Oto kilka typowych aspektów diety ketonowej efekty i wskazówki, jak poczuć się lepiej. Podobnie jak w przypadku wszystkich zmian stylu życia, uważaj na małe oznaki, że coś nie działa i bądź gotowy na wprowadzenie zmian. Prowadzenie dziennika żywności to dobry sposób na śledzenie postępów. Zapisz, co jesz, czy zauważysz jakiekolwiek skutki uboczne, których możesz doświadczyć i kiedy. W ten sposób możesz cofnąć się i połączyć zmiany jedzenia z reakcjami.

1. Odwodnienie i skurcze mięśni

Przechowywanie węglowodanów wymaga dużo wody, a tłuszcz nie. Na diecie ketonowej przechowujesz mniej wody. Gdy jesteś w ketozie, nerki aktywnie wydalają sód zamiast go zatrzymywać. Oznacza to, że łatwo jest odwodnić się jedząc keto, szczególnie w ciągu pierwszych kilku tygodni. Jeśli odwodnisz się i wyczerpiesz elektrolity, twoje mięśnie również mogą zacząć skurcze.

Magnez , sód i potas, trzy główne elektrolity organizmu, są niezbędne suplementy keto . Pamiętaj, aby pić dużo wody. Jest to szczególnie ważne, jeśli ćwiczysz na keto. Nawodnienie pomoże Ci również uniknąć objawów grypy ketonowej.

2. Niska energia

Preferowanym źródłem energii dla Twojego organizmu jest glukoza z węglowodanów. W ciągu pierwszego tygodnia keto zmęczenie jest częstym efektem ubocznym, ponieważ zmniejszasz spożycie węglowodanów. Źródło energii twojego ciała nagle się kurczy. Po przejściu na spalanie tłuszczu Twoja energia powinna się wyrównać – ale nawet po wejściu w stan ketozy potrzeby energetyczne organizmu mogą się zmienić. Jest to szczególnie ważne, jeśli stajesz się bardzo aktywny lub zestresowany (lub jedno i drugie!).

Jeśli masz do czynienia ze spadkami energii, możesz po prostu nie wstrząsaj, eksperymentuj z cyklicznym keto . W przypadku tego stylu odżywiania okresowo zwiększasz spożycie węglowodanów i jesz około 150 gramów węglowodanów netto od jednego do dwóch dni w tygodniu. Czuję się lepiej? Dieta o niższej zawartości węglowodanów może być dla Ciebie lepszą opcją niż standardowa dieta ketonowa.

3. Problemy ze snem

Nie ma wielu badań na temat keto i problemów ze snem, ale niektórzy ludzie zgłaszają keto efekt uboczny budzenia się w środku nocy. Jeśli zauważysz, że masz problemy ze snem na keto, może lepiej będzie, jeśli zjesz w nocy trochę wysokiej jakości węglowodanów.

Zjedz bardzo małą ilość węglowodanów przed snem, na przykład łyżeczka surowego miodu . Może to pomóc w dostarczeniu organizmowi węglowodanów potrzebnych do spędzenia nocy i umożliwienia snu. Jeśli słodkie rzeczy go nie kroją, spróbuj wziąć magnez przed snem, aby zrelaksować ciało. Cytrynian magnezu (plus potwierdzoną naukowo mieszankę składników zmniejszających stres) można znaleźć w Bulletproof Zen Mode.

Powiązane: Jak lepiej spać: podparte naukowo wskazówki dotyczące snu, aby się obudzić gotowym do pracy

4. Zaparcia

Jeśli jesz mniej niż 20 gramów węglowodanów netto dziennie, uzyskanie wystarczającej ilości błonnika może być trudne . Spożycie błonnika, które jest niższe niż zalecane dzienne spożycie, może spowodować poważne wsparcie. Tak, to kod na zaparcia.

Na diecie niskowęglowodanowej większość spożywanych węglowodanów powinna pochodzić z liściastych, kolorowych warzyw o wysokiej zawartości węglowodanów w błonniku, takim jak szpinak, kapusta włoska i brukselka. Aby wesprzeć zdrowie jelit , dodaj miarkę keto -przyjazny Kuloodporny prebiotyk InnerFuel do twoich ulubionych napojów. Prebiotyki odżywiają dobre bakterie jelitowe i wspierają zdrowe trawienie.

Powiązane: Co to jest włókno? Dlaczego włókno ma znaczenie i jak go wykorzystać

5. Biegunka

Jeśli spożywasz zbyt dużo tłuszczu, zbyt wcześnie, twoje ciało nie będzie w stanie się złamać to w dół. Problemy z trawieniem są częstym skutkiem ubocznym po rozpoczęciu diety wysokotłuszczowej o niskiej zawartości węglowodanów i mogą wystąpić wzdęcia, skurcze lub biegunka.

Każdy ma inny poziom tolerancji na tłuszcz, więc będziesz musiał poeksperymentować, aby znaleźć to, co działa dla Ciebie (zwłaszcza jeśli jesteś przyzwyczajony do jedzenia niskotłuszczowej żywności). Dlatego dobrze jest zacząć powoli od diety wysokotłuszczowej.

Na przykład, jeśli chcesz zmieszać filiżankę keto -przyjazna Kawa kuloodporna , ale jesteś nowy w oleju MCT, zacznij od zaledwie łyżeczki Bulletproof Brain Octane C8 MCT Oil i masło pochodzące od zwierząt karmionych trawą. Zbuduj do pełnej porcji, gdy Twój organizm dostosuje się do większej ilości wysokiej jakości tłuszczów w diecie.

Ponieważ możesz nie trawić tłuszczów, zapytaj Twój lekarz o suplementacji enzymem trawiennym . Dwa dobre do wypróbowania to lipaza, ponieważ jest to enzym trawiący tłuszcz w organizmie, lub kwas solny (HCL), ponieważ pomaga zwiększyć kwas żołądkowy i wspomaga trawienie.

I oczywiście pamiętaj, aby pić dużo wody. Częste oddawanie moczu oznacza, że dieta ketonowa działa.

6. Mgła mózgowa

Keto może sprawić, że poczujesz się zamglony lub oszołomiony. Wiele osób odczuwa lekkie załamanie psychiczne na początku swojej diety ketonowej. Zwykle jest to krótkotrwały efekt uboczny będący wynikiem niskiego poziomu cukru we krwi w czasie, w którym organizm przystosowuje się do spalania tłuszczu zamiast węglowodanów.

Daj swojemu mózgowi energię, której może natychmiast użyć. Stopniowo zacznij uzupełniać Brain Octane C8 MCT Oil . Zawiera czyste MCT C8 (triglicerydy o średniej długości łańcucha), najbardziej ketogenny olej MCT. Te nasycone kwasy tłuszczowe dostarczają mózgowi szybką energię w postaci ketonów. Oznacza to, że Brain Octane C8 MCT Oil pomaga zachować ostrość umysłu, zwłaszcza, że dostosowuje się do keto.

Ponieważ może to zająć trochę czasu aby Twój układ trawienny przyzwyczaił się do tłuszczów, takich jak oleje MCT, zacznij od 1 łyżeczki na raz i idź dalej. Nie wiesz, jak dodać olej MCT do swojej rutyny? Spróbuj tych 33 Receptury oleju MCT, które pasują do każdej diety .

7. Wysypka ketonowa

Bardzo mała liczba pechowych osób, które próbują keto, może rozwinąć swędzącą, czerwoną wysypkę na plecach okolicy klatki piersiowej, szyi lub pod pachami. Wysypka ketonowa, zwana również prurigo pigmentosa (PP), nie jest częstym działaniem niepożądanym. Dokładne przyczyny wciąż nie są znane, ale jedno badanie sugeruje, że jest to spowodowane zmianą poziomu hormonów, bakterii jelitowych lub narażeniem na alergeny jako potencjalne wyzwalacze.

Jeśli tak się stanie, porozmawiaj ze swoim lekarzem. Niektórzy sugerują zwiększenie spożycia węglowodanów, unikanie ciasnych ubrań i produktów zapachowych oraz wspieranie skóry żywność przeciwzapalna .

Dołącz ponad 1 milion fanów

Zapisz się na listę mailingową UberZdrowie i otrzymuj najnowsze wiadomości i aktualizacje!

Czytaj dalej … %% custom_html1 %%