20 marca Światowy Dzień Zdrowia Jamy Ustnej. Jak dobrze zadbany o uśmiech nie tylko od święta

Artykuł PR-owy Mars Polska

17 marca 2023, 16:47 • 1 minuta czytania

Zły stan zębów i dziąseł może pomóc w leczeniu chorób ogólnoustrojowych, a także ich cięższego przebiegu, skutek czy też skutki leczenia. Według szacunków ministerstwa zdrowia, problem próchnicy dotyczy każdego dziecka oraz 82% sześciolatków. Co więcej, dane dotyczące Polskiego z raportu WHO Global Oral Health pokazują, że aż 46% przypadków próchnicy wśród dzieci w wieku do 9 lat nie jest leczonych, a następnie uszkodzenia tkanki u osób w wieku 20+ wynosi blisko 12%. 20 marca obchodzony jest Światowy Dzień Zdrowia Jamy Ustnej. Z tej okazji warto pamiętać o normalnych zasadach i prostych zasadach profilaktyki próchnicy oraz o tym, jak ważne jest kształtowanie dokładnych już od kilku lat.

Chcesz czytać naTemat.pl bez reklamy i personalizować portal? Załóż konto ‘Twoje naTemat’

Dlaczego świętujemy Światowy Dzień Zdrowia Jamy Ustnej?

Światowy Dzień Zdrowia Jamy Ustnej obchodzimy już od 15 lat. Święto pomocy z inicjatywy Światowej pomocy Dentystycznej w 2008 roku, aby przypominać o standardach zdrowia jamy ustnej oraz sposobach jak dbać o jej dobrostan. Jest to szczególnie ważne ze względu na aktualność i problem. Według badań WHO Global Oral Health Report z 2022 r. Aż 3,5 miliarda osób na całym świecie cierpi z powodu różnych problemów związanych z dobrym funkcjonowaniem organizmu.

Święto obchodzone 20 marca jest więc dobrą opieką, aby pamiętać, że nawet w pędzącym świecie trzeba znaleźć czas i miejsce na właściwą higienę jamy ustnej oraz na wprowadzenie do swojej rutyny 4 proste kroki rekomendowanych przez ekspertów z zakresu stomatologii. Dokładnego szczotkowania zębów pastą z fluorem przez dwa razy dziennie. Czyszczenia przestrzeni międzyzębowych przez źródło środków do systemu ustanej – w tym jak nici czy płyn. Żucia bezcukrowej gumy po jedzeniu i piciu, gdy nie mamy możliwości umycia zębów. Należy też kontrolowania stanu zębów podczas regularnych wizyt u dentysty.

Problem na typowy

Między rokiem 1990, a 2019 oszacowano liczbę przypadków chorób objętych opieką o ponad 1 limit, czyli aż o 50%. Oznacza to, że na świecie więcej osób zachorowało na próchnicę niż w ogóle się urodziło. Konsekwencje podejrzane z błędnego dbania o uśmiech mogą być przeróżne i pojawiają się na każdym z etapów naszego życia. Próchnica dotyka aż 514 milionów dzieci na całym świecie, a 39% starszych osób wraz z początkiem niedoboru krwi przed chorobą śliny i suchości w jamie syna.

Co więcej, przez lata zmieniono również nasz tryb życia – coraz częściej jesteśmy zabiegani, jemy o ograniczonych porach, a często w drodze. Przez dużo większej ilości narzędzimy na skutek kwasów pochodzących z płytki nazębnej. Jako kluczowy element wspomagający profilaktykę zdrowia jamy ustnej dziś iw przyszłości, jak już wiemy, jak dzieci powinny wprowadzić ich w codzienną rutynę i stosować je później w późniejszym życiu.

Jak streszczenie Profesor Dorota Olczak-Kowalczyk, Prezeska Polskiego Towarzystwa Stomatologii Dziecięcej: Skala próchnicy rośnie wraz z wiekiem – w Polsce ponad 80% 12-latków ma próchnicę, a przed 18. grubym wiekiem zwiększa się prawie do 100%. Rzadko sobie jednak radzimy, że organizm do spójnie działa na maszynę, a problemy pojawiające się w jamie komórkowym tj. stany zapalne dziąseł czy próchnica, mają realne przełożenie na działanie całości. U dziecka nieleczone zęby mleczne z aktywnymi składnikami próchnicowymi, że wyrzynające się stałe stałe również prawdopodobnie będą podatniejsze na próchnicę, a ta nieleczona może w przyszłości działać na problemy układu oddechowego, serca i układu krążenia. Dlatego tak ważne jest wczesne kształtowanie prawidłowego i prawidłowego rozwoju dzieci z czterema prostymi krokami dla zdrowych i czystych zębów.

Troska o dobre zmiany kształtowane od dzieciństwa do kluczowy, ale nie zwykły aspekt dbania o stan naszych kości mechanicznych. Istotne jest również stosowanie metody dbania o uśmiech do szybko działającego świata.

To naturalne, że nasz tryb życia się zmienia. Dlatego po jedzeniu, gdy nie mamy możliwości wyszczotkowania zębów, warto wziąć po bezcukrową gumę, której żucie wykorzystuje przewód i śliny, co prowadzi do dalszego kwasowości w jamie kostnym. Gumę bez cukru stanowią żuć po posiłku, kwas piciu kawy, soków, a nawet wodę gazowaną – te produkty mają odczynowy, a kwasowość prowadzi do próchnicy. nie można oczywiście zapomnieć o regularnym wykonywaniu dodatkowych kroków dla zdrowych i czystych zębów – łącznie jeden dodatek nam zdrowy i zadbany uśmiech przez całe życie – dostawa Profesor Marzena Dominiak, Prezydent Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego i Prorektor ds. Strategii Rozwoju UM we Wrocławiu.

„Dziel Się Uśmiechem” każdego dnia

Ważne jest, aby troszczyć się o zdrowy uśmiech już od dzieciństwa. Aby jak najwięcej dzieci poznało zasady prawidłowej jamy ustnej oraz wdrożyło ją do swojej codzienności, w 2013 roku powstał program edukacyjny Orbit® „Dziel się Uśmiechem”. Ogólnopolska inicjatywa prowadzona jest przez Polski Czerwony Krzyż oraz firmę Mars Polska wraz z partnerami merytorycznymi – Polskim Towarzystwem Stomatologicznym oraz Polskim Towarzystwem Stomatologii Dziecięcej.

Już od blisko dekady w ramach programu uczniów z całej Polski poznają zasady prawidłowej budowy jamy ustnej, a także dowiadują się, jak zapobiegać próchnicy czterech kroków dla zdrowych i zdrowych zębów. Już blisko 800 tysięcy dzieci uczestniczących w specjalnych zajęciach edukacyjnych w ponad 5,5 tys. szkoła. W tym roku odbywa się 10. jubileuszowa edycja programu, dzięki któremu 100 tysięcy uczniów klas 1-3 dowie się, jak troszczyć się o swój zdrowy i piękny uśmiech.

1 Program Ministerstwa Zdrowia „Monitorowanie Stanu Zdrowia Jamy Ustnej Populacji Polskiej w latach 2016-2020” pkt. Ocena stanu zdrowia jamy ustnej i jego uwarunkowań w leczeniu polskiej w wieku 6, 10 i 15 lat w 2018 roku, s. 57; 2 Globalny raport WHO na temat zdrowia jamy ustnej, profil kraju – Polska; 3 Światowy Raport Zdrowia Jamy Ustnej WHO, 2022 r., s. 10; 4 Tamże, s.30, 44; 5 Lepkiego, bezbarwnego filmu szczegółowego bakterie, który w jaki sposób powstaje na powierzchni kości w ciągu czterech do dwunastu godzin po szczotkowaniu. dodatek zawarty w żywności i napojach dodaje się z bakteriami substancji nazębnej, co powoduje spowodowanie się kwasów.

Czytaj dalej…%%custom_html1%%